Мартин Димитров за българското гражданство срещу инвестиции: Процедурата трябва да е публична

Три страни в ЕС – България, Кипър и Малта – дават гражданство срещу инвестиции при условия, които са по-малко стриктни, отколкото изискванията за натурализация, се казва в доклада на Европейската комисия, оповестен днес. В документа се отбелязва, че в тези държави няма задължения за физическо пребиваване, нито за естествени връзки със страната, преди да бъде дадено гражданството. България е най-малко проблематична от трите страни, се разбра от думите на еврокомисаря по правосъдието Вера Йоурова. В доклада се констатира липсата на прозрачност при функционирането на схемите, както и липсата на сътрудничество между държавите-членки, които допълнително засилват рисковете от заплаха за сигурността, пране на пари и избягване на данъчното облагане.

„Бих допълнил две неща към доклада: Първо, хората, които получават гражданство, да бъдат публични. Процесът по придобиване на гражданство да бъде публичен и проверката да включва европейските служби. Второ, да има реална инвестиция, т.е. да има създадени работни места“ – коментира в интервю за „Нещо повече“ на „Хоризонт“ политикът Мартин Димитров

Това, че средата през последните 10 години обстановката не е благоприятна, не означава, че такъв режим не трябва да има. Не говоря за гражданство, а за право на пребиваване. Утре се надявам в нова икономическа и политическа ситуация да има много желаещи. Един ред не се създава за моментното състояние на нещата, а винаги се търси перспективата, подчерта Димитров. 

Според него трябва да има публичен регистър и тогава ще има много по-малко злоупотреби. Много е важно цялата процедура да е публична, да е ясно кой е получил българско гражданство и кой пребивава на територията на България.

В САЩ се получава право на пребиваване срещу инвестиция. Този принцип работи и в други страни, няма начин да не работи и у нас, въпреки че в момента не е така.   

Димитров коментира и изборните правила и предупреди: 

„Много съм обезпокоен, че преференцията ще бъде убита, както и машинното и електронното гласуване. Само че ако стане така, желанието на хората да гласуват още повече ще намалее“.

Цялото интервю на Диана Янкулова с Мартин Димитров чуйте от звуковия файл: http://bnr.bg/post/101072543/martin-dimitrov-za-balgarskoto-grajdanstvo-sreshtu-investicii-procedurata-trabva-da-e-publichna

Източник: БНР

Споделяне: 

Facebook

Последни Новини

Инж. Грети Стефанова: Вместо да закриват нощния...
Спират напълно две нощни линии на градския транспорт в София. Решението е на Столичния...
Атанас Атанасов “затвори с ритник отворената от ГЕРБ...
Лидерът на ДСБ генерал Атанас Атанасов отговори на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, който заяви,...
Позиция на коалиция „Демократична България“
“Демократична България” потвърждава своята позиция, че изборът на номинацията за министър-председател и съставът на...
Атанас Атанасов: Трябва да намалим емоциите и да...
Коалицията ни е стабилна. Имаме еднакви цели, но по различен начин виждаме тяхната реализация....
Бонка Василева: Защо и кой има изгода да...
Разпадът на "Топлофикация София" е очевиден. По един брутален начин подмениха управителните съвети и...