Радан Кънев:Истината е, че няма никакъв нов дълг

– Г-н Кънев, как ще коментирате факта, че заради вас Борисов оттегли подкрепата си за кандидата за подуправител на БНБ? А също публично отправения съвет на премиера да бъдете по-колегиални?

– Като отказва подкрепа на толкова неразумно предложение, премиерът наистина проявява максимална отговорност към финансовата и политическата система.

– Но и ви предупреди, че липсата на подуправител и отговорник за банковия надзор крие рискове.

– Сигурно крие рискове, но по-малки, отколкото надзорът да бъде възложен на лице от сегашния кръг на управление на БНБ.

– Ако банката не ви развали коалицията, въпросът с оставането на главния секретар на МВР и шефа на ДАНС има сериозни изгледи да го направи. В четвъртък поискахте незабавната им смяна, но Борисов даде да се разбере, че няма да прави такава. Какво следва?

– В политиката с ултиматуми успехи не се постигат. Ние казваме какво смятаме, че е добро за държавата, и очакваме реакция от партньорите. Ако отговорът не е единодушен, сядаме и разговаряме. Разбирам добре аргументите на г-н Борисов да не се освобождават бързо ръководните лица в сектор „Сигурност“ – желанието да не се натяга напрежение в обществото и да не остава впечатление, че това правителство действа като предишните. Същевременно не съм сигурен дали сегашният ръководен екип на сектора може да има доверието на чуждестранните ни партньори и на българското общество. Но това е със сигурност въпрос на диалог.

– Нека уточним дали твърдо не бихте дали на тези хора кредит на доверие за известен период?

– Нашата позиция е ясна. Но с оглед на това, което казва г-н Борисов – за толерантност в отношенията, отчитам, че диалогът не трябва да е през медиите. Приемам критиката, че позицията ни с Патриотичния фронт не трябваше да бъде заявена първо пред журналистите.

– А критиката, че правите политика на гърба на ГЕРБ, приемате ли? Предупреждението на Борисов да спрете, защото потъвате заедно…

Напълно съм съгласен, че

плуваме и

потъваме заедно

Но мисля, че всеки от нас чувства на гърба си особена тежест.

Ние сме много критични, така и трябва да бъде. Целият дух на нов подход към политиката изисква политиците да бъдат критични към себе си и към своето управление. Сегашното управление донесе на България стабилност – и в международен, и във вътрешен план, и усещане у хората и в бизнеса за здрави институции. За да съхраним тази стабилност, трябва да направим две неща – да я защитим от бесните атаки, които идват и отвътре (от мафията), и отвън (най-вече от Североизток), и второ – да стъпим здраво на педала на реформите. Защото без реформи тази стабилност ще се окаже временна – просто усещане за стабилизация и после нова криза.

– Още ли не сте стъпили здраво на този педал?

– Посоката е вярна, но скоростта не е достатъчна. Това, че сме много партии, че трудно се стига до обща политика, може да е оправдание в 100-те дни, които изтекоха. По-нататък няма да може.

– От тази седмица – по-здраво на газта?

– Задължително, за да може тази стабилност в крайна сметка да стигне до дома на хората, до работното им място, до заплатата им, да почувстват сигурност. Стабилни институции са едно. Стабилни домакинства и фирми е следващата крачка, която трябва да постигнем.

Докато управляващите показваме много добър и консенсусен тон, опозицията все повече се изкушава да вкарва сценария дестабилизация. Отговорът трябва да бъде много сериозно съгласуване и

скрепяване на

4-партийното

мнозинство

– Време е да ви питам и за общинските избори. Кажете поне кандидат-кметовете си за София, Бургас и Варна.

– Нямаме отговор на този въпрос и това не е случайно. В момента пред политиците има два пътя – да се потопят в темата местни избори и да започнат да злоупотребяват с властта, която имат, за да спечелят още власт, или да се потопят в проблемите на хората и на изборите да чакат доверие. Ние сме избрали втория. Иначе след Нова година обиколих цялата страна и мога да кажа, че партиите от РБ са готови навсякъде да участват заедно на изборите и че търсят допълнителни съюзници и изявени независими фигури от бизнеса и гражданското общество. Задължително е да постигнем пробив в т.нар. червени крепости и в бастионите на ДПС. На градовете, управлявани само от БСП по време на прехода, им личи много, и то не с хубаво. Хората в Разград и Търговище не заслужават тази съдба. Десницата трябва да им предложи алтернатива, но за целта тя трябва да бъде единна, което включва и ГЕРБ.

– Има ли вариант в София да се подкрепи Фандъкова още на първи тур?

И столицата, която се управлява добре, и Търговище, което се управлява ужасно, трябва да имат по-добро управление след изборите наесен. По какъв начин националната коалиция ще участва в София, в каква степен на конкуренция между субектите, е интересен въпрос, отговор на който не може да се даде сега. Естественият рефлекс на десницата е да се яви единен РБ със свой кандидат. Но моето мнение е, че е рано да вземаме решение по въпроса.

– Изключено ли е Петър Москов да е кандидат, ако здравната реформа напредне така, че може да продължи без него?

– На този етап здравната реформа не може да продължи без Петър Москов. Силният политик, който може да изнесе на гърба си тази тежка реформа, която няма как да свърши до октомври, е само един и той се казва Петър Москов. Така че, без да говоря от негово име, но като негов партиен лидер мога да кажа, че ако здравната реформа не е блокирана и насилствено спряна, аз не бих го пуснал да се състезава за никакъв друг пост.

– Ще ви насоча дори към по-следващите избори. Подкрепяте ли сегашния президент, бихте ли подкрепили Бойко Борисов, ако реши да се кандидатира за държавен глава?

– До президентските избори много ясно ще се види дали сегашното мнозинство ще поддържа реформаторския си устрем и дали ще се постигнат успехи в сферата на съдебната реформа. Не го казвам случайно, защото президентът е лице с особено големи правомощия в правосъдието. Да го разглеждаме като формална фигура, е погрешно. След като сме тръгнали да реформираме правосъдието, неговата роля е и ще бъде много важна. Друг е въпросът дали ние в НС ще сме постигнали междувременно конституционно мнозинство за промени, включително по правомощията на държавния глава…

– Възможно е да бъдат разширени?

Възможно е да

бъдат променени

правомощията

на президента

– В каква посока?

Няма отворена дискусия. Мнозина българи смятат, че президентът е само фигурант, който посреща парада, но всъщност той е една от наистина овластените фигури с голяма роля в управлението на правосъдието.

– Не може да не сте питали г-н Борисов ще се кандидатира ли за президент.

– Г-н Борисов е твърд в заявлението си, че няма никакво намерение да се кандидатира за президент – както публично, така и в частен разговор. Управляващата коалиция в голяма степен се гради на доверието помежду ни, така че приемам това за чиста монета.

– А каква е оценката ви за правителството?

Всички министри вървят в правилната посока с различно темпо. Има хора – като Петър Москов, Лиляна Павлова и Даниел Митов, които влязоха на министерския пост свръхподготвени и това личи. Други тепърва набират скорост и се борят да ги догонят. На г-н Горанов умението да общува с партньорите и с широката публика не му е силната страна. Капанът, в който го сгащиха БСП с т.нар. нов външен дълг, го показа.

– А каква е истината за тези 16 милиарда?

Истината е, че няма никакъв нов дълг. Такъв се появява чрез промяна на бюджета и на дефицита. Такива през 2015-а няма и няма да има. Определя се един максимален лимит от дълг за 3 г. напред, в който няма нищо шокиращо, и, надявам се, че той няма да бъде изпълнен.

Споделяне: 

Facebook

Последни Новини

Атанас Атанасов “затвори с ритник отворената от ГЕРБ...
Лидерът на ДСБ генерал Атанас Атанасов отговори на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, който заяви,...
Позиция на коалиция „Демократична България“
“Демократична България” потвърждава своята позиция, че изборът на номинацията за министър-председател и съставът на...
Атанас Атанасов: Трябва да намалим емоциите и да...
Коалицията ни е стабилна. Имаме еднакви цели, но по различен начин виждаме тяхната реализация....
Бонка Василева: Защо и кой има изгода да...
Разпадът на "Топлофикация София" е очевиден. По един брутален начин подмениха управителните съвети и...
Любен Иванов: ГЕРБ дължат отговор на въпроса защо...
ГЕРБ-СДС трябва да спрат да менят мнението си на всеки половин час. Първо бяха...