След мътната приватизация на Общинска банка, продадена на безценица на съмнителния бизнесмен Георги Самуилов, въпросът къде ще бъдат парите на софиянци, е от ключово значение.
При приемането на бюджета на столицата за 2018 г., общинският съвет, доминиран от ГЕРБ, прие решение, което нарушава нормалните правила и политики за управление на риска на парите на общината и на общинските фирми.
Мнозинството в Столичния общински съвет прие решение за мнима „диверсификация“ на средствата на Столична община, предложено от зам.- кмета по финансите Барбалов и двама общински съветници от ГЕРБ. То се отнася само до парите на общински фирми със 100% общинско участие. Извън решението са оставени основните средствата от бюджета на Столична община – над 1.5 милиарда лева за тази година.
След приватизацията на Общинска банка е редно да се проведе открит и прозрачен конкурс за избор на банки, които да обслужват парите на софиянци. Предвид лошия опит от миналото е важно един от критериите за избор да бъде кредитният рейтинг на финансовите институции.
Приетото решение за разделяне на ресурса наполовина или само в две банки, не стъпва на адекватна икономическа теория за управление на риска. Дори и в най-рисковите инвестиции не се позволява една експозиция надвишаваща 30% от общите средства. Логично е за Столична община да разпредели ресурса и банковото си обслужване в поне 4 банки, като никога да не влага повече от 25% в една банка.
Решението на общинския съвет за изчисляването на експозиция към една банка, засичано само към конкретна дата (в края на месеца), демонстрира лошо познаване на правилата за управление на риска и трябва да бъде заменено от стандартната средно претеглена стойност на ресурса.
Очевидно мнозинството в Столичния общински съвет се опитва по всички начини да задържи публичен ресурс в една вече не общинска банка – собственост на петролен бизнесмен в ущърб на столичани. Това е решение, което дава индулгенция за непрозрачно и рисково управление на парите ни и говори за некомпетентност или корупция.
Да не забравяме, че именно при управлението на Столична община и столичната икономика от ГЕРБ, 90 милиона на общинското дружество „Топлофикация – София“ – пари на столичани, изгоряха във фалиралата КТБ.
Разполагането на парите на Софиянци в четири и повече водещи банки не просто намалява риска чрез деконцентрация, но ще улесни и достъпа до кредитиране от финансови институции със значителен ресурс.
Отново настояваме парите на столичани от данъци и такси, от държавната субсидия, по европейски проекти и средствата на търговските дружества да се обслужват от водещи банки с добра репутация и адекватно пазарно присъствие. В противен случай оставяме Общинският съвет да създаде ново КТБ с парите ни.
ПП „ Демократи за Силна България”
ПП „ Движение Да България”
ПП Зелените
ПП БЗНС
ПП ДЕОС