Екатерина Михайлова:Управляващите да си ходят по най-бързия начин

– Г-жо Михайлова, лидерът на ДСБ Иван Костов призова НДСВ да напусне правителството и да се върви към предсрочни парламентарни избори. Това е изненада, защото се отказахте да искате вот на недоверие. Отказ, който остави вкус за нерешителност и сметки.

– Никакви сметки не правим освен тази, че управляващите трябва да си ходят по най-бързия начин.

– Как? БСП поискаха втори мандат на конгреса си, вие очаквате предсрочни избори.

– Затова се обърнахме към НДСВ. Преди по-малко от 4 г., когато изглеждаше абсурдно БСП и НДСВ да влязат в коалиция, НДСВ заявиха, че правели компромис в името на европейското бъдеще. Да, но то се проваля. Ако НДСВ държи на думите си, които даже нарече своя кауза, сега трябва да се оттегли и да даде шанс на управление, което да върне България в ЕС като пълноправен член.

– Голямата ви надежда е НДСВ?

– Чак голямата надежда…На тези, които крепят правителството, казваме: Отдръпнете се в името на България. Кой какво ще получи на изборите, ще решат гражданите.

– Коалиционните партньори на БСП не дават знак, че ще ви послушат. Призивът ви не е ли утопия?

– Не. Правили сме го през 1997 г., когато България беше в по-тежка ситуация.

– Паралелът с 97-ма означава ли, че очаквате и извънпарламентарен натиск?

– България днес е друга. Но натиск под форми, различни от тези през 97-ма, има. Реагират синдикатите, бизнесът, неправителственият сектор. Очаквам реакциите да се изострят в следващите месеци.

– Какво ще прави десницата в следващите месеци? Да разгадаем формулата „голяма дясна коалиция“, която зададе конгресът на ДСБ. Не стана ясно с кого ще се коалирате?

– Има наченки не само на финансова и икономическа криза. Разруши се съгласието, постигнато преди 10 г. за посоката на развитие на страната – пълноправното членство в ЕС и в НАТО. Управляващите доведоха до срив на доверието към България. Давайки си сметка, че шансът им се дължи на разпокъсаността на дясното, предложихме да се инициират контакти за създаване на изборна коалиция с претенции да участва в бъдещо дясноцентристко управление.

– Изборна? Избягвате уточнението предизборна или следизборна.

– Предизборна, която да съществува и след парламентарния вот. Рамката й не е изброяване на партии, а на принципи.

– С коя партия ще водите първия разговор?

– Най-близо до нас са СДС. Ще говорим и с други, които са опозиция на сегашната власт. В рамката за съюзяване преди избори не слагаме ГЕРБ. Казвам го ясно, защото има спекулации.

– Защо? ГЕРБ е най-влиятелната опозиционна сила, член на ЕНП.

– Първо, ГЕРБ заяви, че ще участва самостоятелно. Второ, имаме резерви към отношението на ГЕРБ към тоталитарните режими. Не е еднозначно. Както имаме и претенция към „Атака“. Етническата толерантност има базисно значение за ДСБ.

– Откъде идва съмнението ви в ГЕРБ?

– От конкретни дела. Минко Герджиков, за когото бяха изнесени данни, че е сътрудничил на бившите репресивни служби и до сега не е отстранен от длъжността зам-кмет на София. Друг пример е изказването на Бойко Борисов, от което по-късно се опита да се разграничи, че не одобрява методите, но одобрява целите на възродителния процес.

ДСБ отдавна сме изградили позицията си за етническата толерантност. Друг е въпросът за ДПС като политическа партия.

– „Проклятието на България“, както каза Иван Костов като премиер.

– Ръководството на ДПС слага българските турци в етническо гето. ДСБ правим разграничение в отношението към етноса и към партията.

– Канцлерът Ангела Меркел посрещна Бойко Борисов на конгреса на ХДС с: „Добре дошъл, Бойко.“ Европейската десница се отнася без резерви към ГЕРБ за разлика от вас. А и двете формации членувате в ЕНП.

– В ЕНП споделяме общи виждания и ценности, но имаме и различия. Не омаловажаваме членството на ГЕРБ в ЕНП. Взаимодействаме с тях като опоненти на сегашното управление, имаме и общи действия.

– Отново ли бихте гласували „въздържал се“ за членството на ГЕРБ в ЕНП?

– Не се налага да гласуваме.

– Въпросът е виждате ли промяна в ГЕРБ?

– Няма промяна, няма извървян път.

– След голямото разочарование на последните президентски избори се чу сърдитата фраза „Заедно можем по-малко.“ Повярвахте ли пак, че заедно можете повече?

– Пътят, който искаме да извървим заедно, е свързан с целта да представим пред обществото ясна алтернатива на управлението. А не много алтернативи, които се бият помежду си.

– Тогава би трябвало с повишен интерес да следите кампанията за лидер на СДС. Някои от кандидатите не желаят да си сътрудничат с вас.

– Надявам се, че който и да бъде избран, ще имаме добро партниране. В момента може да се чуват по-остри думи, но ги гледаме като част от една предизборна кампания. Приемаме ги спокойно и толерантно.

– Съжалявате ли понякога за раздялата?

– Раздялата е сложно решение – и политически, и емоционално. Но нека гледаме напред.

– Миналото обаче още ви тежи. Символът на промяната СДС е малка партия с 9300 членове, за която се борят шестима кандидат-лидери. Причините за тази трагична политическа съдба?

– Значението на една партия зависи от идеите, от личностите, от програмата, от поведението, а не само от членската й маса.

– Колко са членовете на ДСБ?

– Виждате ли, хващам се, че не зная. Но присъстваме пълноценно в 2/3 от общините на България.

– Защо изключвате от бъдещата коалиция хора, с които бяхте рамо до рамо? Стефан Софиянски, Евгений Бакърджиев.

– Имаме сериозни различия. Когато говорим за операция „Чисти ръце“

и за модели, с които не сме съгласни, това е част от темата „с кого можем да вървим напред“. ДСБ имахме солидни критики към модела „Софиянски“.

– Но съдът оправда Стефан Софиянски?

– Не говорим персонално, а политически. Но бих искала да говоря за настоящото управление. А не да се връщам години назад.

– Да говорим за настоящото управление. Ситуацията дава изключителен шанс на десницата за възход. В същото време няма покачване на доверието към десните партии. Защо, г-жо Михайлова? Какво трябва да предложите?

– Обща алтернатива. Трябва да върнем доверието към българското управление, а това може да стане само при ново правителство. Затова искаме предсрочни избори. Когато поискахме вот на недоверие през юли след доклада на ЕК премиерът каза, че ще бъдат загубени 4-5 месеца, ако има предсрочни избори. Тези месеци наистина са загубени, но заради нежеланието на правителството да се бори с корупцията. Ако до няколко седмици, след като приемем бюджета, имаме оставка на правителството, няма да се пилее повече време.

– Щом виждате избори в толкова близка перспектива, готови ли сте с програма за управление?

– В голяма степен – да.

– На какво ще стъпи новото доверие?

– На реформаторска визия за България.

– Ще се намери ли лидерът, който ще признае, че ни чакат трудности?

– Не лидер, а лидери. Един не е достатъчен.

– Има ли ги в ДСБ? Ще обещаете ли „кръв, пот и сълзи“, както се изразява Чърчил?

– Никога не сме работили в розови краски. Даже ни обвиняват, че говорим сурово и наричаме нещата с истинските им имена. От ДСБ не очаквайте поведение в стил „Пред нас са блеснали житата“.

Споделяне: 

Facebook

Последни Новини

Атанас Атанасов “затвори с ритник отворената от ГЕРБ...
Лидерът на ДСБ генерал Атанас Атанасов отговори на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, който заяви,...
Позиция на коалиция „Демократична България“
“Демократична България” потвърждава своята позиция, че изборът на номинацията за министър-председател и съставът на...
Атанас Атанасов: Трябва да намалим емоциите и да...
Коалицията ни е стабилна. Имаме еднакви цели, но по различен начин виждаме тяхната реализация....
Бонка Василева: Защо и кой има изгода да...
Разпадът на "Топлофикация София" е очевиден. По един брутален начин подмениха управителните съвети и...
Любен Иванов: ГЕРБ дължат отговор на въпроса защо...
ГЕРБ-СДС трябва да спрат да менят мнението си на всеки половин час. Първо бяха...