Димитър Бъчваров: България върви към стагнация

Психоза, паника, криза, спекула – какво се случва на българския пазар през последните седмици?

Има начална паника. Вече има признаци на презапасяване с олио, брашно.. . Това едва ли е оправдано. Та нали сме част от ЕС – един отворен пазар. Ако се наложи, ще се внесе олио. Може да е малко по-скъпо, но недостиг няма да има. Тази паника обаче е сигнал за нещо друго – тя означава, че хората са завладени от пълно недоверие в способността на институциите да им защитят интересите. Всички виждаме – магазините са пълни. При това изобилие хората да тръгват да се запасяват означава, че не вярват на тези над тях.

Какво трябва да направи държавата в тези жежки дни?

Би трябвало да бъде по-отворена към хората, по-ясна. Паниката винаги е резултат от липса на информация. Ролята на институциите в една съвременна пазарна демокрация е да поддържат хората достатъчно информирани, за да може всички да взимат т. н. „информирани решения“, т. е. да имат равни шансове в житейското състезание.

Искате да кажете, че властта е непрозрачна, потайна?

Това лесно може да се илюстрира с факти. Преди близо 4 години започна войната в Ирак. Западна Европа и САЩ през цялото време попълваха и увеличаваха петролните си запаси. През същото това време в България резервът за горива беше източван. И в момента при необходимост държавата не би могла да се намеси.

Откъде знаете, че нефтените запаси на страната са източени?

Уместен въпрос – официални данни няма, никой не знае какво е точното състояние. Но преди десетина дни бивш директор на Агенция „Държавен резерв и военновременни запаси“ обяви пред БТВ, че зърнените запаси на страната са 20% от нормативно определените задължителни количества. Според него подобно било положението и с нефтените запаси. За мен това е шокираща новина. Но още по-шокиращо е последвалото мълчание. В една нормална държава министърът, отговорен за държавния резерв, трябваше да реагира официално, да опровергае твърдението за източване или да подаде оставка, ако твърдението е вярно.

Но отговорничката от правителството Емел Етем замълча…

Не го опроверга. Друг факт – поне от няколко месеца бе ясно, че се задава суша. В съвременния свят тези процеси са напълно прогнозируеми. Беше ясно, че не само в България, а в Северното полукълбо като цяло зърнената реколта ще бъде малка. Вместо да се вземат мерки за попълване на житните запаси, у нас се случи тъкмо обратното. Същият бивш директор на агенцията каза, че дори след като се е разбрало какво става с новата реколта, какви са пораженията от сушата, са били продадени 100 хиляди тона пшенично зърно от резерва – защото уж му били изтекли сроковете за съхранение. На ниски цени разбира се. На този фон не е чудно, че хората се поддават на паника. А такава паника може да създаде голям проблем. Никой в момента не дава данни, не се опитва да успокои пазара. Липсват три основни съставки доверие в институциите, в пазара и в производителите, които са основни играчи на този пазар. Това е морална криза, а моралната криза обикновено води до икономическа криза.

Вижте какво се случва в икономиката. Има спад на чуждестранните инвестиции за първите 5 месеца на 2007 г. – с 13 % спрямо 2006 г. А това е много тревожно в първата година на членството на България в ЕС чуждите инвестиции вместо да се увеличават, намаляват – и като процент спрямо БВП, и като абсолютна стойност. За този период на 2006 г. те са били 1.7 млрд. евро, а сега са 1.5 млрд. Такъв спад е безпрецедентен случай в историята на разширяването на ЕС и очевидно се нуждае от обяснение.

Ето и друг тревожен факт – според НСИ растежът на БВП през 2004 г. е бил 6.6%, през 2005 г. – 6.2 %, а през 2006 – 6.1%. Три последователни години имаме забавяне, въпреки че от 1-ви януари тази година дори сме членове на ЕС. Защо? Вместо прозрачен анализ и мерки, правителството прогнозира за 2008 г. растеж едва от 6.2%. Къде е ефектът от членството в ЕС, от еврофондовете?

Ръстът на износа намалява, при това рязко, над 3 пъти. Миналата година първото полугодие имаше почти 30% ръст на експорта, а сега е едва 9.2%.

Относителният ръст на инвестираните в чужбина капитали е над 2 пъти по-голям от ръста на вътрешните инвестиции. Кой ще обясни защо местните инвеститори се насочват навън? И самата структура на инвестициите се влошава – вложенията в производство на стоки и технологии намаляват, а в недвижимо имущество се увеличават над 2 пъти – от 21 % за полугодието 2006 г . на 43% тази година.

Всички тези факти говорят, че нещо не е наред . Ако продължава да спада притокът на чужди инвестиции, ако тенденцията не се обърне, ще влезем в стагнация. Защото сме във валутен борд и няма кой да покрие дефицита по текущата сметка, а по правилата на борда това ще доведе до свиване на парите в обръщение. Левът ще си остане скъп, но няма да го има. А това означава – произведени, но непродадени стоки, по-високи лихви, по-голяма междуфирмена задлъжнялост, повече лоши кредити, повече фалити.

От такова състояние се излиза трудно, излиза се с качествена промяна – в производството, в технологиите. Банални неща, но те трябва да се коментират, да се вземат компетентни и изпреварващи мерки, а не да се борим панически с последствията. Хаотичните решения и действия са най-лошата управленска практика. Но точно това наблюдаваме сега. Месеци наред управляващите спорят за 1.5% разлика за повишаване на пенсиите и изведнъж решават, че пенсиите могат да се вдигнат с още 10% от октомври, а пък догодина да ни зарадват и с 10% плосък данък. Точно такива действия отблъскват, а не привличат чуждите инвеститори. И то при положение, че тенденцията в това отношение и без това не е добра. Вместо анализ и последователност, кабинетът създава впечатлението за панически действия, за незнаене какво да се прави. Грабва се първата дясна идея, а зад това прозира мисленето – те, десните знаят как да се справят с кризи. Щом проповядват плосък данък, това сигурно ще ни спаси от проблемите с които ние не знаем как да се справим. А облаците над българската икономика се сгъстяват.

Вижте какво става с частния външен дълг – платените лихви и главници по частния външен дълг през м. април 2007 г. са 1178 млн. евро, което е със 75 % повече от изплатените през април 2006 г. 672 млн. евро. Налице е все по-интензивно изтичане на пари от страната. Ако продължава така само след месеци може да настъпи значително намаляване на парите в обръщение. Готови ли са нашите фирми за това, ще се справят ли тези, които сега взимат кредити, с изплащането на задълженията си по тях…

– Но какво трябва да направи държавата?

– Държавата, т. е. правителството изтърваха контрола върху тези процеси и сега нямат добър ход. Кабинетът трябваше да направи полезните за икономиката, но болезнени за управляващите реформи още в първите 6 месеца на своето управление. Например в образованието – мерките свързани със закриване на учебни заведения и съкращения на учители. Същото се отнася и за здравеопазването.

– За какви реформи и за какви първи 6 месеца говорите, те и сега нямат визия какво да правят в тези два сектора?

Така е не само в нереформираните сектори. Това най-добре личи от следния пример: въпреки обявените „революционни“ данъчни промени за 2008 г. бремето на държавата върху икономиката не намалява, а нараства. Въпреки плоския данък се предвижда през 2008 г. бюджетът да погълне 42 % от брутният вътрешен продукт на страната. Това е повече от заложените за 2007 г. 41.7 %.. Всъщност вместо общо понижение, през следващата година ще има само преразпределение на тежестта между данъкоплатците. От по-богатите върху по-бедните. Това не е нито лява, нито дясна политика. Това е сбъркана политика, защото ще деморализира обществото. И то при положение, че за пръв път от 10 години насам през последните няколко месеца производителността намалява вместо да расте. Заради тази политика и заради липсата на реформи икономическото здраве на България ще се влошава. Най-лошото е, че няма истински национален проект за интегрирането на България в ЕС. Ако имаше, поне щяхме да знаем колко от европейските фондове ще усвоим през 2008 г., колко през 2009 г. Сега се прави бюджет 2008 и по този въпрос отново се мълчи. Така е, защото ЕС никога не е бил автентичен проект на сегашните управляващи. Те просто употребиха популярността и надеждите на хората свързани с интеграцията ни в Европа за свои користни цели.

Не само хората участват в житейското състезание. Състезават се и държавите. Засега България губи състезанието заради дефектите на това управление.

– Да се върнем обаче към инфлационната вълна. Може ли правителството да й се опре?

– Може. Първо, трябва да се откаже от курса си към изпреварващо вдигане на акцизи. Не бива да се прави нищо, което би подхранило инфлацията. Време е да се помисли и за най-силната антиинфлационна мярка – сваляне на ДДС.

– Министърът на финансите веднага ще ви каже – не става. Неговата теза е, че при намаляване на ДДС фирмите изобщо няма да свалят цените, само ще си увеличат печалбата.

– Ако министърът разсъждава така, това означава, че той не вярва в пазарните механизми. Това имам предвид, като казвам, че не само европейската интеграция не е техен проект, пазарната демокрация не е техен проект, те не вярват в нея. Ако конкуренцията в България не е повсеместно потискана от олигархични структури и интереси, пазарът ще работи и ще намества цените, защото търговците ще се състезават помежду си.

Според Лъчезар Богданов от „Индъстри уоч“ у нас в някои сектори има картели, мафия и момчета с бухалки диктуват нивата на цените…

Момчетата с бухалките са най-ниският ешелон на олигархическата пирамида. Ако тази пирамида е силна, пазарът не действа. Тогава цените на зеленчуците у нас се равняват по нива, изгодни на вносителите. Това се отнася и за изкупните цени на млякото, плодовете, пшеницата. Отнася се и за т. нар. естествени монополи – енергия, ВиК услуги. И други страни от ЕС са засегнати от сушата. И там има поскъпване на някои храни, но не е колкото у нас. Там паника няма и хората не се презапасяват.

Ето защо е толкова важно да се справим с престъпността и корупцията, които сега са определящ фактор в пазарните отношения. Чуждите инвестиции ни заобикалят или бягат и всички анкети сочат че това на първо място се дължи на корупцията, престъпността и невъзможността на инвеститорите да защитят своя интерес по законен начин. За тях на практика не съществува най-естествената възможност за решаване на проблемите – в съда. Те не могат да се състезават с предприятията от сивия сектор, не познават техниките на сенчестата икономика и не са част от олигархичните структури.

Затова и Брюксел, и Световната банка, и световните медии като Ройтерс ни казват – оправете си съдебната система, преборете корупцията и мафията.

Споделяне: 

Facebook

Последни Новини

Атанас Атанасов “затвори с ритник отворената от ГЕРБ...
Лидерът на ДСБ генерал Атанас Атанасов отговори на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, който заяви,...
Позиция на коалиция „Демократична България“
“Демократична България” потвърждава своята позиция, че изборът на номинацията за министър-председател и съставът на...
Атанас Атанасов: Трябва да намалим емоциите и да...
Коалицията ни е стабилна. Имаме еднакви цели, но по различен начин виждаме тяхната реализация....
Бонка Василева: Защо и кой има изгода да...
Разпадът на "Топлофикация София" е очевиден. По един брутален начин подмениха управителните съвети и...
Любен Иванов: ГЕРБ дължат отговор на въпроса защо...
ГЕРБ-СДС трябва да спрат да менят мнението си на всеки половин час. Първо бяха...