Медикаменти, доставени за наши пациенти, ще се препродават в ЕС след разрешение
България, Румъния и Гърция да се “обединят” в общ лекарствен пазар, а ефектът ще е здравните фондове на трите държави да купуват медикаментите на много по-ниски цени, отколкото в момента. Това съобщи за “Труд” министърът на здравеопазването д-р Петър Москов. Просто казано, ако идеята се реализира, това означава, че когато срещу себе си фармацевтичните компании имат пазар от близо 40 милиона души, ще продават препаратите си на значително по-ниски цени, отколкото ако преговарят само с България, чието население е към 7,2 милиона.
Мярката ще се обсъди след дни на среща в румънския град Крайова, където ще присъстват представители на трите държави. Позицията на България ще заяви д-р Москов.
Екипът му се е заел и с проблема с паралелния износ на медикаменти (при него доставени за българския пазар лекарства се препродават в Западна Европа на много по-високи цени – б.а.). От МЗ разказаха как производител на инсулин е внесъл у нас количество, което се равнява на 115% от нуждите на страната. Въпреки това обаче медикаментът липсва, а българи с диабет са останали без терапия, защото той е препродаден в ЕС. “Независимо, че тази търговска практика е позволена с европейската директива за свободно движение на стоки, държавата ще вземе мерки, за да гарантира лечението на болните българи”, каза още д-р Москов. Той подготвя законова промяна, според която ще се изготви списък с медикаменти, които липсват и са предмет на паралелния износ. А за да ги препродават зад граница, фирми ще трябва да искат разрешение от ведомството. Мотивът е, че ниската цена, на която се купуват препаратите за пациентите у нас, е договорена от държавата ни и НЗОК, а не да се ползват от търговци с цел изгодно препродаване.