Столицата ще приключи годината със 100 млн. лева по-ниска събираемост на заложените приходи от реклама, наеми и продажба на активи, предупреди общинският съветник от ДСБ Ивайло Йонков. Това е най-голямата икономическа криза в съвременната история на града, заяви той и отбеляза, че и в най-тежките за бюджета години като 1996 и 1997 г. дефицитът не е достигал такива размери.
Столичният кмет Йорданка Фандъкова коментира пред Mediapool, че “90% изпълнение на бюджета в условия на криза е добре”. Тя заяви, че има повишение на данъчните приходи, събрани са 50 млн. стари задължения от ревизии. По-слабото изпълнение на неданъчните приходи е заради кризата, каза кметът.
Още през юли тази година общинските съветници от ДСБ са предупредили Йорданка Фандъкова, че заложените неданъчни приходи няма да се изпълнят. Тя е заявила, че “ще се намерят допълнителни приходо-източници и бюджетът ще се балансира”, но това така и не е е станало.
През февруари т. г. общинският съвет прие бюджет от 1.28 млрд. лева, като 240 млн. от тях са постъпления от европейските оперативни програми, а остатъкът е разделен по равно от държавната субсидия и собствени приходи. Дефицитът от 100 млн. лева означава, че неизпълнението на перото собствени приходи е над 18%. Това са 100 млн. лева по-малко инвестиции за града, което ще има пряко отражение върху бизнеса, коментира Йонков.
По думите му следващата година ще е най-тежката за София във финансово изражение. Няма да има 13-та пенсия и заплата, пенсиите се замразяват, а парното се увеличава с 19%. Отделно ГЕРБ предлага абсолютно необосновано увеличение на местните данъци и такси за някои софийски квартали, което не само, че няма да реши проблема с дупката в столичния бюджет, но и ще го усложни, защото събираемостта ще спадне още повече. Софийската “Топлофикация” с дългове от 510 млн. става отново общинско дружество, припомни Йонков.
Очертава се и задълбочаване на кризата в градския транспорт, заради която общината вече тегли заем от 50 млн. лева от ЕБВР. Ако в началото на мандата на Бойко Борисов като кмет на София градът заделяше около 9% от собствените си приходи за нуждите на градския транспорт, през 2011 г. този процент ще скочи на 25% или 150 млн. лева, каза Йонков.
При тази тежка криза в София непонятно ни е как ще се изпълни заложеният в държавния бюджет за 2011 г. икономически ръст от 3.6%, коментира Йонков. По думите му София произвежда 1/3 от БВП, а 2/3 от малкия и средния бизнес е съсредоточен в столицата.
mediapool.bg