Позиция на ДСБ относно решението на правителството за избор на проектант и изпълнител на АЕЦ “Белене”

01ноември 2006

На 30 октомври 2006 г., само ден след преизбирането на Г. Първанов за президент, правителството оповести, че АЕЦ „Белене“ e поверена на руската държавна компания „Атомстройекспорт“.

С това започва проект, който България не може да си позволи финансово. Той е икономически необоснован и не е съобразен с вътрешното потребление и с нуждите на националния енергиен баланс. Проектът задълбочава изключително важни екологични проблеми, изискващи огромни постоянни разходи за складиране и обезвреждане на отработеното гориво. АЕЦ „Белене“ ще доведе до значителни излишъци и принудителен и на загуба износ на електроенергия за десетилетия напред.

Вместо крайно необходимите за България инфраструктурни и екологични проекти, правителството осигурява изключителни печалби на чужда държава.

Вместо задължителното съгласуване на строителството на нова ядрена централа с ЕС,

вместо удължаване на срока за експлоатация на 3-ти 4-ти блок на АЕЦ „Козлодуй“,

вместо разнообразяване източниците на енергийните доставки,

вместо инвестиции във възобновяеми източници и повишаване на енергийната ефективност, правителството обвързва България с необратима енергийна зависимост от Русия.

Това е в пълен разрез с националните интереси и с европейската интеграция на страната ни.

Демократи за силна България ще се противопоставим с всички политически и парламентарни средства на реализацията на този вреден за България проект и призоваваме всички неправителствени и екологични организации да се присъединят към този протест.

Демократи за силна България

Споделяне: 

Facebook

Последни Новини

Бонка Василева: Проектобюджетът на София e реалистичен план...
Проектобюджетът на София e реалистичен план за нашите възможности. Има две неща, които се...
Декларация на ПГ на ПП-ДБ по случай 100...
Днес се навършват 100 години от най-кървавия терористичен акт в историята на България и...
Рискът за помощта за Украйна и неговото възпиране....
Рисков контекст След началото на руската война срещу Украйна през февруари 2022 г., военната...
Радан Кънев за лъжовната кампания, че еврото ще...
„Мисля, че вече всички разбраха, че това не е възможно, а и че никой...
Бонка Василева: Транспортните дружества години наред са източвани....
„И четирите транспортни дружества в София са под властта на ГЕРБ, БСП и ИТН....