ТАКСА СМЕТ В СОФИЯ Е ПОВЕЧЕ ОТ НЕСПРАВЕДЛИВА – Вили Лилков, в. “Труд”

За 5 г. разходите за чистота в София нараснаха 2,5 пъти т.г. и софиянци плащат най- висока такса смет на жи­тел в страната. Остро се ди­скутира, че данъчната оценка на имот не е адек­ватна база за определяне на таксата; че несправед­ливо са натоварени бизне­сът и някои категории граж­дани и райони на София; че едни плащат, а други не. А общината предвижда за 2009 г. увеличение на мест­ните данъци и такса смет с 50%! Обяснението е наив­но: държавата е виновна, че увеличи с толкова да­нъчните оценки! Да, ама не – законът позволява общи­ните сами да определят техния размер.

Справедлива ли е так­сата? По закон размерът й зависи от количеството произведена смет, а по из­ключение тя се обвързва и с данъчната оценка на имо­тите. За 2008 г. бизнесът в София е осигурил 70% от приходите от нея, а гражда­ните 30%, докато бизнесът генериране 1/4 от отпадъ­ците, а гражданите – 3/4. И все повече фирми сключ­ват индивидуални договори за събиране и извозване на сметта, по-евтино им е.

Несправедливост е нали­це и между районите, поради различните данъчни оценки на еднакви по площ и качество жилища. През 2007 г. район „Искър“ е ге­нерирал 9,07% от всички битови отпадъци, а жителите му са осигурили 2,01 % от общите постъпления от фи­зическите лица. А за „Триа­дица“ числата са съответно 9,12% срещу 29,10%!

Освен това от имотите с данъчна оценка над 100 000 лв., които са под 3% от всички имоти в София, се получават над половината приходи от такса смет. Средната събираемост на таксата е малко над 70% и колкото е по-ниска данъчната оценка, толкова по-ниска е и събираемостта. Поносима ли е такса смет? По европейската норма прагът на поноси-мост е 1,5% от средния го­дишен доход на домакин­ствата. Ако през 2008 г. ед­но домакинство е платило 90 лв. такса, през тази ще плати 135 лв. т. е. таксата е поносима,` ако годишният доход е над 9000 лв. Обаче над 60% от домакинствата в София са с по-нисък до­ход. Ако таксата се увели­чи, както е решил кметът, ще се засили несправедли­вото разпределение на те­жестта и тя ще стане социално непоносима за все повече хора. Увеличеният размер рискува да намали и събираемостта й.

Какво да направи кме­тът? Първо, да оптимизира разходите чрез точно це­нообразуване в управле­нието на отпадъците – цени­те на горивата намаляха, а те бяха довод за поскъпва­не науслугите; да се въведе GPS контрол върху движе­нието на автомобилите на концесионерите; да се на­лагат и сериозни глоби за замърсяваме.

На второ място, да се преразгледа приходната част на проектобюджета, в която не е предвидено, че:

ще се получат т. нар. недобори от минали години (за 2008 г. са 29,4 млн. лв.);

ще се въведат в ек­сплоатация нови обекти, които веднага започват да плащат такса смет;

• от сепарирането на от­падъците ще се получат над 160 000 т хартия, мета­ли, стъкло и др., които ще бъдат продавани;

• ще намалеят разходи­те за депониране поради отделянето на половината отпадъци при сепариране.

Допълнителни приходи ще има, ако се повиши съ­бираемостта на таксата, и т. н. Да не забравяме и мерките и финансовите стимули за участие в раз­делно събиране и за нама­ляване количеството на, отпадъците това също е ` цел в не по-малка степен-“ от повишаването на при­ходите.

Споделяне: 

Facebook

Последни Новини

Атанас Атанасов “затвори с ритник отворената от ГЕРБ...
Лидерът на ДСБ генерал Атанас Атанасов отговори на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, който заяви,...
Позиция на коалиция „Демократична България“
“Демократична България” потвърждава своята позиция, че изборът на номинацията за министър-председател и съставът на...
Атанас Атанасов: Трябва да намалим емоциите и да...
Коалицията ни е стабилна. Имаме еднакви цели, но по различен начин виждаме тяхната реализация....
Бонка Василева: Защо и кой има изгода да...
Разпадът на "Топлофикация София" е очевиден. По един брутален начин подмениха управителните съвети и...
Любен Иванов: ГЕРБ дължат отговор на въпроса защо...
ГЕРБ-СДС трябва да спрат да менят мнението си на всеки половин час. Първо бяха...