През тази седмица се навършва една година от гласувания на 02.03.2007 г. вот на недоверие в областта на здравеопазването.
Мотивите за внасяне на този вот бяха:
– липсата на стратегия в управлението на здравеопазването,
– отстраняване на лекари и медицинските сестри от договорния процес,
– трудния достъп до системата и нерегламентираните плащания, които водят до нарастващо недоволство у гражданите.
В речта си след гласуването на вота министър-председателят Сергей Станишев обяви, че аргументите на опозицията не отразяват действителността в здравеопазването и обеща нова Национална здравна стратегия до края на м. март 2007 г.
Днес, една година по-късно все още няма приета нова здравна стратегия, не се изпълнява и старата, проблемите, поставени по време на вота на недоверие, се задълбочават.
В резултат от всичко това нараства хаосът в системата и това се отразява негативно върху здравето на нацията.
С фактическия отказ от реформиране на здравеопазването правителството се превърна в генератор на грозните корупционни практики в българските болници. Дори зад хаотично заявените намерения прозира обслужване на индивидуални корпоративни интереси.
ДСБ внася в парламента 6 въпроса и питания към министър-председателя по проблемите на здравеопазването, като напомняме, че според Закона за здравето, неговото правителство е длъжно да информира народните представители и българското общество:
1. Защо една година след личния ангажимент на министър-председателя, няма нова Национална здравна стратегия?
2. Защо не се прилага неотменената Национална здравна стратегия 2001-2010 г.?
3. Предвижда ли правителството промяна в размера на здравната вноска?
4. Защо под натиска на Доган социалистическият премиер се отказа от принципа на солидарност при осигуряването на базов пакет медицински услуги, гарантиран от обществения характер на НЗОК?
5. Наясно ли е премиерът, че при сегашния модел на финансиране заявеният ангажимент за приватизация се превръща във фактическа ликвидация на болниците?
6. Какво е предприело правителството за да реши проблема с над 1 млн. неосигурени български граждани?
София,
26 февруари 2008 г.