Водещ: Точно в 10 започва политическият обзор на седмицата. Кой иска да върне България в 1989 г., чудовищен сценарий или предизборно политическо говорене залива страната ни? За криминалните сюжети в управляващата коалиция и действията на опозицията. За това ще говорим с Георги Близнашки от БСП, Любов Панайотова от СДС и Даниел Митов от ДСБ. Както споменахме, цяла седмица се говори за чудовищни сценарии, за връщане на България, по-рано поради грешка или умишлено се говореше за връщане на България през 1985 г., сега пък за 1989 г, така или иначе…
Водеща: Това заради едно предсмъртно писмо, което…
Водещ: Да, едва ли на някого му се връща толкова години назад без машина на времето. Кой имаше интерес от това да се разпали отново темата “етнически мир”, “етническо напрежение”, “връщане на България в тези години”?
Георги Близнашки: На мен ми е най-лесно да го кажа, може би защото определено в нашето общество има доста политически сили, които напоследък по един или друг начин се опитват да използват националистическата карта. Въобще в дясното пространство очевидно върви едно съревнование. В този смисъл, темата за проблеми, които смятам, че бяха изживени преди четвърт век, отново зае едно водещо място в нашия политически живот. Според мен това е един излишен дебат, защото ако нещо успяхме да направим през тези години на прехода, особено в ранната му фаза, то беше, че много успешно преодоляхме последиците от т.нар. “възродителен процес”. Тоест ние преминахме към една политика на национална интеграция. Т.нар. “етнически модел” в България не е нищо друго освен една европейска опция за интегрирането на малцинствените групи в обществено-политическия живот в страната. В този смисъл смятам, че ние не допуснахме да се случи най-лошото в България – нещо, което стана обаче на много места, тук на Балканите особено, а и в други части в бившия комунистически блок. Тоест ние не допуснахме едно разгаряне на национализма, не допуснахме етнифициране на конфликта в страната. Икономическите проблеми си останаха икономически проблеми, социалните проблеми социални проблеми и т.н. Смятам че това беше едно от големите постижения. Същевременно обаче съществува проблемът с едно засилено влияние на ДПС в политическия живот и очевидно е, че това дразни определени среди в България.
Водещ: И вие го признавате?
Георги Близнашки: В този смисъл аз смятам, че един политически проблем трябва да намира и своите политически решения. Тоест основният проблем за една значителна част от политическите партии е да мобилизират своите поддръжници, за да участват в изборите, защото хората разочаровани от провежданата политика си остават у дома в този решителен момент, докато ДПС така или иначе успява да мобилизира своята електорална база…
Водеща: И вероятно ще го направи за пореден път.
Георги Близнашки: …и оттук се получава едно засилено присъствие в политическия живот и като добавим и това, че играят ролята на балансьор те очевидно извличат повече политически изгоди, отколкото е тяхната реална тежест в обществото, но…
Водеща: Но г-н Близнашки, един от смислите за това говорене за ДПС…
Георги Близнашки: …но това е политически проблем.
Водеща: …беше всъщност това, което инициираха от ДСБ, имам предвид Атанас Атанасов и то не сега, след смъртта на Ахмед Емин, а доста преди това.
Даниел Митов: Половин година преди това.
Водеща: Да, става дума за това, че сега се използва момента да се стигне до прословутите дела “Лиани”, което се оказа, че е една разработка, в единствено число – “Лиана”, която всъщност не се отнася до “черни каси” на ДПС, до незаконно финансиране – тоест и този смисъл се изгуби, нали така излезе?
Георги Близнашки: Проблемът за финансирането на политическите сили е актуален проблем, знаете че той е в устата на всички. Аз се надявам, че с решенията, които се предлагат сега, с измененията в Закона за политическите партии и избирателният закон, ние ще съумеем да създадем една по-добра нормативна уредба, но истината е друга – че нашето общество продължава да ври и кипи и разпадането на дясното пространство, редица тенденции в лявото показват, че новите икономически субекти, перспективно разслоението, което се получи в обществото търси нови форми на политическо представителство, но ние не трябва да допуснем, подчертавам, да се върнем към темата за етническите конфликти по един изкуствен начин, никой няма нужда от това. Аз смятам, че изявленията на лидера на ГЕРБ в това отношение бяха груба грешка и в този смисъл подкрепям изцяло позицията взета от държавния глава по тази проблематика. Не трябва да се връщаме назад, това е моето дълбоко убеждение, защото има неща, които са въпрос на консенсус, те са едно голямо постижение в най-новата ни история и смятам, че на основата на натрупаното дотук ние трябва да продължим да градим нашия политически модел на развитие.
Водещ: Първите ви думи, г-н Близнашки, бяха всъщност обвинение към дясното пространство…
Водеща: Разпадащото се дясно – те би трябвало сега да се обидят.
Водещ: Да, обаче явно имаше предвид и лидера на ГЕРБ с неговото изказване. Да чуем вашите позиции – не реагирахте между другото в дните след изказването на Бойко Борисов по отношение на българските турци и смяната на имената.
Даниел Митов: Вижте, първо аз смятам, че думите на г-н Борисов бяха абсолютна грешка. Опитите да се каже, че целите на възродителния процес са били правилни и добри, а средствата са били лошо е проблем. Това не е изказване на един демократ. Целите на възродителния процес бяха етническо прочистване, ако искате, беше насилствена смяна на имената, насилствено изселване на българските турци, което противоречи изцяло на демократичните възприятия, на целите и ценностите на ЕНП, ако щете, чиито член е ГЕРБ – отскоро. Ето защо за мен това е доказателство за това, че ГЕРБ и Бойко Борисов по принцип са все още незряла партия, която има нужда от коректив и този коректив трябва да бъде старата десница, традиционната десница ако щем да я наричаме – това са ДСБ и СДС. При едно бъдещо дясноцентристко управление е ясно вече къде е ролята на ДСБ и СДС – ролята на ДСБ и СДС е като коректив на това, което ГЕРБ може да направи. Това от една страна, от друга страна, що се отнася до заиграването с “етническата карта”, така наречена, не можем да отречем едно нещо – в България етническо напрежение вече съществува, но то съществува заради начина, по който управлява ДПС и вие го споменахте преди малко. В България осемте години, в които ДПС е на власт, докараха прекалено много проблеми в отделните райони, които ние сме свикнали да наричаме “смесени райони”. Българите там на много места са подтискани, в буквалния смисъл на думата – не могат да правят бизнес ако по някакъв начин не са свързани с местните хора на ДПС, не могат да участват в регионалните администрации, общинските администрации. Ако някой от етническите турци в района реши, че ДПС не му харесва и реши да отиде в някоя друга политическа партия, той бива унижаван и бива мачкан от активистите на ДПС и това е сериозно, хората в смесените райони го знаят. Не само го знаят, то е очевидно вече. Етническо напрежение има, но то е заради начина, по който ДПС управлява. Това е и защото виждаме как фирми на ДПС изсичат българските гори. Вие знаете много добре, че има цели райони, в които са останали малък пояс от гора и вътре с километри има дънери, незаконна сеч на гори. Да не говорим за останалите начини, по които икономически влияе ДПС и секторите от икономиката, които са овладели, така че…
Водеща: Но нали знаете, че докато няма доказателства за тези неща, не можем да си говорим…
Даниел Митов: Доказателства има много за това.
Водеща: …защото вчера беше даден пример, точно Пламен Цветков, професорът, даде същите примери.
Георги Близнашки: Вижте, доказателства има много за това, проблемът е нежеланието на държавата да използва механизмите, които има, за да окаже натиск върху ДПС. Нежеланието да се роди политическа воля, с която ДПС по някакъв начин да понесе последствията от своите действия. В момента ДПС е на власт, когато ДПС е част от управляващата коалиция, която може да се разпадне всеки един момент ако по някакъв начин се стигне до разследване на техните безобразия, няма начин да очакваме нещо срещу ДПС. Единственият начин това да се прекрати е ДПС да излезе от властта. Тоест друго правителство след парламентарни избори, независимо предсрочни или редовни.
Водеща: Госпожо Панайотова…
Георги Близнашки: Може ли само една вметка?
Водеща: Дамата не е казала и една дума, нищо – заповядайте.
Георги Близнашки: Аз все пак смятам, че трябва да правим разлика между ДПС като политически фактор и съответните политически субекти – едни или други фирми, които както споменавахме…
Даниел Митов: Те са обръчи на Ахмед Доган…
Георги Близнашки: …,които злоупотребяват и т.н. В един случай очевидно става дума да се приложи закона. Това бяха неща, които се наблюдаваха и преди – ние помним пожарищата, които овъгляваха цели масиви в различни райони на страната в средата на 90-те години, за да може след това дървесината да се изнася зад граница и т.н. Това са неща, които ги преживяхме. Аз смятам, че тук ние трябва да постигнем консенсуса да изискваме бъде приложен закона, но нека все пак да не хвърляме отговорността изцяло и единствено върху ДПС като политически субект, защото този тип говорене също крие много подводни камъни. Не можем да слагаме знак на равенство между една политическа партия и едни или други икономически среди, които злоупотребяват, нарушават закона и т.н. Трябва да се опитаме…
Водеща: Но ето, вие казвате злоупотребяват и нарушават закона, но това пак е на нивото на говоренето. Вчера ние правихме едно дълго интервю тук с г-н Камен Костадинов и той абсолютно беше в правото си на всеки въпрос, свързан с мафия, “черна каса” да казва “няма такова нещо, дайте ми доказателства”, дотогава…
Любов Панайотова: Доказателствата не са в това студио и трябва да разграничим отговорностите на институциите, и тук СДС категорично смята, това е и нашата нова визия, че ключовите сфери, които трябва да се променят са естествено, избирателният процес и процедурите с цялата администрация, за да не може тази партия ДПС, аз тук ще отида малко по-далеч, да приобщава един цял етнос, защото не трябва да се прави знак между ДПС, ръководството на ДПС, този несменяем лидер повече от 19 години Ахмед Доган, който не ходи на работа, чиито ваши гласове и мои сме го избрали и сложили в Народното събрание. Ето, това са нещата, в които трябва да се прави разлика. А членската маса на ДПС и обикновените етнически турци, това малцинство, което винаги е било цел на СДС… Ние сме имали в ръководствата и на общинско ниво хора от този етнос, ние правим съществена разлика между етноса, който те иска да узурпират и управляват, и ръководството. Отново казвам, това е един тоталитарен лидер от старото поколение, което виждаме, че вместо да се реформира тази партия, нещата стават още по-лоши. Но не трябва в никакъв случай, тук сме категорично против от СДС, да се слага равенство или да се приобщават действията на ДПС, ръководството по-точно, изказвания и коментари с техни приближени икономически фирми, наистина и тук трябва да се влезе в роля институции. Институции, които да видят. Защото аз ще припомня само едно нещо – нима беше от този етнос бившият областен управител на София, сега депутат от ДПС. Значи ние имаме от различни етноси при тях. Те много настояваха да се отварят, въпреки че в тяхната партия като по команда. Това, което трябва да упрекваме, че този коалиционен партньор на тройната коалиция в момента и мандатоносител, лиши българското общество от стотици хиляди евра в сферата на земеделието например, защото предишният министър от един етнос, настоящият министър, земеделски, от друг етнос виждаме лошото им управление. Ето, така трябва да говорим, защото ние сме в XXI век. Модерната философия, както спомена и г-н Близнашки, за малцинствата е управление на многообразието. Менажират се добрите практики. Ние не правим квоти, тази концепция е остаряла, тя трябва да отсъства вече, но този дебат не се е състоял вече в българското общество. Само един момент, искам да завърша – както ни трябваха 15, 20 почти години, за да продължим да работим в изкуството, в литературата, за да излязат подходящите произведения на изкуството, които говорят за онова тъмно минало, ние този разговор не го направихме с виновниците за възродителния процес и естествено, че може би тук и българската страна е донякъде пасивна, защото от една страна ако излезе това от техния етнос, от малцинството, претърпяло този катарзис, ще бъде нещо като реванш, но ние тепърва ще трябва да започнем и да говорим за този възродителен процес, който така и не разбрахме виновниците къде са – сред нас, отново на управленски позиции в ДПС, къде?
Водеща: Истината знаете ли каква е, сега ви слушам с изключителен интерес и си давам сметка, че и ние като водещи, пък и вие водещни по нашите въпроси попадаме в капана, ако приемем, че има сценарист на говоренето за възродителния процес и знаете, че има и такива теории, че това измества вниманието от това, което ни се случва сега. България навлиза в криза, вече има прогноза за рецесия следващата година, на вашата партия и предстои конгрес и вероятно там няма да бъдат спестени – едва ли ще се пита за възродителния процес…
Георги Близнашки: Така е, за актуалните теми ще се пита.
Водеща: Да, какво ще стане с парите от европейските фондове и всичко това. Това е и ваша тема включително, г-н Митов и Любов Панайотова. Ако искате да поговорим и за това, защото миналото е важно.
Георги Близнашки: Само да…
Водеща: Но настоящето и бъдещото са по важни.
Георги Близнашки: Кратка вметка отново, защото по повод на този манталитет – не е единствено Ахмед Доган, който прилага практики, бих ги нарекъл, лоши практики от минали времена, това се наблюдава и във всички политически сили, и част от проблема е в това, че нашата политическа култура е авторитарна култура. Имаме толкова много политически партии, които не можем да си представим без съответния лидер. Кой може да си представи НДСВ – НДСВ дори носеше названието…
Любов Панайотова: Има партии, които правят изключение.
Георги Близнашки: …названието на своя лидер.
Водеща: Да не би и вашата да не може да си представите без Сергей Станишев?
Георги Близнашки: Никой не може да си представи ДСБ без Иван Костов и когато се опитаха да поставят въпроса за неговата смяна се стигна до една малка контрареволюция вътре при тях. Нещо подобно се наблюдава и при нас, за мен беше много забавно да слушам призивите на Румен Овчаров или на Татяна Дончева към Ахмед Доган да се оттегли от политиката, защото самият Румен Овчаров, след като загуби всичко, което може да се загуби в София така добре се е окопал, че няма дори кой да му поиска оставката в столичната организация на БСП. Тоест става дума за един манталитет, който всички заедно ще трябва да се опитаме да променяме, да въведем тези демократични норми – да има мандатност, да има смяна, да има един естествен, едно естествено развитие на политическия живот, защото ние сега наблюдаваме възпроизвеждане на едни или други шаблони от години насам, така че това е смисълът на нашето говорене – да се опитаме…
Водеща: Като казахте Румен Овчаров и Татяна Дончева, тя вчера е призовала в Студентски град, на събранието, “Вън от ръководството на БСП” на банкера на Маджо, не е казала кой е.
Георги Близнашки: Добре, много хубаво, но това е част от…
Водеща: А вие знаете ли кой е банкерът на Маджо?
Георги Близнашки: Естествено, че знам, цяла България знае за кого става дума – предполагам, че сега е вече на прицел и Евгени Узунов, но моят призив е да се опитаме да сведем тази нетърпимост в обществото към този тип политически практики, които водят до възпроизвеждане на авторитарните явления от предишни времена, за да може да разчитаме, че ще има едно естествено…
Водеща: То зависи от хора като вас това, в крайна сметка вие сте част от тези политически сили.
Георги Близнашки: Поемаме го този риск, да говорим.
Даниел Митов: Мога ли да допълня нещо само?
Водеща: Да.
Даниел Митов: Първо в ДСБ никога не е имало нито революция, нито контрареволюция и ние сме малко консервативна партия, на нас революциите са ни чужди, те са по-скоро характерни за левия манталитет. Другото, което искам да кажа е, че е крайно време да се разбере в България, че правата и задълженията на гражданите произтичат от конституцията и от това, че са граждани на ЕС, а не от това, че принадлежат на даден етнос или религиозна общност. Това прави ДПС абсолютно излишна в контекста на политическия ни живот. Аз бих нарекъл дори ДПС “феодална партия” – тя е такава, тя дори не е и авторитарна, тя се подчинява на други закони, тя се подчинява дори на законите на рекета, ако искате, защото Ахмед Доган от самото начало, началото на прехода, монополизира тази тема за етническия мир и се опитва да се превръща в гарант. Той в момента се опитва да говори за тези неща – за нарушаване на етническия баланс и мир, за да каже “Аз съм гарантът, за това, етническият мир да се запази – няма друг.”, което не е вярно, което е най-големият проблем на българския политически живот. Етническите партии по принцип създават проблем. Той отива при малцинствата и казва: “Аз ще ви защитавам от онези, които навремето искаха да ви сменят имената, те го искат и в момента”. В същия момент казва на останалата част от обществото: “Аз ще държа онези хора под контрол и няма да им дам да се разбунтуват срещу вас. Той рекетира и двете страни.
Георги Близнашки: Има верни неща в тази теза, но нека не забравяме, че ДПС и лично Ахмед Доган изиграха огромна роля в ранната фаза на прехода за нормализирането на политическия процес в България. Аз много добре знам, че има напрежение, Иван Костов нарече ДПС проклятие и т.н., това също според мен са крайни оценки, пресилени и неотговарящи на действителното положение тогава, но нека не подценяваме онова, което направиха хора като Ахмед Доган…
Водещ: Историята ще покаже, вчера историците казаха…
Георги Близнашки: …друг е въпросът – в наши дни по какви пътища трябва да продължим.
Водещ: Тази тема, ти вече се опита да я смениш преди малко…
Водеща: Да, защото съм много добра.
Водещ: Но не се получи. На мен тази седмица ми направи впечатление още едно говорене, силно беше, около бюджета за 2009 г., приоритетите в него – това, което Сергей Станишев каза, пренаписали бюджета за 2009 г. заради кризата. Госпожо Панайотова, от вас – защото не можахте… Ако трябва да припомним всъщност приоритетите, които подчерта Станишев – това са, първо, наливане пари в инфраструктурата – по-големи средства, второ…
Водеща: Където обаче е пълен батак, заради съмненията за злоупотреби.
Водещ: Да, всъщност това, което и вие говорите от много време, това ще минава през институции, които Европа смята за корумпирани.
Любов Панайотова: Не и ние нямаме все още действаща структура, акредитирана от ЕС, както и там да се нарича този фонд за…
Водещ: За да ги изброим: първо, инфраструктурата; второто, улесняване на достъпа на малките и средни предприятия до кредити, до свежи пари посредством тази Банка за развитие, която ще дава пък на търговските банки и третото – една социална политика, която каза премиерът Станишев, насочена към пенсионерите и младите хора. Ето, тези приоритети – това ли е справянето с кризата?
Любов Панайотова: Не, защото тези приоритети ние ги чухме – Катарино, преди това под различна форма, за което се говореше. В никакъв случай това не е интелигентно управление, умно управление – ти затваряш “Кремиковци”, не можеш да решиш един базов проблем, същевременно ще даващ подкрепа и помощ на БДЖ – всичките други държавни предприятия, които зависят от него. Ще искаш да подпомогнеш банките вместо ликвидността да им се намали…
Водещ: Падане на задължителните…
Любов Панайотова: Точно така, с няколко пункта поне – ти им предоставяш друг ресурс, който ще го администрира кой – администрацията, където във всеки доклад, включително и в последната мисия на бюджетната комисия към Европейския парламент препоръчват и казват, че има липса, тотална липса на административен капацитет. Аз не знам, Бога ми, била съм в администрацията, не знам къде отиде тази администрация, която обучавахме повече от 10 години на добри практики и по-добро управление.
Водеща: Отишла е някъде за по-високи заплати.
Любов Панайотова: Къде… Ами това е също липсва на концепция за държавната администрация, да могат хората да правят кариера, да растат от младши-експерт до началник-управление, директор дирекция, директор на агенция и т.н., а не да се политизира при всяка смяна на правителството. Тоест ако върна вашият въпрос, аз не виждам приоритети, особено за финансова криза, когато трябва наистина да се даде рамо на реалната икономика, когато са ти спукани тези три балона, както аз казвам, което беше измислената ни икономика – финансовите услуги, недвижимостите и строителството и ще има стагнация – трябва да се даде наистина фокус на реалната икономика, за да може България да оцелее като отворена икономика в контекста на износ и пълна интеграция с ЕС.
Водещ: Слушайте г-н Близнашки, сега и г-н Митов ще каже, за да може вие “да отвърнете на удара”, както се казва.
Георги Близнашки: Добре, добре.
Даниел Митов: Има и нещо такова, тя и г-жа Панайотова го намекна, аз ще го кажа съвсем директно – всички експерти казват, че 2009 г. няма да бъде година като всички останали, като предишните десет. В новите икономически условия, в които сме поставени 2009 г. ще бъде много различна. В този смисъл бюджет, който е преписан от предишните и горе-долу еднакъв с бюджетите допреди две, три години – тоест всичките останали бюджети са абсолютно еднакви с този, показва тотална неадекватност на правителството – никаква готовност да се направи “кризисен бюджет”, защото той трябва да бъде кризисен бюджет.
Водеща: Казаха че имат план “Б”, освен това и намален…
Даниел Митов: Кога ще задействат план “Б”, интересно, защото аз виждам план “А” и нищо повече?
Водещ: Любомир Дацов каза всъщност – ако има спад в икономиката, тогава се задейства план “Б” и 15 мерки, първо са били 13, после 15, но ние не сме адвокати, както каза някой на Станишев.
Водеща: То трябваше тук г-н Близнашки да репликира, не ние.
Даниел Митов: Трябва превантивна политика. Когато знаеш, че предстои криза ти предприемаш действия, които да я ограничат, най-малкото, още преди тя да се е зародила. Не може да се чака да се зароди кризата и чак тогава да реагираш – това е тотално погрешен подход, мислене и каквото искате още.
Водеща: Има ли нещо такова г-н Близнашки, защото човек като се загледа в този бюджет ще види, че след като социалните разходи се увеличават в предизборна година на пенсионерите точно преди изборите им се вдига пак – миличките, не че разбира се не заслужават…
Даниел Митов: Простете ме само…
Водеща: Интересно ми е дали той одобрява позициите на правителството в това отношение?
Даниел Митов: Защото акцентът, който падна от ваша страна върху пенсиите беше за това, че те се вдигат точно преди изборите с цел това, пенсионерите едва ли не да гласуват за правителството. Проблемът е по-дълбок, проблемът е в това, че завишаването на пенсиите преди едни парламентарни избори натоварва следващото правителство, каквото и да е то, със задължения, които не е ясно дали то може да поеме.
Водещ: Дългосрочни при това. Г-н Близнашки…
Георги Близнашки: Аз ще дам една по-друга гледна точка, защото знаете, че аз принадлежа към кръгове, които са критични настроени към икономическата политика на правителството и смятам, че в определен смисъл всичките ни бюджети от доста време насам са все кризисни бюджети. Ние се презастраховаме през цялото време и това до голяма степен е разбираемо – ние се намираме във валутен борд, въобще след онази… Най-ниските заплати за работната сила са в България, в цяла Европа. Страната с най-високо равнище на бедност, имаме плоски данъци, високи косвени данъци и така нататък, тоест от тази гледна точка се следва една консервативна линия. Бюджетите са в определен смисъл доста ограничени, това има своя ефект, икономиката тръгна нагоре и тъкмо когато беше време да се помисли за една по-активна социална политика, за съжаление ни застига тази световна криза и ние наново трябва да затягаме колана, защото, все пак, нашата икономика не е изолирана от останалия свят, но по редица съображения все пак нашата икономика не е така обвързана с тези спекулативни финансови пазари, които нанесоха удара върху световната икономика…
Водеща: Но това не е сигурно.
Георги Близнашки: В този смисъл онова, което се предприема от правителството е разбираемо – отлагат се много решения. Ако си спомняте имаше обещанието за 13-та заплата, за коледни надбавки, за пенсии – всичко това отпада, именно за да се свият разходите и нещата се отлагат за следващата година. От тази гледна точка аз не съм измежду най-щастливите депутати, които ще подкрепят правителството при гласуването на този бюджет…
Водеща: Обаче заради финансовата криза…
Георги Близнашки: …че това е разбираемо с оглед на тази антикризисна програма, но все пак не трябва да забравяме, че това общество има своите очаквания. Политиката не съществува единствено и само заради ефективността на икономиката, но трябва да мисли и за социалния статус на българските граждани.
Водеща: Това трябва да го чуят хората, които се занимават с…
Даниел Митов: Има нещо много важно, което искам…
Водеща: Трябва да приключим, съжалявам г-н Митов, благодаря ви. Даниел Митов от ДСБ, Любов Панайотова от СДС и Георги Близнашки от БСП.
Водещ: Разбрахме вече, десницата трябва да е по-спокойна, защото, ако нямаше финансова криза, още по-социален щеше да е бюджетът за 2009 г.
This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.