След провала на съдебната реформа на 09.12.2015г., България изпадна в политическа криза. Тя се дължи на провала в налагането на върховенство на закона и провеждането на ефективна борба с политическата корупция. За разлика от съседна Румъния, България не изгради работещ антикорупционен модел и рязко изостана от северната ни съседка в сферата на икономическото развитие доходите и инвестициите.
В изминалите шест месеца се провали политиката на динамични мнозинства, която беше в основата на застоя, наречен от управляващите “стабилност”.
С напускането на партия АБВ, мнозинството в 43 НС е разрушено, а управлението е подложено на атаки по геополитическа линия отвън и на популистки тежнения отвътре.
Демократи за силна България изразява загриженост от дълбочината на политическата криза и заплахите за геополитическата ориентация и позиции на България. По тези причини, ДСБ заема следните позиции:
1) Настояваме 43 НС и кабинетът “Борисов” да доведат спешно до точка на необратимост ключовите геостратегически проекти, а именно: – Интерконекторната газова връзка с Гърция; – Газовите проучвания в Черно море – Програмата за модернизация на българската армия. Заявяваме, че тези проекти ще получат нашата пълна парламентарна подкрепа без всякакви насрещни условия.
2) В оставащите месеци от работата на 43 НС ние ще работим за въвеждане на ефективна антикорупционна система на правосъдие и промяна на съветския модел на прокуратурата, който е основна причина за провала в борбата с корупцията и организираната престъпност.
3) Президентът е основен конституционен гарант за външнополитическата ориентация на страната, отбранителната способност на армията и опазването на съдебната власт от политически вмешателства. Днешният български президент е пример за успешно справяне с тези предизвикателства. Призоваваме всички политически сили, които заявяват проевропейска ориентация, да преодолеят партийните страсти и да се обединят и подкрепят неговата кандидатура като независим кандидат и гарант на геополитическите приоритети на България.
4) ГЕРБ, АБВ и ПФ доказаха, че нямат достатъчна воля за реформи. На управлението са нужни не нови договорки и съмнителни партньори, а силна реформаторска алтернатива. Политиката на договорки дава шанс на левицата и ДПС за възстановяване на политически позиции. Призоваваме всички десноцентристки, реформаторски и проевропейски партии и структури на гражданското общество към силно организационно обединение и изграждане на единен политически субект, който да гарантира реформи след неизбежните предсрочни избори и да изолира от управлението левицата, ДПС и всички форми на популизъм и антиевропейски национализъм.
5) За да избегнем всички спекулации с позиционирането ни в 43 НС, декларираме, че не бихме приели предложения за участие в изпълнителната власт.. Напротив – обръщаме се към всички членове на ДСБ на ръководни политически позиции в изпълнителната властда напуснат постовете си.
България има нужда от стабилно управление, а то е възможно единствено чрез радикални реформи и установяване на върховенство на закона, международна и вътрешна сигурност и ускорено икономическо развитие. Ние трябва да пренебрегнем тесните си партийни интереси и да търсим широка консолидация за постигане на тези цели.