Между селските клюки и гражданските права
“Този, който жертва основни свободи, за да постигне малко временна сигурност, не заслужава нито свобода, нито сигурност.”
Тази често цитирана сентенция се приписва на един от отците-основатели на Американската република – Бенджамин Франклин. С всички условности тя е валидна и днес, а правотата й е многократно потвърждавана.
Поводът да припомня тази мисъл е предстоящото гласуване на измененията в Закона за електронните съобщения. които дават право на МВР на постоянно и практически безконтролно да следят телефонните разговори и трафика в интернет на всеки български гражданин чрез директен достъп до данните на мобилните оператори и интернет доставчиците (т.нар. интерфейс). Но съвсем не искам да кажа, че дилемата ” Свобода или сигурност” стои днес пред обществото ни. Не стои, защото ограничаване на свободите се предвижда, но насреща не се предлага никаква сигурност…
За съжаление разследващите органи в България не са доказали, че умеят да използват събираните чрез наблюдение и подслушване данни като доказателства, въз основа на които престъпници да влизат в затвора. Съвсем не – отчетите показват, че в България се подслушват повече разговори, отколкото във Франция, но едва 2% от събраната информация изобщо стига до съдебно производство. Голяма част от добитата чрез специални разузнавателни средства информация поема в съвсем други посоки. Първа и най-невинна – като селски клюки към страниците на жълтата преса. Втора и далеч по-тревожна – към чекмеджетата на отговорни граждани за отговорна употреба в бъдеще, “ако се наложи”. И трета, не просто опасна, а разрушителна за обществото ни към папките на съмнителни “бизнесмени” и политици, които я използват незабавно за изнудване и манипулиране на политици, предприемачи, журналисти. Докато в службите и МВР не бъде проведена цялостна реформа и каналите за изтичане на информация не бъдат пресечени, въпрос на сигурност на отделния гражданин е да бъде защитен срещу неправомерна намеса в личния му живот…
Предложеният проект за изменение на ЗЕС повдига още един, пряко свързан с доверието към службите въпрос – как ще се контролира използването на директния достъп чрез интерфейс. И до днес МВР и службите извършваха подслушване и наблюдение в нарушение на нормите за използване на специални разузнавателни средства. Как да повярваме, че няма да се възползват от нов и много мощен инструмент? В комисиите към Народното събрание представителите на Синята коалиция подкрепиха промените в ЗЕС “по принцип”, но възразиха срещу основните смущаващи моменти директния достъп, практически неограничения кръг деяния, за които се допуска следенето, и липсата на смислен обществен контрол. За да отговори на очакванията на избирателите си и да се съобрази с позициите в програмата си, групата на Синята коалиция трябва да превърне тези възражения в условия за парламентарна подкрепа. Защото именно ДСБ и СДС представляват гражданите, които знаят, че дилемата между свобода и сигурност е фалшива. Сигурност без свобода няма. А опитът за налагане на безконтролно подслушване ни поставя пред друга дилема, доста попрозаична и лесна за разрешаване. Тази между селски клюки и граждански права.
This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.