Недоверието в институциите компрометира демокрацията

– Г-н Кънев, каква е равносметката ви за 2013-а?
– 2013-а е година, в която недоверието на българите в институциите стигна до точката на компрометиране на демокрацията. Видяхме непрекъснати протести и избори, на които гласуваха много малко хора и възпроизведоха статуквото. Всичко, срещу което хората гласуваха, се оказа в Народното събрание в абсурдната комбинация от различни партии. За Реформаторския блок (РБ) това беше година, в която процесите на загуба на доверие и разделение достигнаха своята кулминация с явяването ни на изборите с 4-5 различни листи и общия неуспех, с който оставихме непредставени стотици хиляди, които гласуваха, и още толкова, които не отидоха до урните, защото не видяха сериозен и единен субект, който да им даде алтернатива.
Кризата е толкова тежка в българската политика, че нямаме право да седим и гледаме в миналото, а трябва да поправяме грешките. Но не мога да оценявам само негативно 2013 г., тъй като партиите в РБ показаха, че могат да работят много бързо и да правят компромиси. Успяхме да подпишем политически съюз на първата дата, която обещахме.
– Не ви ли опровергава отцепването на „Синьо единство“ (СЕ)?
– Никой не може да се отцепи преди съюзът да е създаден. Две от партиите, с които започнахме в началото – „Зелените“ и СЕ, прецениха да не влизат в политически съюз, тъй като това не отговаря на техния политически интерес. Ние се отнасяме към тях с приятелство и уважение и вярваме, че имаме едни и същи цели в политиката оттук нататък. За себе си съм убеден, че направиха грешка, но всеки сам взима своите решения.
– Каква беше причината за оттеглянето на СЕ – личен конфликт, политическото наследство, което имате или нещо друго?
– Моето впечатление е, че колегите от СЕ избраха да останат в миналото. Техните обяснения защо не влязоха в съюза, който в голяма степен отговаря на очакванията им за единна формация, са между 1999 и 2003 г., а това е период, който отстои на десетилетия. Огромна част от избирателите, към които се насочваме, дори не го помнят, трябва да гледаме напред.
– Много пъти вие и ваши колеги казаха, че нямате проблеми с новите лидери в СЕ, а със старите. Кой управлява в крайна сметка сините партии – старите или новите лидери?
– Към Надежда Нейнски не изпитвам нищо друго освен възхищение. Преди това ние преговаряхме с нея и за Синята коалиция, която не успя да се случи. Тя е човек с минало, който ме е мотивирал да участвам в политиката. Тя беше външен министър в момента на падането на визите и днешното й поведение в ЕП също буди възхищение. За конфликт не може да става дума, а и ние сме от различни поколения, за да има конфликт. По-скоро стана едно голямо разминаване, през последните 10 г. поредица от тежки грешки доведоха до разделението ни и за да продължим, то трябва да бъде преодоляно. Тя обаче дава други сигнали в своите интервюта. Колкото до това, кой управлява, аз мога да отговарям само за ДСБ – при нас решенията се взимат от новото ръководство и отговорността се носи от новия председател.
– Очаквате ли РБ да продължи без нови конфликти, може ли да има обединено дясно?
– Вярвам, че много хора не само в дясното, но и дясно-център трябва и могат да се обединят, защото България се нуждае от това, за да се извършат критичните промени. Минахме през трудни моменти, а такива има и в единните партии – виждаме, че сега ГЕРБ са в такъв. Трудни моменти ще има и занапред, но показахме завидна способност бързо и категорично да разрешаваме проблемите си, и то без да ги правим достояние на публиката, защото никой не обича кухненски скандали. Няма да допуснем това и в бъдеще.
– Демократично ли е това – мълчим, докато не вземем решение?
– Това беше целта, така се прави политика, всичко друго са оправдания, че не можеш да запазиш проблемите си.
– Сега обаче предстоят още по-тежки моменти – редене на евролисти, избор на управленски състав, това няма ли да доведе до нови сътресения?
– Искрено се надявам, че и парламентарни листи ще редим скоро. Мисля, че сме подготвени и за това изпитание. Не виждам проблеми, защото показахме, че можем да работим заедно и си имаме доверие. Вярвам, че както и за излъчването на говорител на блока, който ще е пръв между равни, така и по отношение на европейската листа, ще постъпим така, че да печелим най-много доверие.
– Кой ще бъде „пръв сред равни“?
– Не е взето това решение, след като излъчим Изпълнителен съвет, той ще посочи говорителя. Изпълнителният съвет ще представи и листите пред Гражданския съвет.
– Кои са номинациите на ДСБ за евролистата?
– Още не сме обсъждали формално този въпрос, но няма причина да крия мнението си, че Светослав Малинов е изключително успешен евродепутат и очаквам той да бъде нашата номинация с пожелание и за мандат в ЕП.
– Меглена Кунева ще води ли листата?
– Доколкото знам това е решение, което тя лично и партията й още не са взели. Аз обаче не мога да скрия, че бих се радвал, ако г-жа Кунева е кандидат за евродепутат, защото България има малко хора, които наистина са допринесли за европейското й членство. Ние го считаме за даденост, но това беше една огромна борба, която нямаше предизвестен край. Зад тези успехи на българската политика стоят малцина и те понесоха големи атаки и платиха огромна политическа цена – на първо място това са Иван Костов и Надежда Нейнски, а от следващото правителство без съмнение човекът, който понесе огромната тежест, е Меглена Кунева. Не е случайно, че за разлика от много от колегите си тя, подобно на старите лидери на СДС, понесе уникална медийна помия заради това, че заведе България в ЕС въпреки волята на българската мафия и огромните й икономически интереси. С политик от ранга на Меглена Кунева в европейската листа аз мисля, че едно ново поколение в българската политика, което представлявам, ще даде ясен сигнал, че оценява направеното, за да влезе България в Европа и е готово да понесе същите жертви, когато се наложат. Ако някой си мисли, че нашите предложения за реформа в съдебната система ще останат без последствия, се заблуждава – всеки трябва да е готов да понесе своя дял от помията, когато му дойде часът.
– Анализатори предричат, че ще имате един евродепутат, а управляващите ще увеличат своите, съгласен ли сте?
– Това е напълно произволна логика. Шансът да имаме само един депутат е минимален, аз смятам, че има обективни причини, които показват, че ще имаме най-малко двама. Оттук нататък доверието в нас започва да расте.
– Смятате ли, че партията Николай Бареков ще вземе място в ЕП и в кое европейско семейство я виждате?
– В семейството на политическите клонинги. Те нямат семейство, защото там нещата се раждат по естествен начин, а при клонирането не е така, както и в „Междузвездни войни“. Има характерни белези на клонирането в българската политика, това е пряко свързано със силните на деня, с наличието на огромен финансов и медиен ресурс. Преди повече от 4 г. г-н Бареков участва в създаването на Яне Янев и г-н Овчаров тогава призна, че то е плод на БСП. Днес гледаме втора серия, но г-н Бареков вече не е в ролята на медиен, а на политически инструмент. Ние работа с него нямаме, защото атакуваме модела, който създава подобни продукти, и за нас няма значение дали ще влезе в ЕП. Дори и да отиде там, то ще е с парите и гласовете на БСП и ДПС.
– Има ли място за съюз с ГЕРБ с приближаването на изборите за ЕП?
– Не, нито от наша страна, нито от ГЕРБ има такова желание. Никой от избирателите ни не иска това. Нещата трябва да са ясни. Това, което се случва с избора на главен съдебен инспектор, е много показателно. След промените в конституцията през 2007 г. това е най-важната длъжност в съдебната система, структурирана като начин на избор и правомощия под силен европейски натиск. Тя е плод на европейския натиск България да бъде малко повече европейска държава и да има малко повече европейско правосъдие. Под европейски натиск се взе решението и главният съдебен инспектор да се избира с 2/3, а не с обикновено мнозинство от депутатите. В момента обаче тече една свръхпорочна процедура, при която срокът за номинация изтече между Коледа и Нова година. Затова ние се обърнахме към ГЕРБ да блокират тази процедура и тя да започне отначало с дълъг срок и номинации от граждански организации. След това на кандидатите да се провери имуществото от Комисията за конфликт на интереси, от прокуратурата, от НАП, но г-н Борисов каза, че не е запознат с темата и това е тревожно.
Аз гледам изцяло напред и РБ е поставил много ясно своите изисквания за бъдещето – първо трябва да се променят правилата в администрацията, защото сега там има башибозушко нашествие. В момента се продават всякакви постове, както в най-тежките години на Османската империя.
– Защо смятате, че 2014-а ще бъде година и на парламентарни избори, протестите стихват?
– Дори, когато в София бяхме десетки хиляди по площадите, не съм мислил, че протестите могат да свалят правителството. То се сваля от собствените си провали и протестите бяха вследствие на тях. Недоверието към него обаче се задълбочава и не позволява на политическата система и пазара да функционират. Управляващите не могат да съберат дори данъците, вместо това вземат дългове и прехвърлят тежестта за връщането им на следващите поколения. Сигурен съм, че ако не под гражданския натиск, те ще паднат под силата на икономическия си провал.
– Орешарски каза, че ще подаде оставка само, ако бъде бламиран от своите, очаквате ли това да стане?
– Има два сценария – единият е управляващите да проявят разум и, като видят какво причиняват на хората, да подадат оставка през февруари и да позволят да направим избори „2 в 1“. Другият е да си тръгнат по силата на много силно поражение на европейските избори. Гаранцията за предсрочни избори е силното представяне на РБ на европейските. Нашият план в 6 стъпки за излизане от кризата и създаването на краткосрочно правителство показва, че има алтернатива и идеи отвъд „Оставката“.
– БСП и ДПС не могат ли да развалят отношенията помежду си преждевременно?
– Отношенията помежду им са много обтегнати и то във връзка с тези башибозушки назначения. Навсякъде в страната се води война чий човек да се сложи, както вътре в БСП, така и между БСП и ДПС. На места войната е стигнала дотам, че и чистачките се назначават по партийни квоти.
– Ще извървите ли пътя до създаването на единна партия?
– Да, това е записано дори в нашето политическо споразумение. Но мисля, че то преминава и през промени в закона, който да допусне едно по-федеративно съществуване поне в първия вариант. ДСБ е обединена около платформа и ценности, които не се споделят на 100% от другите партии. Едва ли би било полезно да се претопим изведнъж. Докато създаването на един траен Християн-демократически съюз, какъвто има в Германия, или партията на Копе и Саркози във Франция, на Народната партия в Испания, са добър пример. Такъв съюз ще стане РБ и ще управлява самостоятелно България.
– Кога?
– Подобни обединения са вследствие на успехи, ако се представим силно на европейските избори, това може да стане още през 2014 г. Междувременно вратата ни е отворена за всички.

Споделяне: 

Facebook

Последни Новини

Бонка Василева: Проектобюджетът на София e реалистичен план...
Проектобюджетът на София e реалистичен план за нашите възможности. Има две неща, които се...
Декларация на ПГ на ПП-ДБ по случай 100...
Днес се навършват 100 години от най-кървавия терористичен акт в историята на България и...
Рискът за помощта за Украйна и неговото възпиране....
Рисков контекст След началото на руската война срещу Украйна през февруари 2022 г., военната...
Радан Кънев за лъжовната кампания, че еврото ще...
„Мисля, че вече всички разбраха, че това не е възможно, а и че никой...
Бонка Василева: Транспортните дружества години наред са източвани....
„И четирите транспортни дружества в София са под властта на ГЕРБ, БСП и ИТН....