ПОЗИЦИЯ
На ПП “Демократи за силна България” относно проблемите при подготвянето на бюджет 2011г. и намеренията на правителството за данъчни промени
Ние от “Демократи за силна България” сме против заявените намерения за увеличаване на ДДС върху туристическите пакети, акциза върху горивата и удължаването на амортизационните срокове.
Тези намерения, в условията на икономическа криза, ще увеличат сивия сектор в туризма и ще влошат условията за инвестиции, и то във високите технологии, в малкия и стартиращ бизнес и ще увеличат инфлацията поради оскъпяване на горивата.
Увеличаването на постъпленията в бюджета трябва да се търси през повишаване на събираемостта и развитие на усилията на правителството в това отношение от последните месеци. Нашата принципна позиция е, че до излизане на България от кризата, не бива да се увеличават данъчните тежести.
Ако тези мерки се осъществят, още повече ще се увеличи отнемането на средства от икономиката и домакинствата чрез бюджета, което вече е над 43% – най-високото ниво през последните десетина години. Увеличаването на облагането винаги забавя икономиката и тласка предприемачите в сивия сектор. Тази политика на правителството ще задълбочи кризата и ще попречи на инициативите за производство и създаване на работни места.
Вместо увеличаване на данъците, ние предложихме истинска антикризисна политика.
Предложенията на ДСБ в стопанската и социалната политика са:
1. Повишаване събираемостта;
2. Мерки за извеждане на икономиката на светло;
3. Радикално намаляване на бюрокрацията и административните разходи – улесняване на започването на предприемачески инициативи;
4. Насърчаване на дребно и семейно предприемачество за осигуряване на устойчива заетост.
Тези предложения все още не са приети.
Противопоставяме се на опитите за вдигане на минималните осигурителни прагове. По този начин правителството ще продължи да събира от по-малък брой хора, все повече пари. Тези мерки намаляват броя на осигурени лица и увеличават сивия сектор. Това ще намали доходите на квалифицираните работници, защото кризата ограничава разходите за труд.