Фокус: Какво се случи на събранието на ДСБ в събота? Какви гласове се чуват, има ли някакви конкретни решения?
Даниел Митов: Идеята беше да се направи един първоначален анализ на ситуацията след изборите. Гласовете, които се чуха, бяха в доста различни посоки по някои въпроси, но в общи линии това, около което се обединиха всички, беше за нереволюционност вътре в партията от гледната точка на лидерството. Обобщено се каза, че идентификацията на ДСБ през Иван Костов не е изчерпана. В момента по-голямата част от хората застават зад ръководството и зад лидера.
Фокус: Тоест е възможно Иван Костов да бъде старият нов лидер на ДСБ?
Даниел Митов: Да, разбира се, че това е възможно. Въпросът е какво е неговото лично решение. Дебатът в случая беше за промяна на устава на ДСБ. Повечето организации се обединиха около мнението, че националното събрание трябва да бъде изтеглено на по-ранна дата. За промените в устава – те бяха от гледната точка на това как се избира национално ръководство, тъй като в момента лидерът посочва екипа си. В случая се поиска да има квотен принцип при избора на ръководството, тоест една част да се избира пряко от лидера, втора част да се избира от софийското ръководство, трета част – от организациите по страната. Имаше и предложения цялото ръководство да се избира пряко от националното събрание и най-различни хипотези, за които ще бъде образувана работна група.
Фокус: Ще успее ли ДСБ да излезе от това състояние?
Даниел Митов: ДСБ е очевидно в криза, както и СДС, както и десницата по принцип, но в партията има дебат за това накъде върви проектът ДСБ и какво следва оттук нататък. Каузата на този проект е жива и за мен ДСБ остава монолитна. Няма разединение и диаметрално противоположни мнения. В партията се води дебат за разлика от НДСВ, където вакханлията е пълна
Фокус: Вие сте младо лице в политиката. Защо според Вас ДСБ изгуби тези избори и ако се тръгне към обединение, то обединението на младите лица в дясното пространство ли ще е?
Даниел Митов: Дебатът за старите и новите лица е по-стар дори и от старите лица. Спомням си 2001 година, когато се водеше тази битка вътре в СДС. Точно тогава те поискаха нови лица. Те им бяха дадени и се видя какво се случи. В случая в дясното, както и в политиката на България трябват компетентните лица, можещи лица, принципни хора, просто защото в българския политически живот започва да липсва понятието достойнство. Това е проблемът. Дефицитът в българската политика е липсата на принципи, а не остаряването на лицата
Фокус: И все пак дебатът за обединението на ДСБ и СДС като че ли стихна. Ще има ли такова обединение според Вас?
Даниел Митов: За мен обединение със СДС може да има под формата на дебат за някакви общи действия, но не структурно обединение. Това може да е дебат за обединение около обща позиция. Става въпрос за местните избори, където спокойно може да се колаборира със СДС. ДСБ е партия с хоризонтална структура и ще даде максимална свобода на местните си структури за разговори и съставяне на местни коалиции. Що се отнася до национално ниво трябва да видим какво се случва в СДС. Отварянето към тях не е проблем, въпросът е с кого се разговаря от другата страна, защото в момента аз не знам коя е легитимната страна в СДС, с която да се седне на една маса. От друга страна възниква въпросът дали СДС е готово на подобен дебат, защото се чуват доста разнопосочни мнения накъде тръгва самото СДС и какво е отношението му към ГЕРБ, какво е отношението му към НДСВ и ДПС, което според мен е най-важното нещо. Днешната политическа обстановка в тази коалиция, в която не се знае кой управлява, за мен ДПС има много повече власт от който и да е било от коалиционните партии и го използва по абсолютно безскрупулен начин. За мен разделящата линия в случая е ДПС, това върху, което трябва да се споразумеем.
This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.