Водеща Борислава Борисова: Ще отпаднат ли повечето въпросителни пред реалното стартиране на проекта Бургас–Александруполис след днешната среща в Атина на президентите на Русия и България и гръцкия премиер, и, разбира се, каква е цената, която нашата страна ще трябва да плати. За това ще разговаряме в следващите минути с Евгени Чачев, депутат от ДСБ, бивш министър на регионалното развитие и благоустройството. Добро утро, г-н Чачев.
Евгени Чачев: Добро утро.
Водеща: Много позитивни очаквания има като че ли към тази среща. От друга страна, инициативата за тази среща е на президента Путин и мнозина тълкуват този факт като знак за потръгване на проекта. Вие оптимист ли сте в тази посока?
Е. Чачев: Аз лично не съм оптимист, тъй като тази среща идва в един момент, в който на България беше върната националната стратегическа референтна рамка от Европейската комисия. И тя на практика определя проектите, по които България ще се възползва от финансовия ресурс на европейските фондове, за да изгради своята национална инфраструктура, да подобри качеството на живот на българските граждани.
Единодушно е мнението, че в България до момента, след поемане управлението от тройната коалиция, архитект на която е именно президентът Първанов, няма преструктуриране на сектори и националната политика в голяма степен не отговаря на политиката на Европейския съюз.
Водеща: Тоест вие виждате възможни пречки пред, така, старта, както мнозина казват, на този проект…
Е. Чачев: Определено, още…
Водеща: …обвързани със…
Е. Чачев: …повече в руските средства за масова информация излезе фактът, че руската страна ще се бори за промяна на процентното съотношение, по-точно в дяловото участие на трите страни при изграждането на този нефтопровод.
Водеща: Да, дори се появиха между другото информации, че Москва иска съвсем ново проектно споразумение, включително и почти пълен контрол – 91 процента…
Е. Чачев: Именно…
Водеща: …в тази…
Е. Чачев: Именно, и това за мен е особено смущаващо, защото руската страна иска да осигури пълен контрол върху тръбите, а същевременно без никаква гаранция от нейна страна за нефта, който ще тече в тези тръби. Тъй като за България този проект е, ако мога да се изразя така, от местно значение, той е регионален проект, докато другият нефтопровод – Бургас–Скопие–Вльора, той е приоритетният за България. Той е нефтопровод с общоевропейско значение и ако ние имаме националноотговорна позиция, трябва да отстояваме приоритетното изграждане на Бургас–Скопие–Вльора, тъй като до голяма степен…
Водеща: Дали се чуваме, г-н Чачев?
Е. Чачев: Моля? Не ви чух.
Водеща: Чуваме ли се, г-н Чачев?
Е. Чачев: Да, да, чуваме се.
Водеща: Да, в този смисъл като че ли в българските медии не стана много ясно каква позиция ще отстоява българският президент. Вие, разбира се, сте представител на опозицията, но все пак ясно ли е какъв е мандатът за преговори на президента, или и вие сте в голяма степен на неяснота?
Е. Чачев: Както и всичко, което се върши от една година, ситуацията е подобна на магистрала “Тракия”. Всичко е секретно, всичко се върши под масата, няма абсолютно никаква информация както в медиите, така и у политиците.
Водеща: А смятате ли, че в крайна сметка, ако все пак тази среща по някакъв начин опровергае и вашите очаквания, пък и очакванията на, предполагам, и на други, и все пак нещата, така, получат картбланш на чисто политическо равнище, смятате ли, че страната ни ще може да отстои тези неща, за които вече говорихте – това процентно съотношение, тези 33 процента, от друга страна, участието и на български фирми във… и в изграждането, и в т.нар. съпътстващи бизнеси – проектиране, строителство?
Е. Чачев: Много трудно, още повече че руската страна е заявила 91 процента. Най-много, което тя би могла да отстъпи, едно отношение 70-30-10… 70-20-10, извинявайте. И това съотношение в участието на трите страни е крайно неизгодно за България, още повече че по-голяма част, от 50 процента от дължината на нефтопровода минава през българска територия.Но, вижте, аз пак ще се върна на Бургас-Скопие-Вльора. При този нефтопровод печалбата, която ще остане в българската страна, е с пъти по-голяма, отколкото при Бургас-Александруполис.
Водеща: Да, и в този смисъл, г-н Чачев, не би ли могъл да бъде направен такъв компромис, такава отстъпка в процентното съотношение в полза на другите две страни, ако в крайна сметка…
Е. Чачев: Ако…
Водеща: …приоритетът е на друго място?
Е. Чачев: Ако се направи и отстъпка в това отношение, за мен това е една националнобезотговорна позиция. И ще бъде жалко, ако действително г-н Първанов приеме едни такива, бих казал, заробващи за България условия, още повече, аз пак ще се върна на националната стратегическа референтна рамка, в бележките на Европейската комисия изрично е посочено, че в нея липсва енергийната стратегия на България. Още повече че сега текат процеси в това отношение, които в никакъв случай не биха ни заобиколили. И ние вече трябва да осмислим своята енергийна сигурност, ако мога така да се изразя, тъй като в момента такава няма.
Водеща: Да, включително и част от тази енергийна сигурност е позицията, която вие смятате, че трябва да отстоява нашата страна по отношение на проекта за нефтопровод Бургас-Александруполис.
Е. Чачев: Разбира се, просто президентът г-н Първанов трябва да има една националноотговорна позиция, стъпвайки на бъдещото членство на България в Европейския съюз от 1 януари. И действително България да не бъде далечната бедна провинция на Европа, а действително да бъде един равноправен член, една силна България в Европейския съюз.
Водеща: Благодаря ви за това мнение, изразено в ефира на “Преди всички” по “Хоризонт”. Евгени Чачев, депутат от “Демократи за силна България” и бивш министър на регионалното развитие и благоустройството, който каза, че не е оптимист за това, че ще отпаднат повечето от въпросителните и пречките пред реалното стартиране на проекта за нефтопровод Бургас-Александруполис, след днешната среща в Атина на президентите на Русия и България и гръцкия премиер.