Водещ Асен Григоров: Добро утро. Започваме с политическата част в предаването на 10 ноември… 10 ноември, ама не е случайна грешката…
Екатерина Михайлова: Десети януари.
Иван Колчаков: Връзката е явна.
Водещ: Не е случайна грешката, защото на 10 ноември, така, общо взето, стана един вътрешнопартиен преврат, а 10 януари е съвсем друга дата, която въпреки многото различни тълкувания смятам, че доведе до положението, в което сме сега, а именно България като член на Европейски съюз, нали така. Добро утро на…
Ив. Колчаков: И НАТО.
Ек. Михайлова: Така е, и НАТО…
Водещ: …Екатерина Михайлова…
Ек. Михайлова: Добро утро.
Водещ: …и Иван Колчаков. Така съм обявил темата – темите на дясната опозиция 10 години след 10 ноември. На 10 ноември бяхте опозиция, но за кратко, малко след това станахте управляващи. Сега, вчерашните…
Ек. Михайлова: Не беше толкова кратко, близо три години, две години и половина.
Водещ: Така.
Ек. Михайлова: Така че…
Водещ: Сега, ако погледнем вчерашните ви теми от пресконференциите, съответно на “Демократи за силна България” и Съюза на демократичните сили, едната тема, която вие извадихте, е ето тази от първа страница на вестник “Стандарт” – “Бойкот на Божков в Брюксел”. Става дума за Васил Божков, който е един от най-големите частни колекционери, и има много спорове около това тази колекция законна ли е, незаконна ли е, каква точно е. И снощи имаше здрава церемония в Брюксел по разглеждането на колекцията от Европейския парламент. Вие с реакция, малко късна, за договора за доставки на газ. Хайде да започнем от вас. Какви са силните теми, които дясната опозиция може да постави тази година?
Ек. Михайлова: След 10 години след 10 януари 1997 година България вече наистина е член и на НАТО, и на Европейския съюз – нещо, което преди 10 години изглеждаше нереално. Ние тогава обаче казахме, че това е възможно. И факт – случи се. Въпросът е, че след като се случи, виждаме, че държавата България с това управление на тройната коалиция в момента влиза в Европейския съюз слаба и неподготвена, влиза, показвайки вчера лицето си с археологически ценности на България, придобити чрез иманярска дейност и със сигнал в прокуратурата точно за тези неща. Това показва лошо лице на България и това лице се прави от управляващите. Затова дневният ред според нас, който ние поставяме, “Демократи за силна България”, е българските граждани в резултат на членството в Европейския съюз да бъдат информирани, да бъдат подготвени, да бъдат с просперитет и с достойнство членове на Европейския съюз – нещо, което в момента не е факт. Напротив, в момента България е слаба, българите са много бедни. Аз вчера научих, че вече сме след Албания по доходи на население, което наистина е много…
Водещ: Къде се разпространява тази новина?
Ек. Михайлова: Ами, и през медии, и през статистика в крайна сметка, което говори много зле за управлението, което имаме в момента. България влиза неподготвена и с административния капацитет, който има от страна на държавната администрация, също отскоро изнесени факти, мисля, че и във вчерашния ден в медиите, че само четири министерства имат някаква готовност за усвояване на европейските фондове. И още нещо, което ние смятаме, че е много важно и което ние ще поддържаме, и не само досега сме го правили, но и в бъдеще, последните големи геополитически теми – ако България беше геополитически обвързана с Русия доскоро, сега започва да става енергийно зависима. И затова ние имаме много остра критика към правителството и ще изискваме контрол. И второто нещо, ако говорим за глобалните въпроси, е въпросът за членството на Турция в Европейския съюз. Ние смятаме, че не бива да влиза Турция неподготвена в Европейския съюз, и смятаме, че българският парламент трябва да осъществява контрол и да изработи позиция за това какво ще представлява правителството ни пред Европейския съюз. Вече имаме тези механизми чрез конституцията, която променихме преди около година, и чрез факта, че можем да влияем върху решенията в Европейския съюз.
Водещ: Къде има, господин Колчаков, пресечни точки сега в това, което говори госпожа Михайлова?
Ив. Колчаков: Тук не можем да говорим просто за пресечни точки, ние имаме една фундаментална демократична база. И ако днес говорим за 10 години от 10 януари, ние си поставихме една обща национална цел, която достигнахме. Разбира се, това е цел, която е общобългарска, национална и държавна. И при достигането на тази цел се плаща и определена цена и българските граждани платиха една немалка цена, за съжаление в последния мандат и особено този, който започна преди година и половина, цената, която се плати, е излишно висока. Днес вече ние имаме нов приоритет…
Водещ: Ама явно, извинявайте, явно хората са съгласни да я плащат тази цена, защото на избори…
Ив. Колчаков: Разбира се, разбира се…
Водещ: …се гласува, нали, за…
Ив. Колчаков: Европейският път е, така, пътят на мнозинството българи. Разбира се, аз, както ги наричам, на политическите тройкаджии на левицата трябваше да се наложи от гражданите, и то преди 10 години, по един начин, който е определен в Хартата за правата на човека, че един човек, когато са застрашени животът и здравето му, и същността на неговото битие, той има право да въстане. И тогава българският народ въстана. И всъщност БСП си организира цялата тази, така, обществена напрегнатост тогава. Днес при наличието на това достижение – да сме членове на Европейския съюз и на НАТО, вече целите стават индивидуализирани, българският гражданин…
Водещ: Ние затова сме се събрали. Сега, какви са…
Ив. Колчаков: …българският гражданин трябва да стане европеец…
Водещ: …днешните теми на дясната опозиция?
Ив. Колчаков: …по доходи, по сигурност, по създаване на демократични правила, по тяхното спазване. По всички тези вече индивидуални цели, а ние за това сме десни политици, българският гражданин е толкова далеч от европейските стандарти, че в някои отношения Албания е по-добре от нас. Аз например като лекар бих казал там брутният вътрешен продукт на глава от населението, който се заделя за здравеопазване, е 6.5, в България е 4.3…
Водещ: А, в Албания.
Ив. Колчаков: В Албания. Албания цени…
Водещ: Много се оказа, че познаваме Албания, аз съм изключително изненадан.
Ив. Колчаков: Не, не, ние трябва да имаме фрапиращи…
Ек. Михайлова:Тези дни научих, че ни изпреварва по доста данни.
Ив. Колчаков:…фрапиращи сравнения, за да е ясно. Също по минимална работна заплата ни изпревари Албания. Тоест ние трябва да знаем, че следващата стратегическа цел – българинът европеец, ние не сме започнали да я реализираме. Затова в това отношение ние се надяваме, че тази година ще бъде годината на българската опозиция и Съюзът на демократичните сили като част от българската опозиция си е поставил задачата вече наше основно занимание и ангажимент да бъде дневният ред на обикновения български гражданин – какви са неговите проблеми…
Водещ: Това е лесно да се каже, обаче трудно е да се разбере тоя дневен ред.
Ив. Колчаков: Не, не е лесно…
Водещ: Сега, един член на вашата парламентарна група вчера предвожда хора с протест, които протестират срещу акциза за ракията. Това част например ли е от опозиционната политика?
Ив. Колчаков: И защо не? Защо не? Защото ние сме хора, които уважаваме българската традиция, и когато в българския парламент само шест гласа не достигнаха, за да…
Ек. Михайлова: Ние сме гласували срещу този акциз, искам да отбележа, и беше абсолютно ненужен в тия размери.
Ив. Колчаков: Ние гласувахме срещу тоя акциз. Ние казахме, че трябва да има преходен период. Разбира се, преходен период. Не може на българските граждани да им сервираш европейското по такъв неприемлив начин.
Водещ: Тоест това е… (не се разбира – бел. ред.)… опозицията, защото за мен беше любопитна историята с акциза за ракията, която предизвиква толкова яростни протести.
Ек. Михайлова: Това е част от идентичността на един народ, какъвто е българският. В крайна сметка, влизайки в Европа, ние носим своите характеристики, всеки един – българите за ракията, поляците за нещо друго. И нещо повече – ние трябва да браним националните интереси в Европа и това е един от важните дневни редове, ако мога така да кажа, на “Демократи за силна България”, не случайно се казваме “Демократи за силна България”.
Водещ: Аз бих поспорил, нали, дали искането за битов алкохолизъм е…
Ек. Михайлова: Не, това са неща, които трябва да се отстояват с оглед интересите на българите.
Водещ: Казват вчера, че гладни щели да останат, ако акцизът се запазел. Добре, де, да не влизаме толкова надълбоко в тази тема. А какви са заявките на СДС и ДСБ за участие в европейските избори и местните избори?
Ив. Колчаков: Нашата заявка вече беше формулирана на последното заседание на националния ни съвет. Ние сме поставили политическата задача да получим доверието за поне две места за евродепутати, всъщност ние и в момента имаме толкова като парламентарна група. Това ще бъде необходимо, защото ние искаме да започнем да играем по-значима роля в днешния политически живот не само на България, но по изпълнение точно на ангажиментите, които имаме към нашите избиратели, българските граждани.
Водещ: Вие имате, така да се каже, програма минимум. Две евродепутатски места.
Ив. Колчаков: Да, и тук искам само да допълня това, което заявихме и преди Нова година, нека да го повторим, че вече не само България от 1 януари е член на Европейския съюз, а българските граждани са официално европейски граждани, но българската десница е управляваща политическа сила на европейско политическо ниво, докато българската левица вече е европейска опозиция. Тоест ние имаме и допълнителни ангажименти, ние участваме в общата европейска политика и това трябва да го направим в един коз за интересите на българските граждани.
Водещ:Добре, бързо ще включа само Найден Зеленогорски, който е кмет на Плевен два мандата и ни чака на телефона. Господин Зеленогорски, добро утро. Вчера вие казахте, че общо взето, ще се правят по места коалиции с всичко, което не е Българска социалистическа партия. Такава ли е вашата теза?
Найден Зеленогорски: Добро утро. Преди да отговоря на въпроса ви, искам да изразя и личните си съболезнования към семейството на убития колега от Елин Пелин. Мисля, че това е един акт, който трябва да бъде осъден, и се надявам всички служби в България да проведат бързо разследване, виновниците да бъдат заловени и наказани не само в тоя случай, но и във всички подобни случаи…
Водещ: Добре, дайте тогава да ви питам по друг начин. Това, което се случи през нощта в Елин Пелин, индикатор ли е по някакъв начин за това как се очаква да протекат местните избори?
Н. Зеленогорски: Не, не бих казал, но винаги е притеснително, когато хората, които работят в полза на обществото и по тоя начин засягат лични и различни интереси на фирми икономически, по един или друг начин биват за съжаление поставени в такива тежки ситуации. Знаете, имаше взривове, имаше опити за натиск върху доста кметове, не е нормално за една европейска държава това да се случва. Що се отнася за местните избори…
Водещ: Добре, дайте сега за местните избори вашето виждане.
Н. Зеленогорски: Не само моето виждане, а и виждането на областното ръководство на СДС в Плевен е, че има доста общини, включително и в Плевен, в които съществува един изграден десноцентристки проект, който работи изключително добре, изключително устойчиво през последните седем години. И за местните избори през тази година би било логично ние да получим свободата по места сами да се коалираме, сами да направим всички възможни усилия…
Водещ: Вие лично ще бъдете ли кандидат за трети мандат?
Н. Зеленогорски: …за да имаме единни кандидатури и защо не възможно най-малко листи. За себе си аз още не съм взел решение за кандидатиране, но ще направя всичко възможно в Плевен да има единна дясноцентристка кандидатура. Областното ръководство на СДС…
Водещ: Тоест как да разбирам? Ако ви подкрепят останалите партии, които се определят като десни в Плевен, вие ще се кандидатирате за трети мандат, така ли?
Н. Зеленогорски: Не, имам още почти година работа. Бих искал да свърша всичко, което съм обещал на гражданите, и в последните няколко месеца ще взема личното си решение, но аз бих искал да има единен кандидат и да има възможно най-малко листи, защо не и единна листа? Мисля, че с колегите от ДСБ, от БЗНС-Народен съюз, от Демократическата партия и други десноцентристки субекти бихме могли да си сътрудничим не само в Плевен, но и в много градове, както това се случва.
Водещ: Добре, благодаря. Госпожо Михайлова, ето сега анонса за единни кандидатури, единни десни кандидатури…
Ек. Михайлова: Може ли първо за евроизборите?
Водещ: Все пак по време вървят първо евроизборите, след това са местните. Въпреки че вие сте…
Ек. Михайлова: За евроизборите искам нещо да кажа, което е важно специално за “Демократи за силна България”. От днес, т.е. от утре ще започнат да текат сроковете, днес ще обявим и ще качим на нашия сайт процедурата, по която ще бъдат номинирани и определени кандидатите ни за евродепутати, и затова държа да го съобщя. Всеки може да се кандидатира, след което ще минава през съответните събрания, а практически партията сама ще излъчи и ще подреди своите кандидати без никаква намеса с шест големи събрания в страната.
Относно местните избори. Поначало и по устав, а и това са решенията на партията ни, е, че нашите общински организации имат пълната свобода за местните избори как ще се явят. На много места има преговори, има дори…
Водещ: Така, т.е. възможен е сценарият, който чертае Найден Зеленогорски като възможен – единен десен кандидат в…
Ек. Михайлова: Да, възможни са… възможни са най-различни, най-различни сценарии. Възможно е да има единен кандидат, възможно е да има няколко кандидати и те да се подкрепят на втори тур, възможно е отделни листи…
Водещ: Само по една дума накрая.
Ек. Михайлова: В крайна сметка решението е на организацията.
Водещ: Във…говорят едновременно, не се разибра – бел. ред.)… как ще бъде излъчен кандидат за кмет? И това е най-сложното. Кажете с по едно изречение.
Ек. Михайлова: Е, това е най-сложното винаги, разбира се, но това е работа на общинската ни организация, на градската. Като го казвам, въобще не бягам от отговора…
Водещ: Има ли нагласа да се търси обща кандидатура?
Ек. Михайлова: Това е нещо, което предстои да бъде обсъдено в Градската организация на ДСБ в София.
Водещ: Пак питам – има ли нагласа да се търси обща кандидатура?
Ек. Михайлова: Аз не съм ръководството на ДСБ-София, и не мога да се бъркам. Аз съм само редови член на ДСБ-София, и ще изразя своето мнение на общото събрание, което предстои.
Водещ: Има ли нагласа да се търси една кандидатура, единна кандидатура за София, наистина с една дума, господин Колчаков.
Ив. Колчаков: Има нагласа. При нас беше взето решение – нашите местни организации имат пълната свобода да работят с всички с изключение на БСП…
Водещ: Те са местните. Сега, за София ви питам, но те са различни малко…
Ив. Колчаков: Те са важните. При десните партии има две централизации действително в партиен аспект и основната отговорност – правомощия, свобода на избор си е на нашите местни организации.
Водещ: Добре, благодаря. Иван Колчаков и Катя Михайлова в студиото на “Денят започва”.