ДЕМОКРАТИЧНА БЪЛГАРИЯ: ИЗГРАЖДАНЕТО НА АЕЦ „БЕЛЕНЕ” БИ ДОВЕЛО ДО УДВОЯВАНЕ ЦЕНАТА НА ТОКА В БЪЛГАРИЯ И ДО РЕДИЦА СЕРИОЗНИ РИСКОВЕ

Ние от Демократична България категорично се обявяваме против всякакви опити за рестартиране на проекта АЕЦ Белене под каквато и да е форма, имайки предвид следното:

В хоризонт до 2040 година проектът АЕЦ Белене не е нужен на страната и региона от енергийна гледна точка

Това се вижда от тенденциите в развитието на генериращите мощности и на електропотреблението у нас, както и всички доклади и анализи на авторитетни институции, в това число:Доклади на БАН от 2010 и 2017 г. (Част IV Препоръки); Анализ на ИПИ от 2011 г.; Референтен сценарий на ЕК до 2050 г.; Ежегодни доклади на ЕСО (вкл. и този от 2018 г.); Становища на браншови организации в енергетиката от 2017 и 2018 г.; Обръщение на 18 авторитетни енергетици, министри, народни представители и професори от март 2018 г.,ясно доказват, че електропотреблението в страната е осигурено с хоризонт до 2040 г. с възможности за огромен износ. Електроенергийната система не се нуждае от нови базови, а от балансиращи и регулиращи мощности. Идеята да се изгради АЕЦ Белене с участието на балканските страни с цел захранване на други икономики е против националните интереси. Напомняме, че тя се не срещна никаква подкрепа и се провали в периода 2005-2012г.

Ненужен проект който изисква огромни начални разходи

Световната практика и авторитетните анализи за АЕЦ Белене показват, че началните разходи за изграждане на този ненужен проект ще бъдат не по-малко от 21 милиарда лева. Те биха представлявали пряка и мащабна заплаха за икономиката ни и заплаха за националната сигурност. Този ненужен проект няма да намери „европейско финансиране“, което се видя в периода 2005-2012 г.

Ненужен проект който ще генерира много скъпа електроенергия

Примерите за подобни проекти в Европа и авторитетните анализи за АЕЦ Белене показват, че електроенергията от този ненужен проект би струвала не по-малко от 10 евроцента/кВч. При такава себестойност тя ще е неконкурентна и непродаваема и ще доведе до нови огромни загуби, ако централата бъде завършена. Тя би била продаваема само ако бъдат затворени редица работещи централи и се удвои цената на тока у нас, което ще е равносилно на национално предателство.

Ненужен проект на площадка с неприемлив сеизмичен риск

Площадка Белене е в област със значителен и неприемлив сеизмичен риск. Помним земетресението от 4 март 1977г., което доведе до смъртта на 120 души в Свищов, където рухнаха блокове, обществени сгради и къщи. Поради високия сеизмичен риск, през 1983 г.дори руската страна предлага да се изостави площадката. Ако централата бъде построена, тя ще е под риск от тежка авария при разрушително земетресение, последиците от което бяха ясно показани след авариите в АЕЦ Фукушима.

Ненужен проект който ще доведе до редица други рискове, в това число:

  • Възникване на нов/стар генератор на огромни кражби и корупция;
  • Блокиране развитието на алтернативни методи за производство, акумулиране и пестене на електрическа енергия, развитие на интелигентни мрежи, повишаване на енергийната ефективност и други;
  • Дискредитиране на селскостопанската продукция на района;
  • Затваряне на работещи централи;
  • Създаване на деформирана и трудно управляема електроенергийна система;
  • Огромен риск за стабилността на електроенергийната система – например силно земетресение би довело до автоматично изключване на реакторите в АЕЦ Козлодуй и АЕЦ Белене;
  • Допълнително ще усложни и оскъпи решаването на проблема с погребването на отработеното ядрено гориво и/или високо активните отпадъци от преработката му, защото тези дейности трябва да се извършват на територията на България.
  • Участието на чужд инвеститор, особено извън Европейския съюз, ще доведе до усилване на горните рискове и до възникване на нови.

Нашите искания:

Настояваме да се изостави окончателно идеята за строеж на АЕЦ Белене, а площадката да се превърне в икономическа зона.

Настояваме да се планират действия за продажба или инвестиране на доставеното оборудване, и/или доставените за Белене парогенератори (близо 50 % от доставеното оборудване) да се използват за подмяна на парогенераторите на работещите блокове в АЕЦ Козлодуй.

Настояваме правителството да се фокусира върху решаване на реалните проблеми на енергетиката, изграждане на газовите връзки със съседните страни, повишаване на енергийната ефективност, децентрализация на производството на енергия, изпълнение на целите за изпращане на отработено ядрено гориво за преработка, формулиране стратегия за погребване на отпадъците от преработката на отработеното ядрено гориво и други.

Настояваме да бъде потърсена отговорност на виновниците за поръчване на основното оборудване за АЕЦ Белене без да е утвърден техническият проект и без да има договор и осигурено финансиране.

Споделяне: 

Facebook

Последни Новини

Решение на Националното ръководство на ДСБ
Националното ръководство на ДСБ, като взе предвид: - Тежката политическа криза и блокирането на...
Кристина Петкова: Всички ходове на ГЕРБ имат за...
Всички виждаме този дисонанс в говоренето на Борисов. Онзи ден казва “Предлагам себе си...
Позиция на “Продължаваме промяната – Демократична България”
Единственото решение за излизане от тежката политическа криза е отключване на работата на Народното...
Атанас Атанасов: Правителство с равноотдалечен премиер за нас...
Атанасов подчерта, че един от важните принципи в политиката е, че „подкрепа се търси”....
Декларация на ПП-ДБ в първия ден на 51-ото...
Много бих искал да започна това изявление в оптимистичен тон. Да се фокусирам върху...