Водещ Величко Конакчиев: Добър ден на лидера на “Демократи за силна България”, експремиера Иван Костов.
Иван Костов: Добър ден.
Водещ: Аз си мисля, че икономиката е най-важна, защото кризата не си е тръгнала още и не знам кога точно, ще си тръгне ли скоро, рецесията също. Затова да започнем с нея. Споменахте преди дни, казахте го, не го споменахте, че икономиката върви към заспиването, има такъв термин икономически. Държите ли още на това?
Ив. Костов: Това е метафора.
Водещ: С мечката беше метафора, но…
Ив. Костов: Метафора, която показва, с която искам да покажа, че икономиката забавя силно темпа си и слиза по нанадолнището вече 20 месеца, 21 месеца е в рецесия. Това е съпроводено с излизане на част от икономиката в сивия сектор. И това прилича много хем на записване, хем на скриване. Така че намерих тази метафора.
Водещ: Мечката хем се скрива, хем записва. Добре. Метафората си е метафора. Излизаме ли от рецесията – не като прогноза, а вече като човек, който е бил премиер, финансов министър, познава цифрите, познава и може би и възможностите на сегашния финансов министър?
Ив. Костов: Още няма сведения, че излизаме от рецесията.
Водещ: Статистиката нещо спомена, даже в това студио.
Ив. Костов: Статистиката посочи, че за второто полугодие има един процент…
Водещ: Точно така.
Ив. Костов:…и половина спад…
Водещ: Спад.
Ив. Костов:…който е с около половин-един процент над това, което се очакваше. Това означава, съпроводено със спада от първите три месеца, че в тази година не може да икономически растеж…
Водещ: До края на тази година?
Ив. Костов: Няма как да се компенсира. И най-лошото е, че това ще провали правителствената прогноза и ще постави под въпрос както изпълнението на бюджета на страната за тази година, ще доведе до риск от прекомерен дефицит над този, който е записан, така и за създаване на проектозакон за бюджета, който няма да отговаря на реалността…
Водещ: Това е вече за следващата…
Ив. Костов: За 2011. Да.
Водещ:…за 2011. Ще има ли втора актуализация, съдейки по това, което казвате за…
Ив. Костов: Ако рискът се случи и се превърне в заплаха, трябва да има втора актуализация, защото правителството няма как да покрие допълнително показалите се дефицити.
Водещ: Има и други, такива, негативни данни – инвеститорите ги няма, не са се затичали. Не е розово положението, така ли?
Ив. Костов: Има няколко факта, които показват, че няма откъде да се получи динамичен импулс, за да се излезе от тази рецесия…
Водещ: И да тръгнем към растеж.
Ив. Костов:…един от тях е намаляването на инвестициите въобще, включително и относителния дял на инвестициите в брутния вътрешен продукт в първото полугодие. А другият е, че, най-чувствителният показател, чуждестранните инвестиции спадат с 4.8 процента, което е… 4.8 пъти, което е изключително тежък удар върху българската икономика.
Водещ: Добре. И какво следва от това, не е ли заплашено вече от политическа гледна точка и управлението?
Ив. Костов:Не…
Водещ: И мислите ли наистина, че вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков, вие го хвалехте преди време, помня добре, казахте добри думи за това, което прави, но сега като че ли…
Ив. Костов: Вие го…
Водещ: …малко оттегляте добрите си думи.
Ив. Костов:Не, той е изправен пред огромно изпитание, което, разбира се, всички желаем да успее да пресрещне и да се справи с него. Но този път рискът е наистина много тежък и поради това ние сме в позицията на хора, които алармират. Освен това аз искам да кажа, че в началото на лятото ние поискахме министър-председателят… и му предложихме, дадохме му идея всички икономически министри от целия икономически екип да направят свои планове за излизане от кризата. Щом не се приема предложението да се направи опит да се постигне политически консенсус за един пакет от мерки в Народното събрание, поне министрите да направят своите проекти и министър-председателят да ги види сега, тук в началото на септември месец и да прецени кой министър се справя и кой не се справя. Дали това е…
Водещ: Не беше чуто, така ли?
Ив. Костов: Дали това е направено или не, ние не знаем, но това е другият начин. За всеки случай в Народното събрание при откриването на сесията му всички големи парламентарни, отговорни парламентарни групи, и от опозицията, и от управляващите, изразиха желание да се търси решение за антикризисни мерки и за излизане от това положение.
Водещ: Имаше ли досега изобщо пакет от антикризисни мерки, защото дълго се говореше, пишеше…
Ив. Костов: Ами имаше два пакета, два пакета, не се приложи нито единият, нито вторият. Грешката на изработването на втория пакет беше, че беше направен с работодателите и профсъюзите и не беше остойностен.
Водещ: Така беше, да.
Ив. Костов: Не беше ясно изобщо колко ще струва и при това положение не се прие.
Водещ: Значи имаше, но нямаше.
Ив. Костов: Имаше, но не се реализира. Имаше и програма на правителството за излизане от кризата и тя не беше приведена в действие, така че ГЕРБ по-скоро очакват…
Водещ: Избяга ли от това или?
Ив. Костов: …очакват от само себе си някак си да излезе икономиката от кризата.
Водещ: А това няма да стане.
Ив. Костов: Струва ми се, че шансът да се случи е много малък.
Водещ: Добре, не важи ли същото, което сега говорите, и за реформите, освен за борбата срещу кризата? Те са свързани, разбира се – болници, здравеопазване, пенсионна реформа, административна.
Ив. Костов: Най-… да, най-красноречиво това се вижда в състоянието на здравната система, която наистина е в колапс и аз, ако позволите, искам да напомня, че когато подкрепихме миналата есен законопроекта за бюджета за 2010 година, ние подписахме споразумение, където има подписите на бившия здравен министър…
Водещ: Божидар Нанев, да.
Ив. Костов:…Божидар Нанев и на министъра на финансите, които се ангажираха за реформи срещу пари. Това споразумение засега не се изпълнява и то е основната причина да се случва това, което се случва сега. А какво се случва? Реформите са спрени от 2001 година. В 2001 година, сега искам много ясно да заявя, 2001 година ние оставихме здравната каса с резерв от 760 милиона лева. Сега се оказва, че Дянков е заварил резерва 372 милиона, т.е. почти 400 милиона по-малко. Трябва да се види за какво е бил намален резервът по време на царското управление и управлението на тройната коалиция и е хубаво, ако г-н Станишев сега ме слуша, да му поставите този въпрос, да го попитате той потърсил ли е сметка за това намаляване на резерва. Защото вижте какво е простото обяснение – не се правят реформи, т.е. не се завършват реформите в здравната система, тя непрекъснато генерира дефицит и заради дефицита се теглят пари от нейния резерв. Това се е случвало в тези осем години. И сега от декларацията на БСП ние чухме, че те предлагат това да се направи още веднъж, т.е. да се поддържа системата такава, каквато тя е, а тя е система, която непрекъснато генерира дефицит за здравната каса и за самите болници и генерира за една прослойка от лекари огромни заплати, което, нали, обществото беше информирано. Такава система не може да функционира дълго време. Тя… трябва да се излезе от това положение. Решението е…
Водещ: А как трябва? Ще искате ли анкетна комисия за здравната каса?
Ив. Костов: Ние поискахме и гласувахме за нея, обаче тя беше отхвърлена. Сега ще искаме изслушване в Народното събрание…
Водещ: Тези дни.
Ив. Костов:…но положението е изключително тревожно, защото, вижте, системата е блокирана по един много лош начин – или ще се изтегли от резерва на касата и ще се получи прекомерен дефицит отвъд този, който е записан в актуализирания бюджет, или ще има колапс на болничната система, болниците ще спрат да лекуват, и то не само през тази…
Водещ: Някои… планови операции и не само.
Ив. Костов:…и то не само през тази, а и през следващата година, което е изключително тежък…
Водещ: Това не е ли заплаха от провал на правителството, включително слизане от управлението?
Ив. Костов: Вижте, това, аз до такива, до такива обобщения не искам…
Водещ: Не е далеч от мисълта все пак.
Ив. Костов: …не искам да стигам, но има нещо много лошо, което беше създадено като практика от тройната коалиция. Част от парите на здравната каса бяха предвидени да формират излишък в здравната каса, който пък да намалява общия държавен дефицит, разбирате ли. Един вид в здравната каса…
Водещ: Това се прие, не помня кога се прие.
Ив. Костов: То се прие още от тройната коалиция. . .
Водещ: Да, но 2008…
Ив. Костов: Получи се така, че със здравните вноски се създава буфер, който да крепи бюджетната стабилност, което е абсолютно нередно, предвид обстоятелството, че натискът за изразходване на средства за здравната система е много голям и когато здравната система вижда, че отсреща има пари в здравната каса, тя не може да бъде убедена да пести тези пари, защото… вижте какво се случва – на месец, на месец вместо 123 милиона приблизително с една трета по-малко отиват за болнична помощ, за да формират ето този излишък.
Водещ: Такива бяха данните.
Ив. Костов: За да формират този излишък. Тази практика е много порочна. Тя прави заложник фискалната стабилност и състоянието на здравната система, което е много лоша връзка, много опасна за стабилността на институциите и затова аз искам да кажа така: кураж и воля за реформи е необходимо да прояви Борисов, а не Борисова, защото е комплексно. То не е само работа на здравното министерство.
Водещ: Добре, казахте го ясно – Борисов, а не Борисова, но с две думи ми кажете, говореше се, даже се пишеше по медиите, че, виждате ли, министърът на финансите Симеон Дянков върти част от здравната каса, от резерва или целия резерв някъде. Той отрече.
Ив. Костов: Не, той дори да стои само като резерв… но това са здравни вноски. Здравните вноски не са, за да поддържат фискалната стабилност. Здравните вноски са, за да се лекуват хората. Ние заради това плащаме тези вноски.
Водещ: По време на криза.
Ив. Костов: Разбирате ли, получава се подмяна на целите, които са записани в закона за здравноосигурителната каса. Там е записано кога може да се изразходва този резерв и кога той не бива да се изразходва и затова щеше да бъде добре да има анкетна комисия, която да направи пълен преглед от 2000 г. досега какво се е случвало с тази здравна каса и кога е пипан резервът, който е само за неотложни нужди, който е за големи епидемии, за много тежки състояния на системата, а не за такива системни и структурни кризи, в които в момента е изпаднало здравеопазването.
Водещ: Добре, да ви попитам друго. Така, кратко отговаряйте, за да мога още въпроси. Навлизаме ли, някой спомена, политолог, мисля, беше, че навлизаме в икономиката на омразата, където пациентите ще са срещу лекарите, хлебарите срещу млекарите, певците срещу художниците. Има ли нещо?
Ив. Костов: Да, това, това обаче ще бъде, ще бъде признак за много лошо състояние и на икономиката, и на управлението на страната. Затова правителството трябва да предприеме тези стъпки, които са най-отговорни, за да се създадат и добронамереност и подходяща среда, за да се решават проблемите, а не да се генерира омраза и ненавист.
Водещ: Предполагам, че няма…
Ив. Костов: Аз например не съм убеден, че трябва лекарите да бъдат изкупителна жертва в момента на това, което се случва. Не защото не се случва и не защото те не правят тези неща, но тези, които правят, да бъдат разобличени, а те, те… не може да бъде отправяно към всички лекари и към целия медицински персонал. Няма да бъде честно.
Водещ: То важи за всички и за съдии, и за лекари, да.
Ив. Костов: За всички важи и точно това е правилното.
Водещ: Ще подкрепите ли, с две думи, специализираните съдилища? Мисля, че предстои в най-скоро време…
Ив. Костов: Специализиран съд, като извънреден съд, както се готви, няма да подкрепим. За определени категории лица не може да се създава специален съд. Това е извънредно законодателство и да се минава по кратък път в наказателнопроцесуалния процес…
Водещ: Излишен въпрос е да ви питам дали ще участвате с БСП в разговори за вот на доверие и недоверие?
Ив. Костов: Е, не, не, ние не можем да имаме… това подхвърляне и на Лютви Местан по време на откриването на сесията…
Водещ: Имаше, да, да, запомних го.
Ив. Костов: Това са… такива, недобри, лукави, лукави политически заявления…
Водещ: Но не бива да подценявате ДПС, де.
Ив. Костов: Няма как да се смесва лявото с дясното. Ние сме стожерите, които винаги гарантираме, че такава смесица не може да има.
Водещ: Добре. Мисля, че в едно интервю, ваше споменахте за добрите министри. Но ще искате ли оставки на министри през есента на 2010?
Ив. Костов: Ами ние поставихме като условие изпълнението на актуализирания бюджет. Искаме сега, ще проведем изслушване, нашето предложение беше прието, ще се проведе изслушване и ще се види състоянието на бюджетите на тези основни звена на правителството, на здравната каса, на НОИ, на общините, ще чуем тяхната прогноза и на тази база ние ще разберем какво ще се случи до края на годината. Защото те остават четири месеца. И тогава ще определим и отношението…
Водещ: Но с бюджета като че ли ще се бърза повече от друга година.
Ив. Костов: Не бива да се бърза, защото рискът е да се подготви върху недействителна база. Защото недействителна е базата на актуализирания бюджет, ако нашите опасения за рисковете се оправдаят.
Водещ: Бихте веднага скочили, реагирали, ако кажа, че и сега управлява тройна коалиция, защото не е така, така ли?
Ив. Костов: Не…
Водещ: “Синята коалиция” не е…
Ив. Костов: Разбира се, че не е.
Водещ: …в тройна коалиция, така ли?
Ив. Костов: Разбира се, че не е. Ние подкрепяме правителството, нещо повече – точно тук е мястото да напомня думите при откриването на сесията на Мартин Димитров, който от наше име заяви, че ние няма да подкрепим бюджет на всяка цена, особено ако виждаме, че бюджетът е…
Водещ: И държите на това.
Ив. Костов:…че бюджетът е изготвен на абсолютно недействителна макрорамка.
Водещ: Но не става въпрос само за бюджета. Вие не подкрепяте изборния кодекс в някои от…
Ив. Костов: Е, там вече има своето становище.
Водещ: …положенията по… Добре. Ами още едно изречение, защото ще включим и Сергей Станишев, лидер на БСП. Още едно изречение, все още в началото на новия политически сезон.
Ив. Костов: Най-тежкият политически сезон…
Водещ: Най-тежкият.
Ив. Костов:…ще бъде този от времето на приемането на България в Европейския съюз. Много е сложна ситуацията, правителството е с много намалени възможности за маневреност. Ето, говорихме за това блокиране взаимно на проблемите на касата с проблемите на фиска. Това всичко, това всичко прави задачата за управлението на страната изключително сериозно. И знаете ли какво ще си позволя да кажа – че ГЕРБ трябва да осъзнаят задачите, които имат да решават и да поемат задачите върху себе си, а не да играят пред медиите ролята на управляващи. Същото трябва да го направят и министрите. Те не трябва да играят министри, а трябва да бъдат министри, тоест трябва да бъдат хора, които посрещат предизвикателствата на управлението и произвеждат решения за правление на страната.
Водещ: Иначе сцената ще се пропука ли?
Ив. Костов: Иначе театър. Не, иначе… иначе сцена. Иначе… иначе звук и образ, а пък управлението не е звук и образ, то е действие.
Водещ: Благодаря ви. Иван Костов.
This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.