Икономиката върви към тоталитарната система на Тодор Живков

Преди идването на ГЕРБ левите и десните бяха достатъчни, за да гарантират почтени избори. Идва ГЕРБ и не ги гарантира, смята лидерът на ДСБ Иван Костов

ЛЮБЕН ОБРЕТЕНОВ

– Г-н Костов, дали опозицията не прекали малко с критиките си към Изборния кодекс? Ако се съди по нейната реакция, България като че ли е държава от Третия свят, която за пръв път ще прави избори.

– Нека да застанем на позицията на наблюдателите на ОССЕ – как са видели те изборите в България. Те са направили над 30 препоръки. Поне 10 от тях са свързани с прозрачността и почтеността на изборния процес. На последните избори имаше много нарушения – брутални, за какво ли не. Силната реакция на ДСБ и „Синята коалиция“ идва от обстоятелството, че по тези препоръки бяха подготвени 4 законопроекта. Те бяха одобрени на първо четене. Накрая обаче в залата стана друго.

– Едно от основните искания на опозицията е тя да има представители в ръководствата на изборните комисии на всички нива. Как обаче в закона би могло да се дефинира определението „опозиционна партия“?

– Както предлагат ДПС, например.

– Но според тяхното определение ДСБ и „Синята коалиция“ не са опозиционни партии, защото подкрепиха създаването на това правителство.

– Ами добре, нека да бъдат те. Ако бъдат само ГЕРБ и РЗС, това ще породи огромни съмнения.

– Но нали всяка парламентарна партия ще има поне по един свой представител в секционните комисии?

– Ами и на предишните избори беше така, но това не даде гаранция за честност на вота. Помним как депутати носиха чували с бюлетини в София и т.н.

– От ГЕРБ обаче често припомнят, че в началото на своето съществуване са нямали нито един представител в изборната администрация, но въпреки това са печелили избори.

– Защото изборите бяха почтени. Защото имаше представители на десницата, на левицата, имаше консенсус от времето на кръглата маса, който се спазваше. Левите и десните преди идването на ГЕРБ са били достатъчни, за да гарантират почтени избори. Идва ГЕРБ и не ги гарантира.

– Какво трябва да се направи оттук нататък, за да започне пак дебатът за Изборния кодекс?

– Трябва да се започне гледането отначало или от там, откъдето консенсусът се размина. Трябва да се отразяват предложенията на всички.

– Как върви реформирането на „Синята коалиция“? Докъде стигнаха разговорите?

– Разговорите вървят добре. Очакваме бързо да се стигне до разбирателство и подписване.

– Смятате ли, че в този си вид коалицията предполага успешно представяне на изборите?

– Да. Коалицията ни със сигурност ще участва в следващия парламент и вероятно с много сериозна позиция. През 2009 г. спечелихме 15 мандата и тъй като сега ще се разширим, очаквам да имаме и повече депутати. Водим разговори, има нови желаещи да влязат в коалицията. Няма да ви кажа кои са, защото не съм Бойко Борисов.

– Смятате ли, че „Синята коалиция“ ще има по-големи изгледи за успех, ако на преден план в нея излязат нови лица, които не носят негативи от миналото?

– Да, в много листи ще има такива нови хора. И досега имаме такива. Но те трябва да бъдат и с политически опит. В момента в парламента също има много нови депутати, но те не могат да вземат думата и да кажат нещо смислено от трибуната, защото им липсва компетентност и опит.

– В началото на 90-те години и вие не сте били с политически опит, всеки трябва да има възможност да го натрупа.

– Можете да видите в аналите на Народното събрание дали не съм имал опит. Не съм бил политик преди това, но можете да видите какви ключови изказвания съм правил – срещу бюджетите на Луканов, срещу политиката и т.н. Политиците трябва да знаят и могат. Иначе, млади хора и нови лица, които да стават за подигравка на журналистите, идват в НС от 2001 г. насам.

– Според мнозина основната причина за разединението на дясното е фактът, че вие все още сте на водеща позиция в десницата. Как ще им отговорите?

– Това очевидно не е вярно. СДС не участва в коалиция заради желанието да вървят заедно с ГЕРБ. СДС се беше разцепило още през 2009 г. и причината пак си беше същата – задалият се на хоризонта ГЕРБ. Сега вече това стана очевидно. Аз мисля, че моето демонизиране трудно може да бъде спряно. Но искам да напомня, че „Синята коалиция“ се направи с моето активно участие. Винаги съм бил за единство. И ОДС бяха обединени с активно мое участие, преди да влязат в управлението на страната. Декларацията за национално съгласие беше изработена от мен. Най-големите консенсуси в страната – за членство в ЕС и НАТО, за реформи, за валутния борд, бяха изработени от мен. Нека тези, които ме демонизират, да се сетят за тези неща.

– Защо го приемате като демонизиране? В крайна сметка винаги в демократичните режими дори най-успешните политици в един момент се оттеглят и това се отразява освежаващо на партиите им.

– Да. Така става и в ДСБ. Моите двама заместници са млади хора.

– Да, но вие все още сте лидер.

– Лидер съм, защото партията ме е излъчила за лидер, а не вестник „Сега“.

– Как върви подписката за сезирането на КС по темата за покриването на стари данъчни задължения с нови плащания?

– На прага сме да я внесем. Според нас в случая се нарушава конституцията. Не може НАП да определя взаимоотношенията между данъкоплатеца и държавата. Данъкоплатецът трябва да може да обявява какво внася и какво не внася, защото това е негова отговорност. Не можем да се съгласим да има обща сметка на данъците и вноските. Това са различни неща.

– Смятате ли, че данъкът върху лихвите по влоговете също е противоконституционен?

– Не. Там конституцията не се е изразила ясно.

– Как да си обясним факта, че според официалната статистика в България няма рецесия, а безработицата расте?

– Според официалната статистика има някакъв нищожен темп на икономически растеж. Това не е добре за безработицата и за доходите на хората. Българската икономика не е надминала нивото си отпреди 2008 г.

– Каква е дясната алтернатива за справяне с този проблем?

– Основната причина за депресията е свитото потребление поради злоупотреба с господстващо положение в ключови сектори, където не може да не се потребява – гориво, ток, отопление, лекарства, храни. Това изпразва джобовете на домакинствата и касите на фирмите. Решението е държавата да пази пазара от монополите, да гарантира истинска конкуренция, което тя не прави от 3-4 години. Втората причина е плачевното състояние на съдебната система. При това състояние няма кой да инвестира в България. Защото не може да разчита на обективен съд в случаи на търговски спорове. Трябва да има радикална реформа в съда, това не може да се търпи повече. В краен случай нашият съд може да се махне и хората да отиват директно на лесен достъп до европейски съд. И да си плащаме на европейски съдилища. Освен това има и много ниско ниво на доверие на българските домакинства и бизнеса за бъдещето. Страната е деморализирана. Оспорва се правилността на приватизацията и на реституцията. Но без тях и без връщането на земята няма как да се образуват тези хиляди частни фирми. Така през 2001-2002 г. се формира основната тъкан на българския малък и среден бизнес. Следващите правителства обаче спряха реформите. Оттогава насам всичко фалира. В момента половината от ония фирми не са се регистрирали, а в половината от регистрираните нямат нито един нает. Само една четвърт от онези фирми работят. Доходите от пенсии и от заплати в момента са над 80%, а тези от частен бизнес са по-малко отколкото през 2001 г. Ние вървим директно към тоталитарната система на Тодор Живков – държавата, държавата и пак държавата. Стотици хиляди надежди са загинали в България, има огромен брой разочаровани на терена на частния бизнес.

Споделяне: 

Facebook

Последни Новини

Инж. Грети Стефанова: Вместо да закриват нощния...
Спират напълно две нощни линии на градския транспорт в София. Решението е на Столичния...
Атанас Атанасов “затвори с ритник отворената от ГЕРБ...
Лидерът на ДСБ генерал Атанас Атанасов отговори на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, който заяви,...
Позиция на коалиция „Демократична България“
“Демократична България” потвърждава своята позиция, че изборът на номинацията за министър-председател и съставът на...
Атанас Атанасов: Трябва да намалим емоциите и да...
Коалицията ни е стабилна. Имаме еднакви цели, но по различен начин виждаме тяхната реализация....
Бонка Василева: Защо и кой има изгода да...
Разпадът на "Топлофикация София" е очевиден. По един брутален начин подмениха управителните съвети и...