Даниел Митов: Идентификацията на ДСБ чрез Иван Костов не е изчерпана
Фокус: Какво се случи на събранието на ДСБ в събота? Какви гласове се чуват, има ли някакви конкретни решения?
Даниел Митов: Идеята беше да се направи един първоначален анализ на ситуацията след изборите. Гласовете, които се чуха, бяха в доста различни посоки по някои въпроси, но в общи линии това, около което се обединиха всички, беше за нереволюционност вътре в партията от гледната точка на лидерството. Обобщено се каза, че идентификацията на ДСБ през Иван Костов не е изчерпана. В момента по-голямата част от хората застават зад ръководството и зад лидера.
Фокус: Тоест е възможно Иван Костов да бъде старият нов лидер на ДСБ?
Даниел Митов: Да, разбира се, че това е възможно. Въпросът е какво е неговото лично решение. Дебатът в случая беше за промяна на устава на ДСБ. Повечето организации се обединиха около мнението, че националното събрание трябва да бъде изтеглено на по-ранна дата. За промените в устава – те бяха от гледната точка на това как се избира национално ръководство, тъй като в момента лидерът посочва екипа си. В случая се поиска да има квотен принцип при избора на ръководството, тоест една част да се избира пряко от лидера, втора част да се избира от софийското ръководство, трета част – от организациите по страната. Имаше и предложения цялото ръководство да се избира пряко от националното събрание и най-различни хипотези, за които ще бъде образувана работна група.
Фокус: Ще успее ли ДСБ да излезе от това състояние?
Даниел Митов: ДСБ е очевидно в криза, както и СДС, както и десницата по принцип, но в партията има дебат за това накъде върви проектът ДСБ и какво следва оттук нататък. Каузата на този проект е жива и за мен ДСБ остава монолитна. Няма разединение и диаметрално противоположни мнения. В партията се води дебат за разлика от НДСВ, където вакханлията е пълна
Фокус: Вие сте младо лице в политиката. Защо според Вас ДСБ изгуби тези избори и ако се тръгне към обединение, то обединението на младите лица в дясното пространство ли ще е?
Даниел Митов: Дебатът за старите и новите лица е по-стар дори и от старите лица. Спомням си 2001 година, когато се водеше тази битка вътре в СДС. Точно тогава те поискаха нови лица. Те им бяха дадени и се видя какво се случи. В случая в дясното, както и в политиката на България трябват компетентните лица, можещи лица, принципни хора, просто защото в българския политически живот започва да липсва понятието достойнство. Това е проблемът. Дефицитът в българската политика е липсата на принципи, а не остаряването на лицата
Фокус: И все пак дебатът за обединението на ДСБ и СДС като че ли стихна. Ще има ли такова обединение според Вас?
Даниел Митов: За мен обединение със СДС може да има под формата на дебат за някакви общи действия, но не структурно обединение. Това може да е дебат за обединение около обща позиция. Става въпрос за местните избори, където спокойно може да се колаборира със СДС. ДСБ е партия с хоризонтална структура и ще даде максимална свобода на местните си структури за разговори и съставяне на местни коалиции. Що се отнася до национално ниво трябва да видим какво се случва в СДС. Отварянето към тях не е проблем, въпросът е с кого се разговаря от другата страна, защото в момента аз не знам коя е легитимната страна в СДС, с която да се седне на една маса. От друга страна възниква въпросът дали СДС е готово на подобен дебат, защото се чуват доста разнопосочни мнения накъде тръгва самото СДС и какво е отношението му към ГЕРБ, какво е отношението му към НДСВ и ДПС, което според мен е най-важното нещо. Днешната политическа обстановка в тази коалиция, в която не се знае кой управлява, за мен ДПС има много повече власт от който и да е било от коалиционните партии и го използва по абсолютно безскрупулен начин. За мен разделящата линия в случая е ДПС, това върху, което трябва да се споразумеем.