Защита на живата природа чрез Наказателния кодекс на Република България

Депутатът от Синята коалиция Иван Н. Иванов внесе предложение за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, което има за цел:

• да се увеличат предвидените наказания за унищожаване на защитена територия или местообитание, за да се предотврати безнаказаното съсипване на защитената българска природа;

• да се увеличат съществуващите наказания за организиране на боеве с животни и да обхванат и отглеждащите и трениращи животни за боевете, за да съответстват на тежестта на престъплението, представляващо умишлено провеждана системна жестокост към животни, свързана и с нелегален хазарт, трафик на животни и наркотични вещества;

• да се инкриминира самоцелното осакатяване и убийство на гръбначно животно, за да се накаже проявата на жестокост и да се предотвратят престъпления спрямо човека.

ЧРЕЗ

ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА

НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ

Г-ЖА ЦЕЦКА ЦАЧЕВА

ДО

ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА КОМИСИЯТА ПО

ПРАВНИ ВЪПРОСИ

Г-ЖА ИСКРА ФИДОСОВА

УВАЖАЕМА ГОСПОДИН ПРЕДСЕДАТЕЛ,

На основание чл. 73, ал. 1 от ПОДНС внасям предложение за изменения и допълнения на обобщения законопроект № 153-03-22/ 28. 02. 2011 г. на приетите на първо гласуване законопроекти № 002-01-12, внесен от Министерския съвет, № 054-01-33, внесен от н.пр. Мая Манолова и група народни представители, № 002-01-34, внесен от Министерския съвет, № 002-01-97, внесен от Министерския съвет и № 154-01-9, внесен от н.пр. Фани Христова и група народни представители за изменение и допълнение на Наказателния кодекс

1. § 19. В член 278в думите„до три години или пробация, както и с глоба от две хиляди до десет хиляди лева“ се заменят с „до шест години, както и с глоба от десет хиляди до сто хиляди лева“.

2. § 24, чл. 325а придобива следната редакция:

325а (1)Който организира боеве с животни, отглежда, тренира или предоставя животни и/или терен за боеве или съдейства по друг начин за провеждането на боевете, се наказва с лишаване от свобода от една до пет години, както и с глоба от десет до тридесет хиляди лева.

(2) Наказанието е лишаване от свобода от две до шест години, както и глоба от тридесет до петдесет хиляди лева, когато:

1. деянието е извършено повторно;

2. деянието е извършено от ветеринарен лекар или техник, от длъжностно лице или лице, осъществяващо дейност или професия, свързана с отглеждането на животни или полагане грижа за тях, като се налага и наказание по чл.37,ал. 1,т.6 и т.7;

3. деянието е извършено в присъствието на малолетни и/или непълнолетни лица;

4. при извършването на деянието са използвани видео или други материали, показващи сцени с боеве с участие на животни или боевете с животни се заснемат.

(3)Когато деянията по ал.1 и ал.2 са извършени от дееца с цел да набави за себе си или за другиго имотна облага, наказанието е лишаване от свобода от една до шест години и глоба от тридесет до петдесет хиляди лева,катосъдът може да наложи и конфискация на част от имуществото на дееца.

(4) Наказанието е до три години лишаване от свобода и глоба от две до десет хиляди лева за лице, което присъства на боеве с животни, улавя, набира чрез съобщения, обяви или по друг начин животни с цел използването им за боеве.

(5) Животните по предходните алинеи се отнемат и се настаняват в приют или спасителен център.

(6) Който разпространява по какъвто и да е начин видео или други материали, показващи сцени с боеве с участие на животни и/или насилие върху тях, се наказва с лишаване от свобода до една година или пробация и глоба от две до пет хиляди лева.

3.§ 25 във Вариант ІІ на МС, чл. 325б се правят следните изменения и допълнения:

а) чл. 325б, ал. 1 преди думата „животно“ се добавя думата „гръбначно“и думите „до една година и с глоба от хиляда до три хиляди лева“ се заменят „до три години и с глоба от две до пет хиляди лева“.

б) чл. 325б, ал. 2преди думата „животно“ се добавя думата „гръбначно“ и думите „пробация и с глоба до три хиляда лева“ се заменят с „лишаване от свобода до 1 година и с глоба от хиляда до три хиляда лева“.

в) чл. 325б, ал. 3думите „от една до три години и глоба от две хиляди до пет хиляди лева“ се заменят с „до пет години и глоба от пет хиляди до десесет хиляди лева“ и думите „или 2“ отпадат.

г) чл. 325б, ал. 3,т. 4накрая се добавя „като се налага и наказание по чл. 37, ал. 1, т. 6 и т. 7“;

д) В чл. 325б, ал. 3 се добавят нови т. 7 и 8, както следва:

„7. спрямо животно в увредено, изтощено или безпомощно състояние или спрямо животно в плен или поставено в условия на невъзможност да се отбранява или избяга“;

„8. по хулигански подбуди или при опасен рецидив“.

е) В чл. 325бсе създават нови ал. 4., 5., 6. и 7.,както следва:

„(4) Наказанието е лишаване от свобода от една до три години и глоба от две хиляди до пет хиляди лева, когато деянието по ал. 2 е извършено:

1. с особена жестокост или по особено мъчителен за животното начин;

2. на публично място;

3. повторно;

4. от длъжностно лице при или по повод изпълнение на службата му или от лице, което осъществява дейност или професия, свързана с отглеждане или полагане на грижи за животни, като се налага и наказание по чл.37, ал. 1,т.6 и т.7;;

5. в присъствието на малолетно или непълнолетно лице;

6. по начин или със средства, опасни за живота на хора или животни;

7. спрямо животно в увредено, изтощено или безпомощно състояние или спрямо животно в плен или поставено в условия на невъзможност да се отбранява или избяга;

8. по хулигански подбуди или при опасен рецидив.“

„(5) Наказанието е лишаване от свобода от три до шест години и глоба от десет хиляди до двадесет хиляди лева, когато деянието по ал. 1 е извършено срещу служебно животно или куче – водач на хора с увреждания.“

„(6) Наказанието е лишаване от свобода от една до три години и глоба от седем хиляди до петнадесет хиляди лева, когато деянието по ал. 2 е извършено срещу служебно животно или куче-водач на хора с увреждания.“

„(7) Който допуска извършване на престъпления по предходните алинеи от лице, което е под негов контрол, се наказва с лишаване от свобода до две години или пробация, както и глоба от хиляда до шест хиляди лева.“

4. § 26 да отпадне.

5. В ПЗР, в §43. в чл. 62, ал. 1 след текста се добавя „освен ако не съставлява престъпление“.

6.В ПЗР се създава нов § 44, както следва:

„§ 44. В Закона за защита на животните (обн., ДВ, бр. 13 от 2008 г.; изм., бр. 80 от 2009 г. и бр. 8 от 2011 г.) член 69 от се изменя така:

„Чл. 69. Когато след изтичане на срока по параграф 5 на Преходни и заключителни разпоредби на територията на съответната община бъдат намерени необработени по чл.47 кучета, на кмета се налага глоба до хиляда лева.“

7. В ПЗР се създава нов § 45, както следва:

§ 45 В Закона за защита на животните (обн., ДВ, бр. 13 от 2008 г.; изм., бр. 80 от 2009 г. и бр. 8 от 2011 г.)§5 от Преходните и заключителни разпоредби се изменя, както следва:

„§ 5 До края на 2015 година общинските съвети и кметовете на общини осигуряват обработването по чл. 47 на безстопанствените кучета на тяхна територия.“

8. Сегашният § 44 и § 45 стават съответно § 46 и § 47.

София, 30. 03. 2011 г.

Народен представител:

Иван Н. Иванов

Споделяне: 

Facebook

Последни Новини

Атанас Атанасов “затвори с ритник отворената от ГЕРБ...
Лидерът на ДСБ генерал Атанас Атанасов отговори на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, който заяви,...
Позиция на коалиция „Демократична България“
“Демократична България” потвърждава своята позиция, че изборът на номинацията за министър-председател и съставът на...
Атанас Атанасов: Трябва да намалим емоциите и да...
Коалицията ни е стабилна. Имаме еднакви цели, но по различен начин виждаме тяхната реализация....
Бонка Василева: Защо и кой има изгода да...
Разпадът на "Топлофикация София" е очевиден. По един брутален начин подмениха управителните съвети и...
Любен Иванов: ГЕРБ дължат отговор на въпроса защо...
ГЕРБ-СДС трябва да спрат да менят мнението си на всеки половин час. Първо бяха...