Иван Иванов: Националният интерес не изисква “Белене” да бъде строена

Водеща Емилия Антова: В предаването “Нещо повече” днес ще поговорим още малко за енергийните проекти на България, тъй като това е безспорно една много важна тема. На пряката ни телефонна линия сега е депутатът от ДСБ Иван Иванов, член на Комисията по икономическа политика, енергетика и туризъм. Здравейте, г-н Иванов.

Иван Иванов: Здравейте.

Водеща: Отдавна се занимавате с тези теми. И като човек, който предполагам, че знае доста неща, някои, от които задкулисни, ще ни кажете ли според вас възможно ли е точно съдбата на проекта “Белене” да е една от версиите за отстраняването на министър Трайков?

Ив. Иванов: Аз считам, че действително съдбата на енергийните проекти е една от причините за отстраняването на министър Трайков. Независимо от неясното и противоречиво говорене на министър-председателя. Вие знаете, че самият министър в своето изявление на следващия ден, след като беше брутално отстранен от Изпълнителната комисия на ГЕРБ, без подадена от него оставка, заяви, че съдбата на “Белене”, участието на България в “Южен поток” и газовите договори с Русия са вероятни причини за неговото отстраняване. Ще отбележа, че през този период, в който той беше министър, отстояваше обществения интерес по отношение на монополите, като се бореше за конкурентен пазар. Имаше челен сблъсък между него и Валентин Златев и той сезира Комисията за защита на конкуренцията за… относно злоупотреба с монополното положение на “Лукойл”. Също се бори, бих казал, при преговорите с “Газпром” за намаляване на цената на природния газ за България по действащия договор с не по-малко от 10-15 процента. Но тъй като ме попитахте конкретно за АЕЦ “Белене”, няма съмнение, че срокът, който изтича в края на месеца, налага да се вземе определено решение от новия министър и от правителството съответно. Аз лично съм песимист, че в оставащите дни до края на месец март може да бъде взето едно отговорно решение…

Водеща: Както прогнозира между другото и самият г-н Трайков, нали така, той намекна…

Ив. Иванов: Да…

Водеща: … че можем да очакваме някакви решения до края на месеца. Тоест според вас не може да се вземе до края на месеца такова решение.

Ив. Иванов: Според мен не може да се вземе. Но ако се вземе такова решение, и то бъде за строителството на АЕЦ “Белене”, истинската причина за отстраняването на министър Трайков ще се появи в пълен формат, така да се каже. Защото към момента е неприемливо за България и е вредно за страната ни да се подписва договор за строителството на АЕЦ “Белене”, тъй като по проекта… нито се знае каква е окончателно цената му, каква ще бъде цената на електроенергията, която ще заплащат българските граждани, и какъв ще бъде инвеститорът, който ще участва в този проект.

Водеща: Добре. Г-н Иванов, но вие, ако сте на мястото на българския премиер, така или иначе не той е подписвал тези договори преди време и така или иначе вече имаме един реактор за “Белене”, който… дадени са, ако не се лъжа, милиард и 380 милиона лева. И е прав, че не може с лека ръка да ги хвърлим в канала. Даже имаше намек за това, че реакторът за “Белене” може да бъде продаден. Възможно ли е такава версия по-нататък?

Ив. Иванов: Напълно е възможна тази опция. Поначало парите, които са дадени за площадката на АЕЦ “Белене”, включително и за изработването на реактора, не би трябвало да бъдат хвърлени нито с лека ръка, нито по какъвто и да е друг начин. На тази площадка може да бъде изграден голям технологичен парк. Не забравяйте, че “Белене” е на брега на Дунав, която е европейска река, която свързва Южна Европа с Централна и Западна Европа. От друга страна, необходимо… и може да бъде изградена там паро-газова централа, която ще бъде полезна с повишаване на дела на възобновяемите източници в енергийния микс на страната. А що се касае до реактора, той трябва да бъде закупен, защото ние сме го платили…

Водеща: Няма как, да.

Ив. Иванов: Точно така е. И е напълно оправдано… български специалисти участват при приемането на отделните фази на изработване на реактора. Оттам нататък едната опция, която и вие споменахте, е реакторът да бъде продаден. И той може да бъде продаден, защото на азиатския пазар се търсят ядрени реактори поради бързо нарастващата консумация на електроенергия във Виетнам, в Тайланд, в Китай и Индия. Другата версия е той да бъде насочен към площадката на АЕЦ “Козлодуй”. Но най-важната задача, естествено, е да се удължи срокът на експлоатация на пети и шести реактор на “Козлодуй”. “Белене” като проект изобщо не е наложителен в следващите близо две десетилетия. Защото България, ако изпълни своята първостепенна задача, дефинирана и от министър Трайков, но в още по-голяма степен от президента Плевнелиев, е да се подготви и да продължи на два пъти с по 10 години срокът на експлоатация на “Козлодуй”, защото това ще ни даде в следващите 20 години най-евтината електроенергия в България и в региона, тъй като отдавна вече са изплатени инвестициите в…

Водеща: Г-н Иванов, при всички положения, за да затворим поне засега темата “Белене”, мислите ли, че имаме някакъв полезен ход до изборите, говоря за следващите парламентарни избори, макар и след година и нещо, да се вземе наистина някакво решение, тъй като то или ще разсърди руската страна жестоко, или пък, ако приемем всички условия на руската страна, ще разсърди българския народ, което преди избори не е много полезно? Допускате ли, че може темата така да се отлага дълго във времето, поне докато минат следващите парламентарни избори, и след това вече, който дойде… да взима по-непопулярните решения?

Ив. Иванов: България ще бъде подложена на силен натиск от страна на Русия, чието търпение очевидно се изчерпва. Но в случая министър-председателят би трябвало да рискува да се разсърди руската страна, но да защити българския интерес. Не може да бъде българският интерес да се построи централа за 10 милиарда евро, 20 милиарда лева, защото това ще бъде най-тежкото финансово и икономическо бреме за България. И това, което сега наблюдаваме, три години замразени заплати, ще продължи десетилетия напред…

Водеща: Г-н Иванов, дали не може да бъдете… да се опитате да подобрим малко връзката по телефона. На моменти като че ли изчезва сигналът.

Ив. Иванов: Да… аз ви чувам много добре.

Водеща: А, сега ви чувам по-добре, да.

Ив. Иванов: И искрено се надявам, че това е решението, което трябва да вземе министър-председателят Борисов, ако иска да…

Водеща: Тоест че ще има куража да го вземе.

Ив. Иванов: Това е вече въпрос, на който той трябва да отговори, защото през изминалите три години Бойко Борисов даваше много разнопосочни сигнали и често пъти противоречиви оценки и прогнози за бъдещето на…

Водеща: Е, може би това е игра на дипломация. Все пак в политиката трябва да има и дипломация, нали знаете.

Ив. Иванов: Да, игра на дипломация, но при всички положения трябва да има една червена нишка, която да се следва, т.е. да се защити националният интерес. Националният интерес…

Водеща: Дай боже.

Ив. Иванов: … изисква “Белене” да не бъде строена.

Водеща: И преди малко стана дума, че новият енергиен министър връща темата за шистовия газ. Според вас… наемате ли се да направите една прогноза какво ще бъде развитието в следващите месеци?

Ив. Иванов: Напълно основателно е това действие на Делян Добрев, новият енергиен министър, защото забраната, която беше гласувана от Народното събрание, по същество забранява не само фракинга, хидравличното разбиване, касаещо шистовия газ, но забранява и проучванията на петрол и на конвенционален газ. По тази причина България едва ли не затваря земните си недра за богатства, които притежава именно България. Необходимо е… и затова в рамките на тази седмица трябва да се създаде временна парламентарна комисия, която да изслуша всички оценки на експерти, на различни организации, европейския и световен опит, за да внесе съответни предложения за законови промени и промени в така гласувания акт от Народното събрание…

Водеща: Тоест вие искате да кажете, че неговото предложение, неговото настояване за създаването на такава специална парламентарна комисия, ще се случи още сега, тези, близките два-три дни, така ли да го разбирам?

Ив. Иванов: Точно така е, да…

Водеща: Това е вече новина, да.

Ив. Иванов: И той го потвърди това в едно изявление буквално във вчерашния ден, че трябва да се създаде тази парламентарна комисия. Защото ако оставим дори настрана добивът на шистов газ, има няколко компании в България, които правят проучване за добив на нефт и на конвенционален газ, и те в момента са блокирани, защото забраната засяга и тях директно, което е недопустимо. България ще плаща десетки милиона евро компенсации, ако те наистина блокират работата на тези…

Водеща: Това е ясно. Мисълта ми е, че вие имате индикации, че комисията ще се създаде до края…

Ив. Иванов: Да, да.

Водеща: … тоест до четвъртък, най-късно петък в българския парламент?

Ив. Иванов: Точно така, освен ако не дойде някакво друго височайшо нареждане в последния момент. Но имаме увереността, че тази седмица комисията трябва да бъде разгледана и гласувана в Народното събрание, което трябва да бъде наистина последвано от една интензивна работа, която да бъде в интерес на запазване на българската природа и здравето на гражданите и в същото време да позволи България…

Водеща: Да, дава шансове, да.

Ив. Иванов: … икономически да се развива. Точно така.

Водеща: Господин Иванов, един последен въпрос. Ще ви помоля за кратък отговор. Вярно ли е, имате ли вие информация, че до голяма степен зад оставката на г-н Трайков седи и Оперативната програма “Конкурентоспособност” в министерството?

Ив. Иванов: Това е наистина едно слабо звено в дейността на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма. Аз съм задавал въпроси към г-н Трайков именно поради тежките забавяния, изключително тромавите процедури и бюрократичните пречки, които бяха поставени при изпълнението на тази програма. А тя засяга развитието на дребния и среден бизнес. Трябва да се създадат условия той да бъде конкурентоспособен както в страната, така и при износ в чужбина. И всъщност само няколко процента от парите, които Европейската комисия дава за тази програма за България, са усвоени. Пожелавам на новия министър коренно да промени, сигурно трябва да се извършят и кадрови промени… но тази програма е от ключово значение за българската икономика.

Водеща: Благодаря ви за този разговор. Може би точно това имаше предвид премиерът, когато говореше за мудността на министър Трайков.

Ив. Иванов: Да…

Водеща: Благодаря ви още веднъж. Членът на Комисията по икономическаполитика, енергетика и туризъм и депутат от ДСБ Иван Иванов.

Споделяне: 

Facebook

Последни Новини

„Продължаваме Промяната“, „Демократи за силна България” и „Движение...
„Продължаваме Промяната“ (ПП), „Демократи за силна България” (ДСБ) и „Движение Да България“ (Да България),...
Атанас Атансов: Коалицията ПП-ДБ е монолитна и многообразна
Атанас Атанасов обърна внимание, че е изключително важно за техните избиратели и за обществото като...
В момент на тежка политическа криза, ние от...
В момент на тежка политическа криза, ние от Демократи за силна България, се ангажираме...
Кристина Петкова и Катя Панева по темата за...
Катя Панева: Скандалът на деня безспорно е разпространена в социалните мрежи реклама с лицето...
Атанас Атанасов: Най-разпространеното организирано престъпление в България е...
През последните около 20 години купуването на гласове и манипулациите на вота се превърнаха...