– Г-жо Михайлова, управляващите не чуха ДСБ, отказаха да променят конституцията и назначиха областни управители. Сега какво ще правите?
– Струва ми се, че го направиха, защото ги водят преди всичко партийни интереси и борба за власт. Нашето предложение беше НДСВ и БСП да погледнат на областната управа като на част от държавата, а не да парцелират партийна власт. За съжаление призивите ни не бяха чути, а виждаме, че напрежението продължава.
Протести има и те не са само за това дали областният ще е етнически българин или етнически турчин. Причината е, че в годините, в които е било на власт, ДПС е спекулирало с нея и е захранвало “обръча от фирми” на Доган. Отправихме покана към парламентарните сили да започнем консултации за изменение на конституцията. Очакваме отговор от НДСВ и БСП, с две от групите вече имаме уговорка.
– Вярно ли е, че партиите дирижират протестите срещу областните управители от ДПС?
– Не мога да кажа за всички, но там, където ДСБ са участвали в протести, то е било чрез декларации, които са обявявани публично. Не сме преминали границите на закона, нито сме се колаборирали със съмнителни политически или граждански формации.
– Не мислите ли, че предложението на ДПС за областен на Варна показва готовност за компромиси?
– За нас въпросът не е дали човекът, който ще заеме тази позиция, е от българския или от турския етнос. Проблемът е преяждането с власт на ДПС.
Разбира се, зависи как ще се държи оттук нататък този човек. Дано в резултат на протестите се съобразява единствено със законите, а не да се подчинява на лобистки интереси на един или друг представител на движението.
– Не влизате ли в тона на “Атака” с тези призиви?
– Не. Ако сравните нашите изявления с техните, ще видите, че даваме път, през който да се реши проблемът. Докато говоренето на “Атака” е само квалификации, и то не всеки път в рамките на допустимото. При тях има наливане на напрежение, а ние предлагаме решение.
– Защо през 2001 г. срещу областните от ДПС нямаше такава реакция?
– Беше по-слаба. Ние още тогава предупреждавахме, че не е добре София да се управлява от представител на ДПС. Обяснявам си го така: в рамките на тези 4 г., в които ДПС е във властта, много хора видяха злоупотреби от страна на техни представители. Ако не си член на партията или поне приближен, не може да те назначат на работа, не получаваш определен договор, не участваш в проект по програма СА-ПАРД. И сега, когато властта на ДПС се разширява, много хора предвиждат, че същото ще се случи и при тях. Затова проблемът не е между ет-носите, а в злоупотребата с т. нар. етнически модел от страна на ДПС за преследване на корпоративни интереси. И то само на върхушката в ДПС.
– Защо направо не предложите пряк избор на министри, заместник-министри, премиер, а само на областни управители?
– Това, което предлагаме, е много близко до начина на управление на страната – избор на областни съвети, които да излъчват областните управители. По начина, по който хората гласуват за парламент, и от съотношението на силите вътре се излъчва министър-председател и правителство. Така че не подменяме представителната демокрация. Разбира се, такава промяна ще е съпроводена и с други – например на ниво област да се определят местните данъци и такси. Препоръчително е и да има окрупняване на областите в по-големи региони.
– Обвиниха ви, че при всеки проблем започвате да променяте конституцията, а за 4 години мандат не сте се сетили за това?
– Това не е вярно. Ние сме заявявали много пъти, че един от основните институционални проблеми се корени в конституцията, която Нора Ананиева навремето нарече едва ли не “конституция на БСП”. Имаме принципни възражения по нея от момента, в който е създадена. Помните протестите на 39-те. През управлението на Иван Костов беше направена първата инициатива за промяна в Конституцията, тя беше свързана с имунитетите на депутатите и магистратите. Искането ни бе гласувано на първо четене. За съжаление не получи подкрепа.
– Податките за етническо напрежение у нас застрашават ли според вас членството в ЕС?
– Членството в ЕС е застрашено по няколко причини. Най-вече неизпълнение на ангажиментите на България. Като вместо тях се предлага мимикрия от действия. Ето, приехме нов НПК на първо четене, който по признание на всички политически сили е да се отбие номерът. Цитирам депутат от управляващите, г-жа Татяна Дончева.
През управлението на Сакскобургготски и Доган имаме над 60 показни разстрела.
Свидетели сме на последния – на Георги Илиев. Това говори, че организираната престъпност се е разюздала, а държавните институции седят като наблюдатели и не успяват да се противопоставят. Това са рисковете пред ЕС.
– Защо хлопнахте вратата на десницата и си издигнахте кандидат за кмет, преди да говорите с тях?
– О, говорихме. Не сме хлопнали вратата. Градската организация проведе 10 дни преговори с всички десни партии в София, говориха на база принципи и критерии какъв да е кандидатът. Ние смятаме, че кандидатурата на г-н Светослав Гаврийски е изключително добра.
– Вярно ли е, че разривът ви със СДС е, защото те са се канели да номинират Гаврийски, а вие сте им го “измъкнали” под носа?
– Нямам такава информация, но ако е така, нормалното поведение е да го подкрепят. Защото иначе ще излезе, че ги води политическо его, а не градът и неговите проблеми.
– Да не стане двама се карат, БСП печели?
– БСП получи добри резултати на тези избори и ние в никакъв случай не подценяваме тяхната конкуренция. В същото време виждаме добри шансове за нашия кандидат.
– Какво ще реши предстоящото национално събрание на ДСБ?
– Ще направим подробен анализ на изборните резултати и ще погледнем напред, за да очертаем действията си по непосредствените задачи – подготовка за президентските и местните избори.