Проф. д-р Вили Лилков с лекция за жълтите павета в столицата
59,302 квадратни метра. Това е площта, която преди 105 години жълтите павета „застилат“ в центъра на столицата. Оттогава до днес „жълтият килим” се е скъсил, но отдавна се е превърнал в многолик символ на София. Какво знаем обаче за тяхната история и културна стойност? Какво е тяхното състояние днес? Какво показват първите изследвания за състава, структурата и технолгията за производство на паветата?
На 19 юни, четвъртък от 14:00, интересуващите се от темата ще имат възможност да обогатят своите знания. Председателят на ДСБ-София проф. д-р Вили Лилков ще изнесе лекция на тема „Жълтите павета на София – предизвикателство към учените“, която ще бъде част от семинар, организиран от Българското кристалографско дружество във връзка с отбелязването на “Годината на кристалографията – IYCr 2014“. Той ще се проведе в заседателната зала на Института по минералогия и кристалография – БАН (блок 107, ул. „Акад. Г. Бончев“) и включва лекция и на доц. д-р Галина Генчева от Софийски университет „Св. Климент Охридски“.
Припомняме, че в края на 2013 г. Столичният общински съвет прие предложението на проф. Вили Лилков жълтите павета да бъдат обявени за културна ценност.
Всеки, който проявава интерес към лекцията, е добре дошъл.
]]>