ПП-ДБ и работодателите се съгласиха – без промяна в данъците и бързо приемане на законите по ПВУ

Програмата на коалицията „Продължаваме промяната – Демократична България“ не предвижда промяна на данъчната система. Това увери съпредседателят на „Продължаваме Промяната“ Асен Василев на среща на ръководството на ПП-ДБ с Асоциацията на организациите на българските работодатели, в която участваха представители на работодателските организации Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), Българска стопанска камара (БСК), Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ) и Българската търговско-промишлена палата (БТПП).
На срещата четирите национално представителни работодателски организации поставиха въпроса за второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). От страна на ПП-ДБ беше подчертано, че за да тръгне плащането трябва спешно да се приемат трите закона – за личния фалит, за правилата за избор на КПКОНПИ и за корекция в закона за защита на сигналоподателите, така че той да важи и за сигнали за нарушения, подадени преди 2021 г. Условие остава и приемането и на пътната карта за енергийния преход. Работодателите подкрепиха необходимостта от бързо приемане на законите и пътната карта, за да може да тръгнат плащанията по ПВУ, което ще има голям ефект върху икономиката.

В срещата взеха участие и председателят на “Демократи за силна България” Атанас Атанасов, както и водещи представители на ПП-ДБ, сред които Божидар Божанов, Венко Сабрутев, Мартин Димитров, Надежда Йорданова и Ивайло Мирчев. От страна на работодателските организации участие взеха представители на ръководствата: Добрин Иванов – изпълнителен директор на АИКБ, Станислав Попдончев – заместник-председател на БСК, Васил Тодоров – заместник- председател на БТПП, Евгений Иванов – изпълнителен директор на КРИБ и Любомир Пейновски, член на УС на КРИБ, както и експерти от организациите.

От ПП-ДБ посочиха, че според коалицията бюджетният дефицит трябва да остане в рамките на 3%, за да отговори страната ни на критериите за влизане в еврозоната. Страната ни може да отговори на критерия за инфлацията до края на годината и е възможно датата на влизането ни да бъде 1 юли 2025 г. Участниците в срещата бяха единодушни, че дефицитът в бюджета трябва да е на ниво под 3 на сто.

Разисквани бяха въпросите за стабилизиране на енергетиката, продължаване на компенсациите за електроенергията за бизнеса и за либерализацията на пазара за електроенергия, за работните заплати и максималния осигурителен доход и подпомагането на българския бизнес. Като ключови приоритети за страната единодушно бяха определени: влизането на България в еврозоната и Шенген; предвидима бизнес среда и намаляване на административната тежест; запазване на данъчната система; реформи в образованието и здравеопазването; намаляване на загубата на средства по Плана за възстановяване и устойчивост. Двете страни се съгласиха, че диалогът по тези политики между работодателите и ПП-ДБ трябва да продължи.

Споделяне: 

Facebook

Последни Новини

Демократичната общност тръгва към единна кандидатура за президентските...
С кръгла маса на тема „Президентските избори 2026: Демократичната общност по пътя към победата“,...
ДСБ в Добрич с нов общински и областен...
Божидар Радев е новият председател на ДСБ – Добрич, а Милена Керанова оглавява областната...
Иван Костов за еврото: Тези, които използват страховете...
Смяната на еврото е предизвикателство, което стои пред всяка държава в Евросъюза. Това заяви...
Атанас Атанасов: Ежедневно трябва да се противодейства на...
Назначаването на временно изпълняващи функциите на ръководител на ДАНС и главен секретар на МВР...
Йордан Иванов: Следващите редовни избори в България са...
Йордан Иванов коментира и инициативата за провеждане на кръгла маса за издигане на единна...