На ОДС – Демократи за силна България и БСДП
Относно секретното решение на Правителството на НДСВ и ДПС за създаването на Национална Ядрена Компания, обединяваща блокове 5 и 6 на АЕЦ “Козлодуй” и площадката на АЕЦ “Белене”
08.07.2004 година, град София
На 24 юни 2004 година Правителството на свое закрито заседание е приело решение относно бъдещото строителство на АЕЦ “Белене”
Решението се взема две години и половина, след като Министър-председателя Симеон Сакскобургготски обяви, че блокове 3 и 4 на АЕЦ “Козлодуй” ще бъдат затворени през 2006 година. Острата реакция срещу тази позиция го принуди няколко месеца по-късно да обяви, че ще бъде реализиран проект за изграждането на АЕЦ “Белене”.
Сега, след завършването на преговорите за членство в Европейския съюз, чрез последното си решение правителството се стреми да свали от себе си отговорността за защита на българските интереси в енергетиката. Вместо да използват положителните резултати от партньорската проверка като аргументи, за да поискат отваряне на Глава “Енергетика” с цел предоговаряне на сроковете за извеждане от експлоатация на блокове 3 и 4 на АЕЦ “Козлодуй”, правителството лансира един неясен, икономически необоснован и финансово необезпечен проект.
Целта е от една страна да се прикрие неспособността на управляващите да реализират национално отговорна Енергийна стратегия на Република България и сериозното изоставане в сроковете за реконструкция и модернизация на съществуващите големи енергийни мощности като ТЕЦ “Марица изток 1”, ТЕЦ “Марица изток 3”, ТЕЦ “Бобовдол”, ТЕЦ “Варна”, зад което се крият сериозни персонални и групови икономически интереси. От друга страна лансирането на такъв голям инвестиционен проект като АЕЦ “Белене” в последната година на управлението на НДСВ и ДПС е с чусто популистки цели, тъй като тежките и рискови фази на проекта ще трябва да се реализират от следващото управление.
Едновременно с това проектът обслужва финансовите интереси на различните лобита в правителството и в ръководството на НДСВ и ДПС.
Ние сме категорично против създаването на Национална Ядрена Компания (НЯК) по следните по-важни причини:
- Такива икономически проекти трябва да се реализират единствено от бизнеса на чисто пазарен принцип, чрез конкурс по прозрачна процедура.
- Липсва технико-икономически анализ на нуждите на България от 2000 мегавата енергийна мощност, която да се обосновава от електропотребление в следващите години и в перспектива до 2020 – 2025 година.
- Няма проучване за развитието на енергетиката в страните от Югоизточна Европа с оглед възможности за износ на големи количества електроенергия в региона.
- Изграждането на 2 нови ядрени реактора по 1000 мегавата всеки обрича на силно затруднение на експлоатация на останалите енергийни мощности в страната, което ще има тежки финансови, икономически и социални последици.
- Съвместното използване на 4 енергийни блока по 1000 мегавата нарушава сигурността на енергийната система в страната.
- Участието на държавата чрез апорт на блокове 5 и 6 на АЕЦ “Козлодуй” и строителната площадка на АЕЦ “Белене”, както и даването на държавни гаранции при финансирането може да доведе до тежки последици предвид високия риск на проекта.
- Обединяването на АЕЦ “Козлодуй” и АЕЦ “Белене” в Национална Ядрена Компания е антипазарно, защото създава монополно положение
- Въвеждането на подобни мощности изисква осигуряване на скъпоструващ енергиен резерв.
Решението на правителството за създаване на НЯК, обединяваща блокове 3 и 4 на АЕЦ “Козлодуй” и АЕЦ “Белене” е вредно за българската енергетика и за България.