Навършват се 70 години от нощта на 1 февруари 1945г., когато в София са разстреляни десетки представители на българския политически, държавен и военен елит. Убийството е извършено от активисти на БРП (к) след произнесени по-рано същия ден смъртни присъди от първи и втори състав на т.нар. “Народен съд”. Осъдените са разстрелвани един по един и телата им са хвърляни в изкопана от авиобомба яма в Централните софийски гробища.
В тези зловещи събития намират смъртта си:
67 народни представители от 25-тото ОНС
22-ма министри
3-мата регенти на Царство България
8 съветници на Цар Борис III
47 генерали и висши офицери от Българската армия, в това число командващите всички родове войски и основните военни формирования.
Присъдите са отменени през 1996г. с две решения на Върховния съд на Република България, а осъдените са реабилитирани. Комунистическият режим е обявен за престъпен със закон от 38-то НС през 2000г., с резолюция на ПАСЕ от 2006г., с резолюция на Европейския парламент от 2008г. и още редица международни правни актове.
Масовото убийство в нощта на 1 февруари 1945г. e сред най-жестоките престъпления на комунистическия терор. Освен лишаване от живот на голяма част от българския държавен елит, убийството на 67 народни представители, мотивирано с начина, по който са гласували в тази зала, представлява тежка политическа репресия спрямо принципите на парламентаризма и правото на народните представители да взимат свободно и по съвест своите решения.
Днес, когато тоталитарни идеологии надигат глава в европейските общества, ние като народни представители повече от всякога сме длъжни да припомняме трагичните уроци от близкото минало и да поддържаме жива паметта за нашите колеги и предшественици от 25-то ОНС, на чиито депутатски банки седим. Длъжни сме с делата си да доказваме, че тяхната смърт не е била напразна и да гарантираме, че подобни нечовешки престъпления няма да се повторят.
Бог да ги прости!