Днес, 29.04.2015 г., по инициатива на проф. Вили Лилков и проф.Александър Караманов, се състоя среща в БАН на тема: “Състав, структура и свойства на жълтите павета и възможности за тяхното ново производство”.
Това е вторият етап от изследването на учени от БАН, МГУ, УАСГ и с подкрепата на Българското кристалографско дружество, посветен на изучаването на паветата. Целта е да може това културно наследство да се запази, реновира и възвърне някогашния си вид като емблема на София.
През 2013 г. като общински съветник в столична община, проф.Вили Лилков предлага жълтите павета като културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство (културен ландшафт), а според закона, културното наследство трябва да се изследва, проучва и популяризира.
Проектът е с пълното съдействие на БАН и фабриката “Труд АД” – гр.Русе, които проявяват готовност да се включат със своите материални мощности.
На срещата присъства и зам.кметът на София д-р Тодор Чобанов, като идеята е Столична община да обезпечи технологичната разработка на паветата и да могат да бъдат опазени, “тъй като са символ на града и културата”, каза в заключение проф.Вили Лилков.