Екатерина Михайлова, заместник-председател на Народното събрание, депутат от Синята коалиция, пред в. “БАНКЕРЪ”
Екатерина Михайлова е родена в Пазарджик. Завършва право в Софийския университет, след което започва работа като стажант-съдия в Пазарджишкия окръжен съд. За първи път е избрана за депутат през 1991 година. Между 2001 и 2002 г. е председател на СДС. В ДСБ е от самото й създаване преди осем години. Заместник-председател на 42-ото Народно събрание и член на правната комисия.
Г-жо Михайлова, уплашени ли сте в ДСБ за влизането си в следващия парламент?
– Не. През 2005 г. дори постигнахме по-голям резултат, отколкото със Синята коалиция на последните парламентарни избори. ДСБ може и сама да се явява на избори. Но ние съжаляваме за решението, взето от СДС във вторник, защото желанието на нашите гласоподаватели е да има Синя коалиция. А политиците трябва да следват очакванията на избирателите си.
Кои са причините толкова много хора в СДС да недолюбват ДСБ?
– О, това все пак трябва те да го кажат, аз не съм техен говорител. Искам да кажа нещо, което е важно
– Синята коалиция съществува и ще направим всичко необходимо да я съхраним там, където тя има своите представителства. А именно Европейския парламент
– там имаме двама евродепутати, избрани от Синята коалиция, Народното събрание, където имаме парламентарна фупа, също така и кметовете и общинските съветници, избрани от нейно име. Защото за тях така са гласували хората и ние не можем да пренебрегваме техния вот. Аз съм в този парламент не само заради избирателите на “Демократи за силна България”, не дори само заради избирателите на СДС, а заради всички, които застанаха зад идеите на Синята коалиция. Така че това е една от важните ни задачи.
В какъв формат ще продължи да съществува Синята коалиция?
– Доколкото разбирам от разговорите с колегите, ние ще продължим да функционираме, както и до този момент. Поне такива са настроенията, които виждам сред депутатите. Ще повторя, че имаме двама евродепутати. Когато се явявахме поотделно – СДС и ДСБ, на изборите за Европарламент, резултатът беше, че нито ние, нито те имахме там представители. Това беше и една от причините за създаването на Синята коалиция. Защото за една партия или политическа сила е важно да има представителство на всички нива.
Най-гласовитият противник на ДСБ в коалиционния ви партньор – Борис Марков, е спряган за близък до Бойко Борисов. Виждате ли и връзка с управляващите в решението на НИС?
– Единствената връзка, която бих могла да направя, е , че братът на Марков е заместник-кмет на Бургас, а в Бургас кметът е на ГЕРБ. Иначе не знам срещат ли се, говорят ли, познават ли се Бойко Борисов и Борис Марков. Не ми е известно и не бих могла да коментирам.
Тоест не смятате, че има връзка между ГЕРБ и решението на НИС на СДС в Пловдив?
– По- скоро мисля, че вътре в СДС се случват процеси, каквито сме виждали и преди. Това не е нещо ново да се прегрупират, и то невинаги от чисти политически помисли. Вижте, ако всичко е било много идеално, ние едва ли щяхме да напуснем СДС и да създадем новата партия “Демократи за силна България”. Но в крайна сметка това са техни проблеми, а аз не искам да влизам във вътрешнопартийните въпроси. Те трябва да си ги решат.
След като Мартин Димитров подаде оставка, той заяви, че Костов е трябвало да направи същото и Синята коалиция е щяла да се запази. Ако наистина тази цена беше платена, щеше ли на следващите избори отново да има съюз СДС-ДСБ?
– Аз мисля, че това не е сериозен аргумент. Казвам го, защото това, което решаваше НИС на СДС във вторник, беше един проект за споразумение за нашето съвместно явяване на изборите през 2013 година. Догодина. Това споразумение започва с думите: “Създаваме траен отворен политически съюз, наследник на антикомунистическата десница.” Това е, което се отхвърли. Партиите избират своите лидери и ние никога не сме си позволявали да казваме кой да е начело или да не е начело на партия, с която освен всичко друго си и партнираме. Така че това наистина не е аргумент. Кой да бъде лидер на ДСБ го решава ДСБ.
Според вас има ли подходящ момент, в който Иван Костов би трябвало да се оттегли от лидерския си пост? И има ли в партията негов подходящ заместник?
– Вие ми задавате доста странни въпроси. Има ли, няма ли – партията решава. ДСБ беше създадена поради огромното желание на български граждани да намерят свое политическо представителство. И те виждаха това през определени физиономии. Една от тези фигури, бих казала водещата, беше на Иван Костов – министър-председател между 1997 и 2001 година. Но това изобщо не е тема в ДСБ.
Кои са потенциалите коалиционни партньори за вас оттук нататък?
– Предстоят Национално съвещание и Национално събрание на ДСБ. Както винаги, тези въпроси ги разглеждаме на най-високото политическо ниво. Ние няма да го решим нито десет човека, нито 20, нито 70, както са го направили СДС. При нас това ще бъде с представители на всички организации и най-вероятно ще бъде първо на Национално съвещание, а после на събрание
в края на юни, което е с над 1000 души.
Говори се, че има разговори между вас и ВМРО.
– Не мога да кажа. Имаме подготвено споразумение от работни групи между СДС и ДСБ. Знам, че имаше разговори и с другите партньори в Синята коалиция освен със СДС, със Земеделския съюз, но това още не означава нищо.
Познавате добре Прошко Прошков, Христо Ангеличин, Петър Николов и Даниел Митов, които ви напуснаха. Какво се случи в отношенията между тях и партийното ръководство?
– Мисля, че в случая имаше стремеж на млади хора, които искат да заемат определени позиции. В ДСБ те бяха лансирани на много високи постове. Някои от тях са общински съветници в София, което не е какво да е – присъствието им се усеща и на национално ниво. Изглежда обаче, те поискаха повече и го видяха на друго място.
Защо смяната на поколенията изглежда толкова болезнен въпрос за ДСБ?
– Ние непрекъснато отглеждаме млади хора и ги подпомагаме да правят политическа кариера. В един момент обаче трябва да започнат да летят сами и от тях зависи докъде ще стигнат. Така че не е никакъв проблем смяната на поколенията. Напротив – ето и на последното национално събрание, когато се избираше ръководството, в много голяма степен бяха избрани млади хора. Аз самата отстъпих назад, да не съм в най-челните редици, за да може да излезнат млади хора. Ние, които сме по-отдавна в политиката, търсим начин да лансираме и покажем хора с натрупан политически опит, но които са и ново поколение. Ще дам за пример заместник-председателите ни Светослав Малинов и Радан Кънев. Това са хора, които са минавали през избори, били са публично разпознати, на тях разчитаме много. Една консервативна партия трябва да съхранява опита и да го предава – двете неща да стават едновременно. Другото, революционното, е ляво – дайте да изгоним всички, за да дойдат новите. Процесите трябва да стават постепенно, еволюционно. Ние виждаме нещата така, като понякога и бъркаме в избора си. Това също е нормално.
Кое би задържало партията ви над повърхността, ако не присъствате в следващото Народно събрание? При подобно развитие на нещата и след 12 години извън властта каква роля би могла да играе ДСБ?
– ДСБ ще бъде в следващия парламент.
Но тенденцията е подкрепата за т.нар. стара десница да намалява от 1997 г. насам.
– Тя се разрои и вече не е единен политически субект, какъвто беше СДС. Гласоподавателят си намери нови политически сили, които да подкрепи. Това говори за все още неутвърдена политическа система. Нямаме трайно седящи политически партии със стабилен електорат. И това не се отнася само за дясното, въпреки че сме се вторачили в него. Напоследък забелязвам, че лявото започва да конкурира дясното по вътрешни разправии. Вотът намалява – от зората на демокрацията до сегашната парламентарна група на БСП от 40 представители – група, която не може да поиска сама вот на недоверие.
БСП все пак изглеждат доста монолитно на фона на случващото се вдясно.
– Аз говоря за процеси. Няма политическа стабилност – фактът, че при всички избори има някоя нова партия, която обира вот – и отдясно, и отляво. И НДСВ беше такава, и ГЕРБ сега, и това, което се появява на хоризонта с движението на г-жа Кунева. Това говори за нестабилност и за фрагментиране на вота на избирателите. Да отричам случващото се вдясно означава наистина да летя в облаците, но нека не забравяме тази нестабилност. Може би причината е и в избирателната ни система. По принцип пропорционалната система дава надежда на малките партии, че ще могат да просъществуват.
Автор сте на книга за парламентаризма и изнасяте лекции за него. Как изглежда в сравнителен план той и законодателната дейност при настоящото мнозинство?
– Трудно ми е да ви отговоря накратко. От една страна, работата на парламента може да се приема за нормална. От друга страна обаче, имаме управление на правителство на малцинството, което в различни случаи влиза в различни конфигурации за подкрепа. Ако искаме да видим нещата спрямо демократичните правила, ще видим, че и законодателството понякога доста се разминава и с демократичността, и с конституционносъобразността. Една справка би показала, че голяма част от отменените закони от Конституционния съд са именно на този парламент. Дори и в момента това, което гледахме – комисията за помилванията на бившия президент – първото решение беше отменено, а има заплахи, че и сега пак ще се стигне до Конституционния съд. В една правова държава затова има много институции, които да се контролират. Въпросът е дали го правят в достатъчна степен. Аз имам възражение към сегашния парламент, че много често подходът му е авторитарен. Вкарват се неща в последния момент, решенията се налагат силово, има превишаване на права от страна на силовите министерства. Имаме много сериозна критика към вътрешния министър.
Разговора води Димитър Ганев