Водещ Николай Бареков: Добро утро. Сега, продължаваме с друг скандал, тръгнал от Би Ти Ви, от интервюто на директора на правителствена болница д-р Спасов. Той обвини здравния министър Гайдарски, че има хаос в здравеопазването. Днес темата здравеопазване присъства в почти всички големи вестници с един мотив – БСП търси заместник на министър Гайдарски. Това е заглавие от в. “Монитор”. Поне четирима професори и доценти, светила на българската медицина, са канени на разговори, за да поемат поста на министъра на здравеопазването. Вестник “Стандарт” – Пращат министър Гайдарски посланик в Америка. НДСВ и ДПС натискат за неговата смяна. Тя ще бъде направена в края на март, като се очаква мониторинговият доклад на Европейската комисия да излезе тогава. Една от най-обсъжданите смени е тази на Радослав Гайдарски. БСП готви министъра за посланик в Америка. Ако не замине за посланик във Вашингтон, ще отиде като дипломат в други западна столица, пише вестникът. От здравното министерство са признали пред “Стандарт”, че наистина се водят разговори за рокадата във ведомството. За негов наследник в червените редици споменават заместника му Емил Райнов, който е директор на здравната каса и срещу когото пък предстоят протести от страна на Българския лекарски съюз /БЛС/. Един от кандидатите за поста на д-р Гайдарски е доц. Асен Златев, негов приятел, директор на Александровска болница. Той дава интервю пред в. “Труд” като продължение на темата на конфликта между д-р Спасов и д-р Гайдарски, който пък от своя страна нарече Любомир Спасов криминален тип на страниците на в. “Труд”. Д-р Спасов да не се прави на Робин Худ, сега контраатакува доц. Асен Златев в подкрепа на проф. Гайдарски. Самият той се смущава, когато го питат вярно ли е, че ще поеме поста от своя приятел и казва – слуховете стигнаха и до мен от едно-две места. Разговорът за здравната реформа продължава в нашето студио, особено след като пък десните в парламента се обединиха, за да питат министър-председателя Сергей Станишев какво мисли за здравната реформа, пред провал ли е всъщност тя. Разговор с д-р Илия Баташки, който е директор и е едно от назначенията на проф. Гайдарски в здравеопазването на най-голямата болница извън София – “Свети Георги” в Пловдив, д-р Стойчо Кацаров, който представлява част от дясната опозиция в лицето на ДСБ, които повдигнаха темата със здравеопазването и дори са на път да поискат вот на недоверие на правителството заради нея. И доц. Борислав Китов, който е председател на здравната комисия в парламента и също представлява една от десните фракции в Народното събрание. Добро утро.
Илия Баташки: Добро утро.
Стойчо Кацаров: Добро утро.
Борислав Китов: Добро утро.
Водещ: Д-р Баташки, вие като директор на една от големите болници в този конфликт, който избухна между д-р Спасов и проф. Гайдарски за хода на здравната реформа, за това, че е сгрешена. В болницата на какво мнение сте, има ли хаос?
Ил. Баташки: Аз благодаря за този форум, който непрекъснато Би Ти Ви дава на такива като мен и като големи отговорни личности в…
Водещ: Почти всички директори на болници бяха тук.
Ил. Баташки: …и трябва да подчертая, че ако съществува хаос в здравеопазването няма… В болницата, която управлявам… от 35 хиляди пациента… да прегледа и излекува… 50 хиляди пациента миналата година, в сравнение с 2006.
Водещ: Само момент, от 35 хиляди 50 хиляди…
Ил. Баташки: 35 хиляди на 55 хиляди, всеки месец…
Водещ: 35 хиляди са влезли и 50 хиляди са излекувани…
Ил. Баташки: 2006 са 55 хиляди. Болницата, която управлявам, разчиташе на един финансов ресурс от 40 милиона – 2005 година, тази година са 55 милиона. Хаосът, който настъпи след 2006 година, както някои казват…
Водещ: Хаосът в кавички, според вас.
Ил. Баташки: … както някои директори на бутикови болници в България се изразяват, е точно това… в моята болница, която управлявам. Средната работна заплата не е спаднала с нито един лев, 5 процента увеличение на средната работна заплата. 1300 легла, на които се лекуват, казах 5500 души, които са 6 процента от целия пациентопоток в България и това е един наистина хаос. Но хаосът, който е в главата на тези управници на бутикови болници, подчертавам, е така, защото…
Водещ: За д-р Спасов ли говорите в случая или имате, визирате и други директори?
Ил. Баташки: И няколко още други може да се споменат. Но в момента не става въпрос за личностен конфликт, не става въпрос за конфликт между проф. Гайдарски и д-р Спасов.
Водещ: А какъв е конфликтът?
Пл. Баташки: Д-р Спасов работи в друга среда. Той работи в комфорт, той работи с финансиране – освен от касата, голямо финансиране от Министерството на здравеопазването и от Министерския съвет. Затова на него му са чужди тези управленчески решения, които са…
Водещ: Добре, вие получихте ли пари от Министерството на здравеопазването миналата година?
Ил. Баташки: Да, и аз съм благодарен за това.
Водещ: Колко получихте?
Ил. Баташки: За двете години, които управляваме болницата, те са 16 милиона и 800 хиляди лева.
Водещ: Субсидия?
Ил. Баташки: Субсидия, която субсидия е равна на всички неразплатени просрочени задължения. И в момента болницата е със 700 хиляди…
Ст. Кацаров: Колко е годишният бюджет?
Водещ: Стойчо Кацаров.
Ил. Баташки: Годишният бюджет е 60 милиона.
Ст. Кацаров: Колкото годишният бюджет.
Водещ: Накъде върви здравната реформа, ще има ли провал в нея или хаосът е измислен, както казва д-р Баташки?
Ст. Кацаров: Ако сведем разговора до взаимоотношенията на министъра с директора на правителствена болница – няма да стигнем до никъде.
Водещ: Между другото, те бяха просто повод да се провокира, да се отпуши тази дискусия.
Ст. Кацаров: Това е само един щрих. Аз и партията ми предупреждаваме близо година за това, че нещата в здравния сектор не вървят. И дойде времето да поискаме да изслушаме министър-председателя за това – правителството дава ли си сметка колко е дълбока кризата в здравеопазването, не само да го чуят депутатите, но и да го чуе цялата българска общественост. Ако си дава сметка, има ли предвид мерки, които трябва да предприеме, за да преодолее тази криза? И според нас мерките…
Водещ: Само че… виждате рапорта на д-р Баташки отдолу. Не само, че няма криза, те са овладели хаоса. Имат невероятен успех.
Ст. Кацаров: Вижте, дори да приемем, дори да приемем, че това, което казва д-р Баташки, е точно така, то се отнася само и единствено за неговата болница, нали така? Аз поставям въпроса за състоянието…
Водещ: Възможно е тази болница да е един оазис на здравеопазването.
Ст. Кацаров: Аз поставям въпроса за състоянието на здравеопазването в страната. И не искам да навлизам… да повтарям отново всички аргументи, които хората са ги слушали – включително и от вашия ефир, месеци наред.
Водещ: Момент сега…
Ст. Кацаров: Важното тук е друго, нека да завърша само, много се извинявам. Значи, според закона отговорността за политиката в здравеопазването се носи от Министерския съвет. Затова ние искаме да изслушаме министър-председателя. Той изобщо дава ли си сметка какво се случва в здравния сектор? Второ, какви са тези мерки, които ще предприеме, за да излезе от тази криза. Според нас тези мерки не могат да не включват смяната на двама правителствени чиновници – министърът на здравеопазването Гайдарски и председателят на здравната каса – Райнов. И трето, ако тези… завършвам, ако тези отговори не са удовлетворителни за нашето общество, ние сме готови като опозиция да отидем и още по-далеч, като използваме и по-силни парламентарни…
Водещ: Вот на недоверие, ако успеете да съберете гласовете. Д-р Баташки, сега, да оставим на страна персоните. Вие как ще раздавате заплатите за януари месец като няма подписан рамков договор между лекарския съюз и здравната каса?
Ил. Баташки: Понеже съм свикнал като доцент по хирургия да изчислявам всичко точно… и мога да кажа, че в момента се подготвя постъпление в болницата от 4 милиона и 300 хиляди лева, които 2 милиона и 150 хиляди лева ще бъдат дадени за заплати, както е постигнато споразумение между нас и колектива, колективния трудов договор. Това гарантира на всеки един от нас – 1300 лева на лекар, 580 лева не сестра и 380 на нисш персонал.
Водещ: Вие си имате логаритъм, който сте си изчислили, и така ще раздавате пари.
Ил. Баташки: Това, което беше спуснато като програма във времето от Министерския съвет, и този, който го спазва, този мениджър, който работи по тази програма за стабилизация, първо, за спиране на дълговете – това не може да се отрече като заслуга на този екип на министерството, след което започна едно устойчиво финансово финансиране на болниците. Устойчиво, защото не се позволява повече да се натрупват нови дългове и защото касата, въпреки че не е подписала договор с лекарския съюз, който естествено има право и в диалога между лекарския съюз и касата ще се реши…
Водещ: Вие ще застанете ли сега зад протестите на лекарския съюз срещу здравната каса?
Ил. Баташки: Аз съм мениджър, който няма да взема никаква позиция – нито на едната страна, нито на другата, защото изпълнявам това, което е възможното в момента. И пак подчертавам – законово е разрешено на касата… и аз няма да благодаря, но ще адмирирам такъв тип действия – че докато не е подписан нов договор, касата има право и едностранно… и тя е увеличила 90 процента от пътеките между 8 и 10 процента.
Водещ: Доцент Китов, стигат ли парите на здравната каса, за да се извърши една болнична помощ. И ако не стигат… дупката, какво правим с нея?
Б. Китов: Вижте, д-р Баташки, който наистина прави усилия, за които човек може и да го поздрави, знае много добре – парите изобщо не стигат. Парите изобщо не стигат и най-интересното е, че не го казвам аз, Баташки или Стойчо Кацаров, това още при преговорите на касата и лекарския съюз, на които присъстваше включително и министър Гайдарски, се излезе с декларация, че тези пари, това здравеопазване, което е предвидено в пакета, не може да бъде…
Водещ: Как тогава ще има болнична помощ с парите на здравната каса, като парите не стигат?
Б. Китов: Ето, това е основният проблем на кризата, г-н Бареков. А има ли криза, аз няма да говоря за хаос, но има криза, защото от една страна, лекарите са недоволни, а, от друга страна, пациентите са недоволни. Фактически цялата система – и изпълнители, и потребители, са недоволни. При това положение явно е, че има криза. И кризата идва от това, че парите… тези пари, този обем медицински дейности не могат да бъдат покрити.
Водещ: Как лекувате болните като не стигат парите? Вижте какво казва председателят на парламентарната комисия. И вие го признавате това.
Ил. Баташки: Това, което казва председателят, съм съгласен. В нито една здравна система в света парите не достигат. Но ние се стремим и оптимизираме разходите за…
Водещ: Добре, една клинична пътека, ако не ви дава достатъчно пари, как го лекувате болния?
Ил. Баташки: Имаме собствен алгоритъм, изработен за всяка клинична пътека, който е с много по-ниски стойности от това, което касата ни дава. И ние сами…
Водещ: Какво означава това, по-ниски стойности, по-…
Ил. Баташки: Още по-ниски стойности, за да реализираме даден вид положителен финансов приход, който ни позволява да си стягаме редиците и да лекуваме болните.
Водещ: Знаете ли как го разбирам това нещо? Това го разбирам така – взимате пари от болния, давате по-некачествено здравеопазване, за да излезете на печалба.
Ил. Баташки: Не, много добре го разбирате, но не искате да го кажете. “Стада” произвежда доксициклин, България произвежда доксициклин, ние лекуваме с българския, защото субстанцията, която влиза в България… се произвежда доксициклинът, е вносен.
Водещ: А здравната каса за кое ви плаща?
Ил. Баташки: По този начин. Не искам да кажа, че правя реклама на някои фирми.
Водещ: Здравната каса за кое ви плаща?
Ил. Баташки: Здравната каса плаща за дейност и за лечение, което е много качествено в нашата болница, и признакът, че 1500 души на месец влизат повече, е красноречив.
Водещ: Доцент Китов, как да се запълнят дупките? Това ли е начинът – да се сменят лекарства и да се правят собствени икономии?
Ил. Баташки: Ще се търсят и други средства.
Б. Китов: Вижте, възможно е да се търсят алгоритми, в които да се направи една икономи, но д-р Баташки много добре знае, че в цената на… така, както е калкулирана, цената на клиничната пътека включва консумативи, лекарства и труд. И дотам. Има декапитализация на болния, има амортизация, има ток, вода, парно. Тези неща те изобщо не са…
Водещ: Кой ги плаща тези разходи?
Ил. Баташки: Със собствените приходи при нас, извинявам се много…
Водещ: Ама те откъде са тези собствени приходи?
Ил. Баташки: Раздаваме под наем обекти, даваме под наем земя, даваме под наем… Дейности… няма друг начин.
Водещ: А земеделие развивате ли?
Ил. Баташки: Ние сме… Засега не, но имам 100 дка свободни.
Водещ: А защо не гледате, примерно, там, животни или царевица?
Ил. Баташки: Защото има много фирми, които…
Б. Китов: Значи, първият въпрос, аз искам да влезем в… Разбира се, има начини…
Водещ: Очевидно, че болниците работят като някакъв вид търговски дружества с чуждестранна търговска дейност.
Б. Китов: Но основният проблем…
Водещ: Бутици имате ли?
Ил. Баташки: Не.
Б. Китов: Основният проблем… Вижте сега другият… един тежък проблем. Истина е, че парите са увеличени с 200 млн. Но това не е подобрило нито обслужването кой знае колко, нито хората доволни, нито лекарите, което значи че, ясно е, че по някакъв начин и самото функциониране на системата не е най-добро. Второто е – да се търсят начини за едно дофинансиране на тази система.
Водещ: Как го виждате това дофинансиране?
Б. Китов: Има два начина. И поне те са известни в света. Единият начин е да… с тези средства, които има на този етап държавата, да покрие един по-минимален пакет – така, както е в зъболечението. Вторият начин е да се регламентира, че задължителното здравно осигуряване е една вноска, която е солидарна, и останалият процент 10 или 15 процента, който хората ще доплащат, ще го доплащат индивидуално.
Водещ: Доплащане. За бедните кой ще доплаща в такъв случай?
Б. Китов: За бедните, които наистина нямат, може да се намерят механизми, с които държавата да поема част от техните разходи. Става въпрос за тези доплащания.
Водещ: Между другото начин ли е това, което предложи проф. Гайдарски, когато не стигат парите, болниците, които имат 100 дка свободни, да ги продават тия 100 дка? Или пък както доц. Баташки е намерил начина – да се развива някаква търговска дейност и така да се печели, и така да се дават пари за…
Ил. Баташки: Това е много минимално перо.
Водещ: Значи, имате земи.
Б. Китов: Г-н Баташки го знае много добро.
Ст. Кацаров: Аз не знам защо…
Б. Китов: … концесии и да се дадат на колективите сами да управляват тези…
Ил. Баташки: Точно.
Водещ: Клиниките.
Ст. Кацаров: Не знам защо…
Ил. Баташки: Това е една от формите.
Ст. Кацаров: … като преминат на концесия, държавата ще поема разходите, а те ще прибират печалбите, както впрочем правят и в момент.
Ил. Баташки: Не, напротив, аз гарантирам, че ако мине на концесия…
Ст. Кацаров: И затова се бият да бъдат…
Ил. Баташки: … че ще внасям 500 000 лв. в министерството всеки месец.
Ст. Кацаров: Затова се бият…
Водещ: И печалба ще има?
Ил. Баташки: Да.
Ст. Кацаров: Затова се бият да бъдат директори, защото те го правят и в момента. Те в момента са си ги обърнали на частни концесионерни дружества.
Ил. Баташки: Не, не…
Ст. Кацаров: Но истината е, вижте сега, проблемът е съвсем на друго място. Проблемът е съвсем на друго място. Въобще не е въпросът до парите. Два пъти са се увеличили парите за здравеопазване последните пет години. По никакъв начин това не се е отразило на качеството и на достъпа. Напротив, даже са се влошили. Проблемът е в начина, по който се организира системата, и в начина, по който се разходват парите. Той е облагодетелстван. Той е член на Висшия съдебен съвет. На него дават места за… още на Висшия партиен съвет на…
/говорят едновременно – бел. ред./
Ст. Кацаров: Него здравната каса ще му признае всички пътеки. Него министърът на здравеопазването ще му даде субсидия, обаче за момента…
Водещ: Момент, г-н Баташки си каза, че има някакво политическо назначение.
Ст. Кацаров: Г-н Бареков…
Водещ: Там няма нищо лошо обаче.
Ст. Кацаров: В момента няма сключени индивидуални договори и за разлика от г-н Баташки други болнични мениджъри нямат никаква представа дали болните, които лекуват, ще им бъдат признати от здравната каса и ще им бъде платено, когато сключат тези индивидуални договори.
Ил. Баташки: Толкова по-жалко за тях…
Ст. Кацаров: Това илюстрира хаоса в системата в момента. Стъпките, които се предприемат…
Водещ: Между другото, след като няма договор, Национален рамков договор между лекарския съюз и здравната каса – как се действа в тези условия? Това се случва, така, за първи път.
Ил. Баташки: Здравната каса ни пусна по 80 000 лв. месечно и аз не съм превилегированият…
Ст. Кацаров: Действа се на сляпо. Ей така се действа.
Б. Китов: Ще ви кажа как се действа. Понеже имаше крайни недомислици в Закона за бюджет на касата, който не позволява да сключим договор, в момента се вкара една промяна в Закона за здравното осигуряване, но забележете…
Ил. Баташки: 45-та по ред.
Б. Китов: Да, но забележете…
Водещ: Закърпи се дупката в панталоните.
Б. Китов: … водещата комисия не е здравната…
Водещ: А кой…
Б. Китов: … а бюджет и финанси… вкара… БСП, за да могат да дадат възможност на касата да сключва договор.
Водещ: Сега какво се получава – БСП провежда собствена политика в здравеопазването. Накрая…
/говорят едновременно – бел. ред./
Водещ: …парламентът… вместо здравната комисия, бюджетната взима решения.
Ил. Баташки: Не, аз съм на мнение…
Ст. Кацаров: Това прави.
Ил. Баташки: …че, напротив, не провеждаме контрареформа, а продължаваме реформата, която по времето на правителството, в което г-н Кацаров беше заместник-министър, продължаваме тази политика на реформиране на реформата и ще продължим…
Водещ: Реформиране на реформата.
Ил. Баташки: …на реформата, за да намерим най-точните и най-правилните алгоритми за съществуването и на триединния процес лечебен – пациент, финансираща институция и изпълнител.
Водещ: Ако… Може ли да кажем, че те направиха революция, вие правите даже революция на революцията, а не само реформа на реформите.
Ил. Баташки: Да, дискусията, която водим… същата тема проличава.
Ст. Кацаров: Което в техните очи се изчерпва… се изчерпа в това да въведеш командно-административни методи на управление. Да изхвърлиш съсловните организации от договарянето, да наложиш еднолично и безусловно твоите правила…
Ил. Баташки: Никога.
Ст. Кацаров: …и твоите цени и да си ги сменяш, когато си искаш, без абсолютно никаква възможност за прогностика. И, трето, да се опитваш да въведеш наново райониране и да ограничиш свободния избор на пациента на лечебно заведение. С това се изчерпват действията на правителството. И затова аз казвам, че последиците от тези действия ще бъдат още по-тежки – не толкова за лекарите, а преди всичко за болните хора, защото контрата винаги е в тях.
Ил. Баташки: 1000 пациента в нашата болница са извън пловдивска област. 1000 пациента всеки месец.
Б. Китов: Д-р Баташки…
Ил. Баташки: Няма никакъв ограничителен режим…
Б. Китов: Аз се опитвам… Вие сте бил и парламентарист и… така, мисля, че бяхте и опитен парламентарист. Работа ли е на Народното събрание да приема цените на клиничните пътеки? А фондовото здравеопазване…
Водещ: …си ги правят сами по болниците.
Б. Китов: Не, вижте…
Ил. Баташки: Това е моя работа да управлявам болницата.
Б. Китов: Разбирате ли, аз ви казвам сега, днес – просто като един човек, който има поглед. Не е работа на Народното събрание. Значи, ние в момента от фондовото здравеопазване чрез начина, по който се приема рамковият договор, т.нар. в кавички от Народното събрание, ние се връщаме към бюджетно финансиране.
Водещ: Добре, завършваме така. Има ли болшевизъм в българското здравеопазване или?
Ст. Кацаров: Има стъпки на болшевизация на българското здравеопазване.
Ил. Баташки: Няма и никога не е имало и твърдя…
Ст. Кацаров: Опитват се да въведен наново…
Ил. Баташки: Може би по… Абсолютно неправилно…