Петър Москов: Дискусията за промяна на политическия модел е накадърен PR президента

Водещ: Сега да видим как политици от опозицията виждат основните събития от седмицата. Понеже темата беше обявена така: „За или против мажоритарната система“, може ли да се сложи знак на равенство между мажоритарната система, каквито идеи имаше от страна, първо, на Георги Първанов, поне в скоро време, и маджоритарната система?
Водещ: Както пише „Гласове“.
Водещ: Както пише „Гласове“. Става въпрос за Маджо, който …
Водещ: Гостите в студиото на „Re:Fresh“ само да ви представим – Десислав Чуколов от „Атака“…
Десислав Чуколов: Здравейте.
Водещ: … Петър Москов от ДСБ и представителят на ГЕРБ Стоян Мавродиев. Здравейте. Само да уточним – представител на властта нямаме, тъй като в последния момент…
Водещ: Отказаха.
Водещ: Да, отказаха ангажимента, който бяха поели.
Десислав Чуколов: Тя и властта я няма в България в момента тези дни, както се вижда от последните неща, които се случват в България. Властта я има, само когато трябва да се направи нещо, което да им помогне за следващите избори. И този ход, който президентът Първанов предприема, и този хубав калабалък, който е направил вестника /…/ маджоритарната система, така нещата са близки и ясни, защото доста от тези персони на прехода, както се наричат, доста от тях, по различни свидетелски данни, те са ги спонсорирали през годините, така че може да се тръгне в тази посока. Но, според мен, важното е да се очертае, че това, което президента предлага, тази мажоритарна система, всъщност това е някакъв негов хем PR-ски, хем политически ход в услуга на БСП и някакво имагинерно бъдещо управление, което отново БСП да има.
Водещ: Господин Москов? Така, кратки тези, за да става динамично.
Петър Москов: Аз подозирам, че изборът на тази тема като коментар за събитията от седмицата, защото е неделя и да е малко по-леко и да е малко по-весело, защото…
Водещ: Не.
Петър Москов: … всъщност в понеделник не се случи абсолютно нищо /…/. Случи се някакъв PR, и то некадърен PR. Нека да сме наясно – дискусията, тя беше обявена „за промяната на политическия модел“, ако не се лъжа, помпозно изглеждаше тя…
Водещ: Даже на политическата система.
Петър Москов: Система. Та дискусията при Първанов или организирана от Първанов за промяната на политическата система, няма нищо общо с реалните проблеми на политическата система. Това са две съвсем различни неща.
Водещ: Но всички партии участвате в тази дискусия и хванахте се на въдицата /…/…
Петър Москов: Хвана ли, не хвана ли, президентът на България има някаква инициатива, кани партиите. Нека да кажа…
Водещ: Не, идеята е вие „за“ или „против“ мажоритарната система сте от ДСБ?
Петър Москов: Една минута ще ми позволите. Това, което върши Първанов, ако излезем от жълтата страна на нещата, е следното – той и назначеното от него правителство виждат провала си. В момента се търси изход. И изходът е да яхне новата вълна на недоволството на хората от това, което се случва. Тя се нарича мажоритарна система. Ние…
Водещ: Аз ви разбирам, но понеже нямаме представител на управляващите, нека да се концентрираме така…
Петър Москов: Това, че няма представител на управляващите, е проблем на управляващите. Ние твърдим следното – България има партийна политическа система. Цял свят се управлява от партийна политическа система. Това да изместваш реалната тема от проблемите на държавата към това дали трябва да бъде избиран Иван или Петкан мажоритарно, е, пак ви казвам, опит за нескопосан PR. Този човек няма правото да инициира тази дискусия.
Водещ: Вие „за“ или „против“ мажоритарна система сте?
Петър Москов: Ние сме за пропорционална система със силен мажоритарен елемент.
Водещ: Каквато е идеята.
Петър Москов: Но това е в следствие на разговори. Вижте, дори за изкушените в темата е ясно, но може би и за вашите зрители, в парламента има контактни групи между всички политически сили, също така поканени са и представители извън парламента и специалисти по избори, които от година, година и половина обсъждат този проблем, той е стигнал до някъде и наистина има някакви решения, които парламентът, тоест органът, който /…/ тези решения, ще вземе. Изведнъж идва Първанов…
Водещ: Понеже темата не е нова, а имаме много важни… разбирам ви, господине.
Петър Москов: … и казва – аз сега съм ви измислил една новост. Е същата тази новост той /…/ тройна коалиция.
Водещ: Понеже темата не е нова, а имам доста по-актуални теми, които бихме обсъдили, нека да се изкажете накратко и след това да преминем към отвличането на съпругата на Ангел Бончев, която също е тема.
Стоян Мавродиев: Ние твърдо сме обявили позицията си по отношение на предложенията за мажоритарна система. Ние сме за пропорционална система със силен мажоритарен елемент, въведен чрез преференциално гласуване с нисък праг, а не както в случая при изборите за европейски парламент, когато имахме 15-процентов праг, правещ безсмислена тази система. Така че, ако се въведе едно преференциално гласуване с нисък праг, това би имало достатъчно силен мажоритарен елемент…
Водещ: Това е различно от мажоритарен елемент.
Стоян Мавродиев: … за да могат все пак политическите партии да носят в крайна сметка отговорността за действията на хората, излъчени от тях. Освен това аз ще добавя, господин Москов, не смятам, че това е най-важният дебат за България в момента.
Водещ: Именно, да. Само за да я легитимираме обявената тема.
Стоян Мавродиев: В България има по-важни теми, наречени – едно управление, което се сраства с организираната престъпност, управление, което основният му стратегически приоритет е кражбата на държавни средства, било от бюджета, било от европейските фондове, несправяне с борба с корупция и организирана престъпност и неизвършване на важни реформи в икономиката. Това са много по-важни проблеми, които би следвало да се дискутират.
Водещ: Между другото, и тримата сте представители на лидерски партии, които техният лидер, като мажоритарен кандидат, е основен. Логична е, може би, в този случай вашата позиция. Но нека да преминем, съжалявам, към другата основна тема.
Водещ: Всъщност сами отворихме тази тема.
Водещ: Да.
Водещ: Вие споменахте за липсата на добри възможности, с липсата на воля, може би, и възможност за борба с корупцията и организираната престъпност. Но това, на което станахме свидетели в последните дни – отвличането на … всъщност преди два месеца беше отвличането на господин Бончев, сега той беше освободен преди три дни от похитителите му, но пък съпругата му стана жертва на похитители. Как виждате вие действията на МВР? Това се случва за първи път, между другото. Отначало всъщност се прикриха действията…
Водещ: И може ли всъщност да е представително за действията на МВР и за тази система, защото наистина има полицаи, които си вършат работата, аз съм свидетел, взимат много малко пари за това?
Петър Москов: Естествено, че е представително.
Десислав Чуколов: Вършат си работата, но вижте, така, както стана ясно то данните, които са изнесени в пресата, всичко е пропаднало, защото от Дирекция „Оперативно издирване“, техни представители със знанието на съпругата или с нейното незнание, те са били на мястото. Нека да се попитаме кой е шеф на тази дирекция. Това е фамозният Жоро Стоицев, който е свързан много тясно и със случая „Белнейски“, което, както и вчера господин Борисов сподели, това е също един голям крах на МВР, това е следващия. Жоро Стоицев, този приятел по чашка на Румен Петков, той си стои в тази система, никой не го маха от там, той координира тези неща. Жоро Стоицев е човек, който е страшно политически обвързан. Мария Капон се опита през седмицата да каже за натиска, който се оказва от служби и от кръгове около премиера върху опозиционните десни лидери, каза тя. Аз имам една новина за нея – че такъв натиск специално върху „Атака“, нейния лидер и хора около ръководството на „Атака“, се оказват доста от отдавна. Изнасяли сме такива данни как сме и следени, как са подслушвани телефоните, за което си имаме доказателства, има данни и сигнали. Но, естествено, нищо не се прави. Това се прави точно от такива Жоро Стоицевци, които са в такива дирекции. Така че…
Водещ: Господин Москов, какво смятате вие?
Петър Москов: Аз не бих искал да навлизам в конкретиките на този случай, защото това е индивидуална човешка трагедия и да правим политика от нея, може би, особено, но две неща – първо, този тип престъпност, свързана с отвличания, което вече някак си е масово в България, е характеристика на страните от третия свят, на страните от Латинска Америка, които се управляват от нарко барони и от назначени от тях правителства. Това се случи и в България. Каламбурът с маджоритарната система може би е още веднъж на дневен ред.
Водещ: Може да се свържат…
Петър Москов: Тоест ние придобиваме все повече характеристиките наистина на такава държава, каквато се управлява от организираната престъпност и в която животът се развива по каноните, които тази организирана престъпност задава. Това едно. И второ, знаете ли, целият този разговор през последните шест месеца, знаете, че ДСБ беше в основата на свалянето на този тип предишният вътрешен министър, идеята, с която ние тръгнахме към този вот тогава, беше работата на МВР да се подобри. Това, което се случи, не беше подобряване на работата на МВР, а замяна на едни хора, които работят в услуга на организираната престъпност, с друга. Те имаха нужда да трансформират индивидуалното си присъствие във властта, т. нар. организирана престъпност. И още нещо да кажа – има, може би е нормално, аз не бих искал, не съм и специалист да кажа, но съм сигурен, че в системата на МВР работят огромно количество хора, които съвестно са си вършили работата. Въпросът е двете служби – ДОТИ и ДОИ, това са службите, които следят и подслушват, за да е ясно, след като на 100 пъти техни разработки са хвърляни в кошчето или са предавани на босовете на организираната престъпност от началниците им, може би е логичен резултата, че те вече не си дават толкова зор.
Водещ: Между другото, точно с това щеше да е свързан следващият ми въпрос към господин Мавродиев. Вие нямате представител в парламента във Вътрешната комисия, но сега върви точно дебатът около Закона за МВР като основният препъни-камък е къде да бъдат ДОТИ и ДОИ, службите за следене и подслушване – в МВР, под подчинение на политическото ръководство или извън. Явно като тенденция се очертава в.
Стоян Мавродиев: Знаете ли, проблемът както с МВР, така и в много други системи в българското управление, е всъщност, че в България реформи се правят заради личностни проблеми в партиите, в случая в БСП основно, и битките между различните в БСП водят до извършване на определени реформи, които, първо, не е ясно дали ще доведат до някакъв резултат, тоест те не са свързани с предварителен анализ и оценка на това какво ще се случи след извършването, а са свързани само с придобиване на повече инструменти на влияние. В случая премиерът Станишев очевидно иска да вземе ДОТИ и ДОИ на свое директно подчинение…
Водещ: Във Вътрешната комисия има и опозиционни представители, така че гласът им се чува достатъчно отчетливо и силно.
Стоян Мавродиев: Вижте, МВР е най-нереформираната система от началото на прехода. Нищо не се случва там, едни и същи хора се въртят на ключови позиции, извършват някакви действия, които са нулев или съмнителен резултат. И следствието от всичко това – тази цялата безпомощност, изразена в случката от вчера с поредното отвличане. Отделно, ако погледнем статистически данни, оказа се, че българското МВР е най-голямо по численост в Европа, като брой полицаи на глава от населението. Значи основната стратегия до сега на БСП е било да борим престъпността с количество униформени полицаи, тоест те нямат никаква представа, че трябва да има оборудване, трябва да има силни специални служби, трябва да има някакви смислени неща като добра организационна структура и превенция на изтичане на информация. И съответно да допуснат нови, модерни хора в системата.
Водещ: Вот на недоверие имаше издигнат, вот на недоверие, между другото, от вашите партии, чиито представители сте тук, подкрепен е той от вас тази седмица. Обмисля се за следващата седмица да бъде внесен такъв вот.
Десислав Чуколов: След доклада.
Водещ: След доклада.
Десислав Чуколов: След доклада. Очаква се наистина този доклад да бъде страшно негативен за България. Аз, като български евродепутат, макар че съм от опозиционна партия, която е от България, така сме се старали в нашата работа в Европарламента и в контактите ни с други колеги и представители на ЕК, така ги представям нещата реално. Да ги представи нещата не е очернящо за България, не е напук да направим, защото сме в опозиция, да изкараме сега управляващите черни в България, защото просто това не работи за България, не това е нашата цел. Но така или иначе се очаква този доклад да бъде много отрицателен и предвид на този отрицателен доклад е внесен този вот. Знаете, че в България е реално такава новина да се получи някаква, така да се разместят нещата, трябва отвън да дойде нещо, така са свикнали нашите управляващи, независимо дали това е Кондолиза Райс да дойде да изтърси някоя простотия в България, или…
Водещ: Числеността на депутатите обаче, едва ли би успял този вот, съотношението управляващи опозиция.
Десислав Чуколов: Така да ви кажа, доста неофициално вървят едни такива… има такива податки, че дори има кръгове в БСП, знаете, че там битката е жестока в момента, лобитата на БСП, има такива информации, че някои от тях са склонни, един от кръговете е склонен да подкрепи един такъв вот, за да падне кабинета Станишев, така да мине лятото и на есен очистени да се явят на нови избори. Има и такива варианти, така че нека да не го отписваме този вот.
Водещ: Вие чували ли сте такива варианти?
Водещ: Пък и господин Шопов от „Атака“, аз си спомням при представянето той спомена, че един вот на недоверие няма да свали това правителство.
Водещ: Това каза той, да.
Стоян Мавродиев: Нещата са доста динамични, да ви кажа, така че…
Петър Москов:Не е това въпросът, това, което се случва покрай господин Бончев, това, което се случва в МВР, тези щуротии, които върши президента, всичкото това, това е агонията на обществото при изживяване на последните дни на това правителство. Колкото по-бързо тази агония се прекрати, толкова по-добре за всички както за отвлечените, така и за тези, които предстои да бъдат отвлечени.
Водещ: Вие нямате лостовете да прекратите тази агония, за която говорите.
Водещ: Предсрочни избори ли искате?
Петър Москов: Вижте, лостовете са следните – всеки един български гражданин в момента изпитва срам. Изпитва срам от това …
/…/: И страх, разбира се.
Петър Москов: … разбира се, но основното чувство е срам. То не е глад вече, както беше през 1996 г., то е срам. Срам, защото ние имаме провалено членство в Европейския съюз. Персоналните отговорници за това провалено членство са Георги Първанов и Сергей Станишев -единият ходи да купува корвети във Франция, другият съветва политическите партии как да реорганизират политическата система. Извинете, но това е кич.
Водещ: Съветът за системата не може да бъде оценено като някаква персонална отговорност, по смисъла, по която вие я вменявате, защото това е …
Петър Москов: Вменявам я на кого, простете…
Водещ:… на президента Първанов, защото…
Петър Москов: Президентът Първанов е пряк отговорник за провала на българското членство в Европа, защото той е отговорникът, той назначи това правителство, което провали членството. Докладът не е срещу България, докладът не е срещу нас, докладът не е срещу журналистите, не е срещу лекарите, които работят. Докладът е срещу начина, по който се управлява България, и да се излиза с патриотарски лозунги – дай сега да защитим България, да говорим едни хубави неща, е престъпно, именно срещу тази България.
Водещ: Господин Мавродиев, вие имате само един представител в парламента, как като извънпарламентарна опозиция ще се включите в дебатите по вота?
Стоян Мавродиев: Ние ще се включим очевидно чрез този наш представител, както и чрез изразяване на нашата ясна позиция, макар и извън парламента. Но нека се върнем на темата какво се случва в България, защото това всъщност е причината, за да се искат непрекъснато вотове срещу това правителство. На първо място, абсолютно безконтролна организирана престъпност, тотална корупция и на трите партии в управлението и на техните представители. Единственото, което правят, е да се облагодетелстват от различни проекти, било от бюджетни средства, било от еврофондовете, така че да си спонсорират кръговете от фирми, респективно избирателните кампании. Оттам нататък очакван европейски доклад всъщност най-вероятно ще консолидира спирането на еврофондове, може би ще спре още няколко програми, може би всички еврофондове, които очакваме да получим като пари от структурните фондове, ще бъдат спрени. България е вече синоним на кражба и на корупция в Европейския съюз, и когато се чуе името България, това в Евросъюза означава провал, това е синоним на провал.
Водещ: Доста събития се натрупаха включително и Челопечене сега се сещам, който не …
Стоян Мавродиев: Всички … междувпрочем сделката с … нека да се върнем и на тази прословута сделка с корветите, която сключи премиера Станишев. Това е класически пример за търговия с една огромна сума, близо 500 милиона евро, по неофициални данни може би 750-800 милиона евро ще бъдат похарчени за тези две корвети, дали това всъщност е най-важното за България и в разбитата ни инфраструктура, разпадналата се система за вътрешния ред и сигурност, и всички останали проблеми, ние да похарчим 800 милиона евро за две корвети?
Водещ: Твърди се, че това е част от политическата сделка с Франция, покрай случая с …
Стоян Мавродиев: Всъщност това е унизителното.
Водещ: Не се твърди това нещо, това са подозрения.
Стоян Мавродиев: Всъщност това е унизителното, че България търгува, сключвайки съмнителни сделки с абсолютно съмнителен резултат и полза, за да си изтъргува правото да получи по-смекчителен или по, как да го кажа, по-малка плесница.
Водещ: На фона на това, което казвате е според справката… да, кажете.
Петър Москов: Саркози е огромно политическо животно от европейски и от световни мащаби…
Десислав Чуколов: Животно е…
Водещ: Той е така нисичко животно.
Петър Москов: Нашите Първанов и Станишев, защото сега разбрах, че този пък отишъл нещо там в Ница със Средиземноморието да се разбира, те отиват като едни просячета около него с репликата – не ни бийте много, моля ви се. Разбирате ли, аз затова ви казвам, че това е унизително като поведение. Аз твърдя, че съм гражданин на европейска държава и искам да бъда зачитан като такъв от всеки един друг европеец. Тези хора с присъствието си, с действието си правят точно обратното. Ако отидем на… примера, който дадохте с Челопечене, знаете ли къде е трагедията, трагедията е, че само в такива моменти на взривове, на аварии, на катаклизми, ние всъщност разбираме как трагично се управлява държавата. Ежедневието на управлението на държавата е такъв хаос, но ние имаме възможността да го разберем, само ако нещо гръмне. Това е страшното.
Десислав Чуколов: И затова трябва да гръмне цялото правителство и да падне.
Стоян Мавродиев: Плюс това в крайна сметка според мен мисията на един премиер е не да търгува с българските средства, изкарани от всички нас данъкоплатците, за да получи по-малка плесница, неговата работа би трябвало да бъде да извършва реформи, в страната да се случват смислени и позитивни неща и средствата да се харчат разумно. Защо не магистрали, а корвети? Може би някой ще ни нападне в следващите две-три години. Ще очакваме…
Водещ: Така, както сте седнали, имате…
Петър Москов: Имаше виц, че понеже пътищата разбити, и не може да купуваме сухопътна техника и сега сме се ориентирали към…
Водещ: Както сте седнали, имате идентични позиции и се откроява едно и също желание във вашите думи – скорошни избори. Може ли да се мисли за коалиции под различна форма? Вас ви питам, лидерите ви е ясно.
Десислав Чуколов: Както всички лидери казват, нашите партии, сама казахте, лидерски партии – така се определят, заявявано е нееднократно, че ще се явим сами на изборите, но след това, каквото българският избирател покаже, каквото сабя покаже, както се казва. Но не трябва по никакъв начин това, че сега има едно говорене, което съвпада като цел и посока, не трябва това да значи, че всяка партия… управляващите, веднага ще кажат – вижте ги, те са еднакви всичките. Не е така – просто имаме си нюанси, има си и различия, но целта е и за всеки нормално мислещ българин е това правителство да падне и да има нови избори.
Петър Москов: Обединяващото е това правителство и тази тройна коалиция, която е корумпирана и некадърна, да си отиде от власт. Оттам нататък е много важно какво българският избирател, българският гражданин ще види като алтернатива. Тук е разговорът за това какво политическо представителство са различните български партии, било те и в опозиция. ДСБ има ясна представа какво политическо представителство е, какви тези отстоява и начинът ДСБ да бъде част от бъдещ проект за управление е отстояването именно на тези. „Стани, да седна“ е теза, която води до някакъв следващ Първанов, който вади грандиозни идеи и пита защо не харесвате партиите – ами защото се оказва, че когато замирише на власт, всички политически различия изчезват.
Водещ: И господин Мавродиев.
Стоян Мавродиев: Ние изразихме ясна теза, че не желаем властта на всяка цена. Твърдо ще участваме самостоятелно на изборите, няма да се коалираме с никого предизборно. След изборите, ако получим доверието на избирателя и имаме мнозинство, ще съставим правителство. Ако нямаме такова, ще търсим партньорство от другите партии-членки на Европейската народна партия като ДСБ и СДС. С ДПС, НДСВ и БСП коалиции няма да правим под никаква форма, по-скоро ще останем в опозиция, ако това е цената, която трябва да платим.
Водещ: С „Атака“, ако успее да влезе в ЕНП, което …
Десислав Чуколов: Което?
Водещ: Не зная.
Десислав Чуколов: Защо трябва „Атака“, се казва – ами „Атака“, те…
Водещ: Само,трябва да приключим, така че накратко.
Десислав Чуколов: Искам да ви кажа следното – „Атака“ е най-европейската партия, в смисъл на този въпрос, който Европа иска от нас -антикорупционни мерки. Има ли друга партия, която толкова категорично да е заявила, че ще изчисти всички престъпници от властта? Нито сме участвали във властта, нито имаме намерение да правим глупости във властта. Имаме намерение да изчистим тези хора от …
Петър Москов: Това го заявяват всички опозиционни партии всъщност.
Водещ: Всеки от представителите тук в студиото…
Водещ: Много ви благодаря. Темите наистина са изобилие от теми.
/…/: Денят е хубав, тези ще си идат, спокойно.
Водещ: Ще видим.
Водещ: Нека така оптимистично да завършим.
Водещ: Всъщност това ще кажат избирателите, да.
Водещ: Това беше дискусията на политическия поглед върху събитията от тази седмица.

Споделяне: 

Facebook

Последни Новини

Йордан Иванов: Структурата на публичните финанси в България...
Структурата на публичните финанси в България е най-централизираната в Европа. Това е въпрос, който...
Йордан Иванов: Мнозинството в парламента се преформатира.
Йордан Иванов: Мнозинството в парламента се преформатира. Днес станахме свидетели на поредното разместване на политическите...
Категорични мерки срещу насилието над животни – ПП-ДБ...
Кристина Петкова: Всички, които ме познават, знаят, че темата с насилието над животни е...
ДЕКЛАРАЦИЯ НА „ДЕМОКРАТИЧНА БЪЛГАРИЯ – ОБЕДИНЕНИЕ“ – ГРАД...
Изразяваме дълбоката си покруса от разкритията на престъпната схема, действала на територията на нашия...
Атанас Атанасов: За съжаление, русофилските сили набъбват
„За съжаление, русофилските сили набъбват. Тук е и моето подозрение – защо и това...