Ние сме обречени да бъдем партньори” заяви Владимир Путин преди да стъпи на българска земя. Каза го защото бе информиран, че историческият спомен и българският комплекс за малоценност са твърде силни, а доказателствата са очевидни – и днес те доминират в конкретните политически разговори. Каза го, за да не би някой да си помисли, че имаме някакво, макар и малко пространство за маневри, някаква свободна воля на суверенна страна.
Българската опозиция не е русофобски настроена. Твърденията, че тя не желае да бъдат развивани икономическите връзки между Русия и България са изключително несериозни. Тя иска както с другите страни, така и с Русия да имаме нормални пазарни отношения. Но тъкмо тук най-ясно се вижда изключителната неравнопоставеност на България. Защото руският внос в страната през изминалата година достига към 4 млрд. долара и надвишава над 19 пъти износа ни за Русия. Това отвори огромна дупка в платежния баланс на страната, от което страдат българските данъкоплатци. Дисбалансът в търговията в полза на Москва ще се увеличава още с вноса на руско оборудване и материали по проекти за повече от 6 млрд евро. Зависимостта ни от руските енергийни ресурси и досега е твърде голяма, но с изпълнението на енергийните проекти вече не може да се говори за никакви алтернативи. Твърде много стопански сектори попадат под монополната воля на Русия. И тук проблемът не е дали е Русия, или друга страна.
Става въпрос за принципа. Не можеш да бъдеш дългосрочно обвързан само с един партньор, с който, дори и да искаш, няма да ти позволят да се разделиш.
Равносметката показва, че руски компании не само разполагат със собственост в ключови обекти на българската енергетика, но и обслужват крайните потребители на техните ресурси в България. Българските фирми обаче на практика нямат достъп до руските пазари, нито до проекти за разработка, добив и транзит на енергоресурси на руска територия.
Нека не виним българските фирми, че им липсва мащаб за подобни инвестиции и експанзия на руските пазари. Просто не ги пускат, измисляйки редица процедурни хватки, защото това е волята на Кремъл.
Реализирането на “Южен поток” е дългогодишна руска амбиция за получаване на собственост върху български трабопроводи. Тя бе на косъм да се реализира от правителството на Жан Виденов. Натискът беше силен и от страна на руснаците, и от страна на “Позитано”. Вероятно скандалното дружество “Топенерджи” вече е забравено, но неговото несъздаване струваше главата на Виденов. И тогава като и сега целта бе да се създаде гръбнакът на руска инфраструктурна система на Балканите за транспортиране на енергия към страните от европейската общност. Провалът на социалистическото управление и оставеният за наследство хаос в държавата през 1995-1997 спряха проекта, но явно не са сложили край на руските амбиции.
Сега той се реализира в нарушение на българската конституция. Подписването на междудържавни документи изисква санкция на Народното събрание. Ясен и точен регламент какви ангажименти може да поеме българското правителство, до каква степен могат да бъдат отстъпките, за да не бъдат продадени, а защитени националните интереси. Президентът Първанов погази Конституцията и изпълни всички чужди изисквания. Сега управляващото мнозинство ще гласува постфактум документа, нарушавайки повторно основния закон. Нормално би било българският президент да ни разясни, макар и със спортна терминология, ако му е трудно да използва друга, в кой отбор се връщаме. Наричайки европейското членство на България ” политическа конюнктура” руският президент омаловажава суверенния ни избор. Защо няма съответна българска реакция? Защото официална София демонстрира публични отклонения и от ценности и от политика. И така спокойно се нарежда в редицата на онези членове на ЕС, които хем са за единна европейска политика, хем се договарят с руснаците. Саботирането на европейските усилия да бъде ограничена енергийната зависимост от Русия е знаков политически избор. И българските управляващи няма как да го скрият. За да разсее всяко съмнение електронното издание на “Правда” съобщава, че Владимир Путин е нанасъл троен удар на русофобските сили в Европа. Той е потвърдил намеренията си да доведе до край тръбъпроводите Бургас- Александруполис и “Южен Поток”, които ще заобикалят Украйна и Турция. Двата проекта, както и Северноевропейскияг газопровод, който заобикаля Прибалтика и Полша, ще помогнат да се обезпечи европейската икономическа сигурност. Въпреки че, ако се погледне по-внимателно, Русия я хваща в клещи, оплитайки я в газопроводи.
С продажбата на сръбския се потвърдиха всички прогнози,че България е пионката на Русия като ключов участник в създаващия се блок на зависими балкански държави, който ще разцепи ЕС, ще отстрани САЩ и ще позволи на Русия да влияе активно на европейската политика. Строежът на газопровода “Южен поток” цели спиране на алтернативните трасета от Централна Азия. С реализацията му ще бъдат трудно ще бъдат осъществени целите на ЕС и САЩ за диверсикация и честна конкуренция на енергийния пазару ще попречи на проекта “Набуко” и ще консолидира монопола на Русия и зависимостта на Европа. Социалистите сега ни убеждават, че са направили важен пробив в трудните преговори, като са отвоювали половината от българската собственост върху тръбите. Те дават като пример, че за проекта ще се регистрира българско юридическо лице с 50 на 50 участие на “Булгаргаз” и Газпром”. Проблемът е, че пак се оставя инициативата в Русия. Защото “Газпром” е наполовина собственик на цялата тръба и има механизми за натиск. Ярък пример е предоговорения преди година действащ договор за газови доставвки. А колкото до уверенията, че ще получаваме приходи от транзитни такси в размер на около 100-200 млн.долара, може да стане точно обратното. Ако транзитните такси остават в проектната компания в българския държавен бюджет няма да има никакви постъпления от този проект. Печалбата ни е, че България губи частично собствеността си върху газопроводите.
Прагматизъм е ключовата дума когато социалистите обясняват какви са ползите на България от трите големи енергийни проекти. Мисля,че е доста рано и твърде нахално да говориш за ползи когато си засекретил цялата информация. Но от това, което се прокрадва в публичното пространство всеки здравомислещ човек си мисли за рисковете, които при безпристрастен анализ май стават повече от ползите. В проекта Бургас-Александруполис тръбопроводът ще бъде собственост на международна компания с преобладаващо руско участие, регистрирана в Холандия. Една от ползите за България е, че държавата ни няма да получи нищо- дори 35-те млн. долара, очаквани транзитни такси, ще остават в самото дружество извън страната. Освен екологичният риск от трайно замърсяване на Бургаския залив се очакват и икономически последици за туризма. С минималният си дял като акционер българската страна няма ефективни инструменти за влияние при управлението и реализацията на проекта. За проекта АЕЦ “Белене” рисковете също са изтласкани на заден план. Ще строим централа в земетръсна зона, на сеизмична площадка. Премълчава се безопасното съхранение на употребеното ядрено гориво. Няма конкретна информация за икономическите параметри на централата, за участието й на пазара на електроенергия, за очакваните ефекти върху цената на електроенергията и върху икономиката като цяла. Знае се, че вносът на оборудването и ядреното гориво ще струва милиарди евро, което ще увеличи дисбаланса в търговията с Русия във вреда на България. При държавни гаранции и дългосрочно изкупуване на тока целият риск се прехвърля върху българските данъкоплатци.
Равносметката е лоша, а дългосрочната заплаха за българските интереси нараства. Все още не е късно страната ни да реши дали ще бъде пионката в олигархичния руски капан, или ще се утвърди като суверенна европейска държава, която отстоява върховенството на закона, европейската солидарност и единството в НАТО.
This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.