– Доколко е убедителна опозицията в новите си действия?
– Две трети от българските граждани са категорични, че това правителство не бива да остава на власт. В този смисъл е възможно очакванията на хората да се разминават с институционалните възможности, които политическите партии от опозицията имат. Вероятно мнозина биха желали да има масови протести или още по-радикалното – “да ги изгоним отново с камъни”. Няма възможности за това, а и не мисля, че би било добро за България повтарянето на такъв сценарий. В момента опозицията прави това, което позволяват правилата на демокрацията. Що се отнася до подписката на опозиционните партии във формата ЕНП – това е началото на един процес, а не кулминацията. Подписката е началото на цялостна кампания за свалянето на БСП и ДПС и замяната им с ново правителство. Събрахме над един милион гласа! Това е добра и силна първа крачка, особено като се имат предвид внушенията отпреди половин година, че такава крачка е невъзможна и ние никога няма да успеем да се договорим и да направим нещо заедно. Подписката показва, че можем да седнем на една маса, да поемем определени отговорности едни към други и да работим заедно.
– Кажете три неща, които обединяват партиите от ЕНП.
– На първо място това е твърдата убеденост, че втори мандат на това правителство ще бъде катастрофално за България. Това не са дежурните заклинания на опозицията, а убеденост, която специално в ДСБ винаги е била много силна, но изглежда след събитията около докладите на Европейската комисия се превърна в обща оценка както за партиите от ЕНП, така и за техните избиратели. Има твърда убеденост, че са необходими действия на ново ниво, които преди това изглеждаха спорни, за да се свали това правителство. Когато говорим за конкретни неща, забелязвам, че в една или друга степен, в ДСБ най-силно, се споделя необходимостта от намаляване на енергийната зависимост от Русия. Дълго време това мнение в България се представяше като антируска позиция, характерна за радикалните десни. Вижда се, след събитията от това лято (Грузия, а преди това и Украйна), че това вече е обща позиция за Европейския съюз, започвайки като позиция на европейската десница. Ако това се разгърне в съвсем конкретни политически стъпки, означава, че партиите от ЕНП в България биха били против петролопровода Бургас-Александ-руполис. За мен това е достатъчно, за да действам в общата посока, която сме поели. Между другото това се доказа в Бургас както от кмета на ГЕРБ, така и от поведението на всички партии от ЕНП, а и от “Атака”.
– Това достатъчно ли е да бъде основа за бъдещо общо управление?
– Нещата, които изброих, сближават тези партии една с друга много повече, отколкото всяка една от тях с някоя друга. Иначе, когато става въпрос за данъчна политика, за поведението на правителството по едни или други проблеми, вероятно ще възникват различия. Общото настроение, което в момента се появява, минава не по линията ляво-дясно, а по линията компетентност – некомпетентност. Може винаги да се изпитват съмнения дали една опозиция разполага с достатъчно компетентни хора, но за едно нещо днес не може да се спори – БСП и ДПС напълно се провалиха по тази линия, и то по начин, който прави тяхното правителство най-некомпетентното и корумпирано едновременно в очите на Европа и българските граждани. Уникално постижение за българския преход наистина! Само припомням: критиките към десницата никога не са били поради некомпетентност. Беше развято едно обвинение в корупция, което никога не се доказа, но то подрони престижа и силата на управлението на десницата. При сегашното правителство към корупцията се добавя зрелостно свидетелство и за пълна некомпетентност.
– Два пъти споменахте БСП и ДПС, като изпуснахте НДСВ. Това случайно ли е?
– Много ми е трудно да си представя бъдещето на НДСВ като самостоятелна формация със свои идеи. Електорално тя рухна окончателно. Освен това се разцепи много жестоко. Практически най-активните й и изявени политици в момента участват в парламентарната опозиция и критиките, които отправят, в много случаи не отстъпват по острота и тежест на критиките на ДСБ например. Следователно НДСВ е формация, която не би могла да възстанови ролята и престижа си.
– Какво е вашето отношение към сближаването на ДСБ с ГЕРБ?
– Позитивно, без излишен ентусиазъм. Става дума за ограничено сътрудничество със заявени намерения за евентуално бъдещо правителство. Това е предварително известяване на избирателите какво ще последва, ако гласуват за нас, а именно формиране на правителство с коалиционни партньори ГЕРБ и СДС.
ДСБ ще постави, разбира се, определени условия и всеки лесно би могъл да се досети, че те биха включвали основни елементи от нашата програма, с които трябва да се съгласят всички бъдещите партньори. Новото е, че имаме конкретно взаимодействие сега, много преди изборите. Става дума за общо разбиране на националния интерес, а именно: недопускането на втори мандат на БСП и ДПС като политически императив. Това предполага създаването на ново правителство, което да се справи с изключително тежките проблеми, които поражда сегашното управление.
– Какви компромиси не би направила ДСБ?
– Едва ли някога ще допуснем промяна на геополитическия курс и говорене за ревизиране на отношенията ни с НАТО. Никога няма да допуснем реабилитация на бившия репресивен апарат. Никога няма да приемем, че е нормално хора, свързани с този апарат, да заемат високи длъжности в държавата. Няма да допускаме увеличаване на нашата енергийна зависимост от Русия. Няма да допуснем и подобен бюджетен излишък, чрез който държавата буквално ограбва данъкоплатците. Когато навлезем в конкретните икономически теми, възможностите за договаряне с другите ни партньори са много по-големи. Тези три-четири неща, които споменах, задават профила на ДСБ, заради удържането на който на нас ни се гласува доверие. Ние ще участваме в правителство, което ще следва минимума от изисквания, които имаме. В противен случай няма да участваме и в него. И още нещо, понеже много се спекулира с това – няма да има общи листи с ГЕРБ, няма да се явим заедно с ГЕРБ на парламентарните избори. Казали сме, че се явяваме самостоятелно и сме оставили вратата отворена към други партньори. Естествено е да се търси партньорство и със СДС, но и с други политически партии, някои от които са участници в сегашния парламент. Ние казваме: “Когато гласувате за нас на тези избори, вие гласувате за нашите намерения, кандидати и идеи, но гласувате и за възможността ДСБ да участва в коалиция при определени условия.” Тоест нашите избиратели ще трябва да ни кажат чрез избори дали искат да следваме този курс, или
не. Мисля, че това е честно. Противното е да водим политика на свършените факти. Това ние няма да направим.
– Доколко е силна вътрешната съпротива в ДСБ срещу сближаването с ГЕРБ?
– Не мисля, че има човек от ДСБ, който, ако изпитва силни чувства към ДСБ, е във възторг, но и не мисля, че има човек от ДСБ, който има разум, и който да не разбира, че това е верният път. Човек не влиза в политиката, за да се чувства добре в личен план, било то материално или душевно. Особено нелепо е, когато хората очакват политически решения, ти да им говориш за душевни терзания и проблемите на собствената си съвест. Участваме в политиката, за да допринесем полза на страната си и на избирателите си; трябва да служим на другите, а не на себе си. Не виждам как мога да съм наистина полезен на страната си и на избирателите на ДСБ, ако не се опитам да предотвратя оставането на БСП и ДПС на власт. Та нали всеки ден говорим, че го искаме и нямаме никакво съмнение, че възможностите на БСП и ДПС да излъчат полезно за България правителство са нулеви. Чувствата и въображението ми раждат най-различни сценарии, но разумът казва само едно – единственият начин БСП и ДПС да повторят мандата си е десницата да откаже да влезе в режим на сътрудничество. Най-искрено моля всеки, който в момента отрича този път, да ми посочи друг, който да предотврати втори мандат на сегашното управление. С радост бих го последвал. Алтернативата обаче изисква, запазвайки идентичността си, ГЕРБ, ДСБ и СДС да действат заедно.
– Да разбирам ли, че ДСБ ще се яви самостоятелно на избори?
– Мисля, че разумното в момента е да се остави отворена врата, като се изчака завършекът на еволюцията на определени личности и партии. Тактиката на ДСБ е правилна – заявили сме, че се готвим самостоятелно, като оставяме отворени възможностите за коалиране. Недалновидно е да не се готвим за самостоятелно явяване; също толкова недалновидно е обаче и да заявим категорично, че ще се явим самостоятелно и няма друга алтернатива.
This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.