Евдокия Манева: Зад заменките стоят хора от едрия бизнес

Водещ: В края на миналата седмица кабинетът прие промени в четири закона за пълна забрана за замените на гори, земи и собственост. Кога обаче има шанс тези промени да станат факт – като минат през Народното събрание и какво ще се случи тогава? За разговор по тази тема съм поканила народния представител от ДСБ Евдокия Манева, като човек с отчетлива и проактивна позиция в дългите дебати по операциите, познати под кодовото име “заменки”. И въпреки това снизходително име са напълнили доста джобове, здравейте, госпожо Манева.
Евдокия Манева: Здравейте.
Водещ: Според неправителствени организации по метода “замени, изсечи, застрои” държавата е ощетена с милиони левове. Според Държавната агенция по горите обаче всички заменки, които наричаме скандални, са все на ползу роду и държавният интерес е защитен. Къде и защо според вас така категорично се разминават представите ни за държавен интерес?
Евдокия Манева: Мисля, че Държавната агенция по горите не може да ни убеди в твърденията си, каквото и да говори. Проверка за някаква полза, за когото и да било от участниците в този процес, е пазарът. Ако вместо заменки, вместо натурално стопанство имахме нормален пазар и държавата продаваше, или купуваше гори, към които тя има интерес, това щеше да бъде доказателството. Още едно доказателство, че е съмнително, че държавата има някакъв интерес – ако проследите какви лица стоят зад тези заменки, какво се случва след това със заменените земи, ще видите, че това не са случайно неща. Обикновено замените се извършват от знакови имена в едрия бизнес и замените стават обикновено за терени покрай морето или около курортни места. Ако погледнете на страницата на Агенцията по горите, дните в които се внася изменението, с което уж ще се забраняват замените на гори, на 27 октомври – това са само няколко дни преди нашия разговор, са заменен 3148 дка в района на Девин, при това гори – около 80% от заменената територия са иглолистни гори на 60-годишна възраст. Това са зрели, хубави гори – те са преотстъпени на частник, не е ясно кой е той, но затова пък знаем предишната голяма замяна, която става в началото на април, веднага след като се прие предишното изменение в Закона за горите, в което аз имах няколко категорични текста, които касаеха както замените, така и последващото изключване на гори от горския фонд. Тогава пък бяха заменени 3300 дка гори и участниците в тези замени бяха Гергов, Ковачки, Батков. Ставаше дума за терени, които трябваше да бъдат освободени за голф игрища, вилни селища. Всъщност това е…
Водещ: Да, тогава помним обясненията на шефа на Държавната агенция по горите, който се опита да ни убеди, че толкова държавата е получила срещу тези 3 хил. и нещо декара – 20 хил. дка и че толкова гори не се намирали под път и над път. Не става ясно какво е качеството на горите обаче.
Евдокия Манева: А, точно това е. Няма защо да говорят за 21 хил. декара ако това са самозалесили се издънкови гори, гори без перспектива или за които трябва да се положат огромни усилия, за да станат нормални гори, нещо което агенцията все още не прави. Вие знаете в колко лошо състояние са горите, колко малко те се поддържат, колко болни гори има, колко гори, които трябва да бъдат обгрижвани по правилата на добрата грижа, за горите – това, което не се прави, така че това демонстриране на (…) за придобиване на нови гори с незнайно качество е едно много фалшиво оправдание, на което никой не вярва…
Водещ: Големият въпрос е какво ще се случи оттук нататък? В Интернет, повярвайте ме, аз се разрових и вече има апели: “Побързайте със заменките!”. След като кабинетът не прояви воля да приложи мораториум върху заменките до влизането в сила на промените в закона, да очакваме ли бум на замени в следващите месеци, според вас?
Евдокия Манева: Аз мисля, че основните замени вече са извършени. Знаковите имена вече са си получили терените, към които са имали интерес и неслучайно е готовността на кабинета да реши този проблем…
Водещ: След като изядохме всички ябълки, налагаме забрана върху яденето на ябълки.
Евдокия Манева: Разбира се. Още в края на миналата година имаше много сериозен дебат. Бяха изнесени данни, че само за 2006, 2007 г. около 19 хил. гори и то качествени гори са били заменени – на хубави места, в Родопите огромни територии, отново край морето. Тогава беше отхвърлено това искане. След това при следващото изменението, когато стана агенция, при приемането на следващото изменение през април, отново текстове освен за ограничаване на замените, за ограничаване на промяната на предназначението, защото още веднъж казвам, това е смисълът на замените, за да бъдат изключени тези гори от горския фонд, да бъдат…
Водещ: Да бъдат изсечени и да станат терен за строеж.
Евдокия Манева: Да. Виждате невероятни посегателства върху горите. Ако се разходите из Витоша ще видите и там около основни пътища са оголени петна, където очевидно се чака общественото мнение да се тушира, за да започнат строежи, въпреки че това е абсолютно забранено, но това е обяснението. И сега, когато големите замени – тези, които са чакали на опашката, защото имаше кратък период с мораториум, са извършени. Дребните желаещи, защото се знае, че са над 3 хил. исканията – около 3500 са исканията за замени – там това вече ще бъде пратено на пазара. Ако наистина има готовност за решаване на този проблем, аз ще…
Водещ: Или ако не бъдат използвани оставащите месеци до промяната в съответните закони.
Евдокия Манева: Разбира се, защото вероятността е много малка, до края на годината тази промяна да мине. Предстои бюджет, предстоят данъчни закони, обикновено ноември месец и декември с това е запълнена работата на парламента, януари – празници, ваканции – има достатъчно време тези, които още не са извършили сделката да я направят и някъде март месец, промяна която всъщност нищо съществено…
Водещ: Безкрайно закъсняла. Накрая да ни кажете все пак, за да не завършваме толкова песимистично – наистина ли няма никакъв парламентарен механизъм за налагане на мораториум на тези сделки, до приемане на промените или поне за ускоряване на приемане на тези промени?
Евдокия Манева: Има един единствен механизъм – воля на управляващите. Знаете, че те имат доста внушително мнозинство и ако няма такава воля, това не може да се случи. Засега няма знак, че има готовност за такава мярка, за съжаление песимистично.
Водещ: Не можахме да завършим оптимистично. Репортерите на “Хоризонт” ще следят как се движат предложенията за промени в тези закони, благодаря ви, Евдокия Манева от ДСБ.

Споделяне: 

Facebook

Последни Новини

„Продължаваме Промяната“, „Демократи за силна България” и „Движение...
„Продължаваме Промяната“ (ПП), „Демократи за силна България” (ДСБ) и „Движение Да България“ (Да България),...
Атанас Атансов: Коалицията ПП-ДБ е монолитна и многообразна
Атанас Атанасов обърна внимание, че е изключително важно за техните избиратели и за обществото като...
В момент на тежка политическа криза, ние от...
В момент на тежка политическа криза, ние от Демократи за силна България, се ангажираме...
Кристина Петкова и Катя Панева по темата за...
Катя Панева: Скандалът на деня безспорно е разпространена в социалните мрежи реклама с лицето...
Атанас Атанасов: Най-разпространеното организирано престъпление в България е...
През последните около 20 години купуването на гласове и манипулациите на вота се превърнаха...