Нямаме общ ход с ГЕРБ

Радан Кънев е роден през 1975 г. в София. Завършил е столичната френска гимназия и право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Адвокат, съдружник в адвокатска кантора. Той е сред учредителите на ДСБ, а от 2009 г. е член на Националното ръководство на партията. На последните парламентарни избори беше водач на листата на коалицията ДСБ-БДФ във Варна. На днешната национална конференция на ДСБ най-вероятно ще бъде избран за лидер на партията на мястото на подалия оставка Иван Костов.

– Г-н Кънев, вчера лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че е готов да дойде във вашата централа за общ фронт за решаване на кризата в България. Ще му подадете ли ръка?
– Не виждам причина да променяме позицията си спрямо ГЕРБ. Аз следя внимателно реакциите и на познати, и на хора с обществени позиции, и на медиите, и в интернет. Единственото нещо, което спира мнозина да бъдат свръхактивни в протестите, е опасението, че това ще доведе отново ГЕРБ на власт. Явно такова групиране би отблъснало голяма част от хората. Подобна стъпка е вредна в момента. Нашата задача е съвсем друга – да покажем, че днешна България е различна от тази преди два месеца и има алтернатива, която ще попречи на ГЕРБ да получи пак самостоятелно управление.
– Т.е. отговорът ви е „не“.
– Точно така.
– А ако той ви покани, ще отидете ли?
– Не виждам какво би било различното. Позицията ни е ясна.
– Значи не припознавате тази партия като свои „събратя“, макар че също се определят като десница и членуват в ЕНП?
– Не е въпросът аз какво припознавам или признавам. Въпросът е тези хора, които с ежедневния си протест в момента променят политическата картина в България, какво мислят. Аз виждам на площада всеки ден познати, приятели, които не съм срещал от много години, някои от университета, някои от гимназията. Всички те виждат в ГЕРБ едно от лицата на политическата мафия. Тези хора говорят за себе си като за „непредставени“ в парламента, във властта. И не е, защото са гласували за нас или за други партии, неуспели да прескочат бариерата. Ако те бяха гласували за нас, щяхме да сме депутати – но не спечелихме доверието им. Няма как да го спечелим, ако тръгнем заедно с ГЕРБ. Те искат алтернатива, искат да гласуват, някои от тях за първи път от поне 12 години.
– Старите десни партии останаха извън парламента. Какво се случва с тях в момента? Къде са знаковите им фигури?
– Десните партии правят тежка преоценка на неуспеха си. През призмата на протестите стратегическите ни грешки се виждат още по-ясно. Известните ни лидери участват в тази преоценка. Протестите имат силен поколенчески елемент. В основата им е поколението на ражданите през 70-те години на ХХ в., децата на последния български „бейби бум“. Днес ние сме между 30 и 40, вече родители, често и работодатели. Разбираме, че вече не само икономиката, но и политиката лежи на плещите ни. Нормално е, че на улицата ще видите най-често политици от същото поколение. Ние срещаме там приятелите си, средата си, имаме общ език. В интерес на истината аз видях и доста политици на по-сериозна възраст на протестите – имам няколко хубави снимки с бившия депутат от ДСБ Иван Иванов, които направиха фурор в мрежата, може би именно защото сме заедно представители на две политически поколения
– Какво е отношението на българската десница към случващото се в момента в страната?
– Не мога да говоря от името на цялата десница, разбира се. Но според нас от ДСБ се случва нещо наистина ново за България – това е протест преди всичко на средната класа. То не е непознато по света – наблюдавали сме го в различни европейски страни, наскоро в Аржентина, днешните бунтове в Турция имат такъв силен елемент. И не е въпросът дали протестиращите са по-богати от средното, а по-скоро че са хора, много чувствителни по темата за правилата, със силна и видима европейска принадлежност, с ценностна система, основана на привързаност към законността, образованието, толерантността. Голяма част от тези хора живееха последното десетилетие в особена вътрешна емиграция. Те бяха изцяло посветени на работата и на семействата си. Не вярваха на институциите, не разчитаха на тях и не държаха да ги променят. Днес реагираха много остро на знаците за пълния крах на тези институции, на окончателното им завземане от мафията. И се политизираха радикално – от изолация направо на улицата.
– Протестите в момента могат ли да станат необходима среда за обединение на разпокъсаната десница?
– Изненадващо на този въпрос отговарям с не. Хората на улицата, или поне мнозина от тях, са обединената десница. Няма я вече разпокъсаната. Десницата е на площада, тя е единна, тя има ясна кауза – отделяне на мафията от държавата. Законност и правова държава, нови правила. Ако това не е ясен знак за нас, които заемаме позиции в съществуващите десни партии, ние не сме разпокъсана десница, ние сме минало.
– Виждате ли у нас вече достатъчно многобройна реална човешка база – средна класа, малък и среден бизнес – за нормалното съществуване на дясна партия отвъд антикомунистическата доктрина?
– От една седмица има такава социална база. Вътрешната емиграция на средната класа пречеше това да се случи. Но нека не подценяваме антикомунизма, защото имаме много тежко наследство.
– Представата на комунизма за икономиката беше привидно равенство с реално забогатяване чрез кражба и привилегии. Какво е различното днес?
– Твърде малко. Така че аз имам в себе си модерен антикомунизъм – богатство чрез труд, основано на законността.
– От вас очакваме нещо толкова необходимо като формулирането на „Българската мечта“.
– Нея винаги я е имало, още от Възраждането. Характерното е, че тя придава огромно значение на образованието на децата. Ние исторически нямаме елит, нямаме прослойка от много образовани хора, нямаме елитни университети. И мечтата на всеки горе-долу успешен човек е била детето му да получи по-добро от неговото образование. Сещам се, че така е заминал прадядо ми да учи през XIX век от Брацигово в Марсилия с кондурите на един починал вуйчо, нямал е обувки. Не е чудно, че днес десетки хиляди учат, специализират и работят по специалността си в Европа. Не трябва да разглеждаме това като трагедия, а като възможност. Те получават по-добро образование, висока квалификация, нова трудова етика, уважение към правилата. Ето ви една мечта – не да върнем тези хора едва ли не насила в България, а да ги направим активна част от българската нация, да ги приобщим към политическия живот.
– Наричат ви „новия Командир“. Имате ли намерение да пренасяте нещо от стила на Иван Костов в своята работа, или ще търсите съвсем нов подход?
– Това с „новия Командир“ беше според мен провокация, но дори и да не е така, е много плоско и несъстоятелно. Моите амбиции са да получа доверие за много силен екип, силно колективно ръководство. Кризата в лидерството вдясно е видима, няма заместник на Иван Костов. Тя ще се преодолява с много силен екип и чрез ръководство, което да представлява всички поколения и всички идеи в ДСБ. Аз си имам подход и стил, няма да си измислям. Аз съм един от хората, които вкараха българската политика в интернет, един от първите политически блогъри. Бил съм участник и дори автор на няколко интернет кампании, сега вече съм от другата страна – не при доброволците и щаба, а кандидат, лице. Имам стил на много откровено публично поведение, на категорична защита на каузи, дори когато не са свръхпопулярни. Дошло е време този стил да търси доверие не за един човек, а за партията ни, защо не и за цялата десница.
– Разговаряте ли с другите десни лидери в момента – Емил Кабаиванов, например?
– Аз разговарям с всички, постоянно. Такъв съм по характер – открит и общителен. Но засега тези разговори са по-скоро приятелски. Ние ще поискаме от събранието на ДСБ мандат за преговори за широк опозиционен блок, за силен реформаторски съюз. Ако получим такъв мандат, ще започнем официални разговори.
– Ще стоплите ли отношенията със „Синьо единство“?
– О, вижте, ние също не се почувствахме добре от раздялата със „Синьо единство“, никак. Но няма да стъпим на тези огорчения, а на очакванията на гражданите, на нашите избиратели, на негласувалите, на всички, които се чувстват непредставени. А тях нашите чувства не ги вълнуват. Вълнува ги войната, която мафията им обяви. Който е в тази война от нашата страна, от страната на гражданите срещу мафията – с него ще работим без никакви препратки към стари огорчения.
– За вас най-изгодни са избори поне след година, за да имате време да сплотите редиците си.
– Тълкуването ви сигурно е правилно. Аз самият мислех за 3-4 месечен процес на укрепване на ДСБ, впоследствие на консолидация вдясно, общо над 7-8 месеца. Но сега не става дума за нашата изгода като партия – правителството рязко и необратимо загуби доверие. БСП показа, че няма „човешко лице“, хората излязоха на улицата, за да спрат окончателната победа на мафията. Няма никакво време за сметки и сплотяване. Аз съм категорично за оставка и избори възможно най-скоро. Това е и официална позиция на ДСБ. Много от гражданите, които сега са на улицата, мислят, че ние сме ги изоставили преди изборите – най-вече с разделението си. Ако ги изоставим и днес, когато са на улицата, в името на някакви наши сметки, изобщо няма да се сетят повече, че ни има. И ще са прави.

Споделяне: 

Facebook

Последни Новини

Атанас Атанасов “затвори с ритник отворената от ГЕРБ...
Лидерът на ДСБ генерал Атанас Атанасов отговори на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, който заяви,...
Позиция на коалиция „Демократична България“
“Демократична България” потвърждава своята позиция, че изборът на номинацията за министър-председател и съставът на...
Атанас Атанасов: Трябва да намалим емоциите и да...
Коалицията ни е стабилна. Имаме еднакви цели, но по различен начин виждаме тяхната реализация....
Бонка Василева: Защо и кой има изгода да...
Разпадът на "Топлофикация София" е очевиден. По един брутален начин подмениха управителните съвети и...
Любен Иванов: ГЕРБ дължат отговор на въпроса защо...
ГЕРБ-СДС трябва да спрат да менят мнението си на всеки половин час. Първо бяха...