Водещ Николай Бареков: Добро утро на зрителите на Би Ти Ви още веднъж. В нашето студио продължаваме темата за номинациите в българската десница за предстоящите президентски избори.. . На гости сега ни е заместник-председателят на “Демократи за силна България” Веселин Методиев. Добро утро, господин Методиев.
Веселин Методиев: Добро утро.
Водещ: Да започнем с изминалия вот на недоверие, който попадна малко в сянката на господин Сидеров и неговите магистрални подвизи, разбира се. Какво спечелихте вие от българската опозиция във всички нюанси на синьото, когато загубихте този вот с баскетболен, разгромяващ резултат, аз съм си го записал тук – 166:62, от жълто-червено-лилавия отбор?
В. Методиев: Има новина, във вашата стилистика да го кажа така, от този вот. Ние го поискахме, защото бяхме убедени, че има корупционни практики. Видяхме много доказателства с помощта на медиите, които излизаха в навечерието на вота. Много колеги народни представители се бяха постарали, за да издирят документация, за да представят тези корупционни практики с конкретни примери. Но новината, която дойде от самия вот и която е много лоша според нас, това е, че в момента България няма контрол върху парите, които разходва. Когато една държава не контролира разхода на средства и разхода на бюджетните си пари, тя фалира много бързо. И за съжаление имаме такива примери в съвсем близката си история. За какво става дума? Няколко числа се чуха, вие може би сте ги чул, а може би и зрителите, съвсем различни – от 245 милиона, през 56 милиона, през 89 милиона. Няма отговор на въпроса до края на 2005 година колко са изразходваните средства, няма отговор на въпроса защо са оставени средства в общините и не е упражнен контрол върху това, няма отговор на въпроса колко средства са разходвани към месец април тази година. Когато министър-председателят, заместник министър-председателят, който е ресорен министър по бедствията и авариите, не дават отговори на тези въпроси, това е много лоша новина. Това е на… по израза на господин Доган и метафората с обръча, която беше тема и на вашето предаване вчера, което аз гледах, това е да си представим как едно буре се е разсъхнало и всички обръчи са му паднали. Това е много, много лоша новина. Сега ние в следващата седмица, специално говоря за “Демократи за силна България”, ще обсъдим, вече имаме набелязани 11 теми, по които ще зададем въпроси към министър-председателя, към министъра на финансите, за да може да уточним всички тези конкретни теми за финансовия контрол, за контрола върху средствата на данъкоплатците.
Водещ: Да ви попитам в този ред на мисли – защо в този вот на недоверие беше съсредоточен опозиционният огън спрямо ДПС и госпожа Емел Етем, и дори спрямо президента Георги Първанов, а не срещу министър-председателя Сергей Станишев и финансовия министър Пламен Орешарски? Те и двамата представляват БСП в това правителство, господин Орешарски от името на БСП в това правителство, господин Станишев като лидер на БСП…
В. Методиев: Самото БСП…
Водещ: …той е самото БСП. Защо ги оставихте тях настрана, а стреляте срещу ДПС, при това ДПС се отказа от обръчите от фирми вече, така че…
В. Методиев: А, това, че са се отказали, за мен поне нищо не означава. Ние бяхме сигурни, че по време на самите разходи на средства, на усвояването на средствата, може да се появяват корупционни практики именно поради тази политика на ДПС, на този обръч от фирми. Интересът на народните представители беше насочен главно да се издирват данни за усвояването на място. Например да чуят следната фраза на госпожа Емел Етем в Чепеларе, казана пред общински съветници – парите вървят с фирмите. Тоест ако вие в общината бихте желали да получите по-голяма сума, за да поправите някакво съоръжение, пострадало от бедствията, то ще трябва да знаете и фирмата, с която ще го поправяте. Това е нагло, цинично поведение, характерно за ДПС, много характерно. Тоест интересът беше насочен натам – да се открият колкото се може повече примери, да се намерят…
Водещ: Но нали министър-председателят е силната фигура в правителството, нали той контролира какво госпожа Етем ще каже или няма да каже…
В. Методиев: … да се намерят данните за работата на тези отговорни министри. В самия последен стадий, това беше понеделник и вторник, колеги, бих искал да кажа имената им, за да не звучи съвсем анонимно, това бяха от нас господин Нено Димов, от ОДС Мартин Димитров, от ДП Мария Капон, те самите се натъкнаха на документи, в които се разминаваха, протоколи, данни между Постоянната комисия за бедствия и аварии и Министерството на финансите. Тогава за първи път се отключи въпросът дали наистина не е упражняван контрол – нещо, за което не вярвахме, трябва да си призная, аз самият също, не можех да предполагам, че няма. . .
Водещ: И какво, какво разбрахте?
В. Методиев: … до такава степен контрол върху средствата. Разбрахме, че наистина в постоянната комисия в Министерството на бедствия и аварии и в Министерството на финансите има пълно разминаване на документационно равнище за разхода на средства.
Водещ: Какво означава това?
В. Методиев: Това означава среда…
Водещ: Как се контролира в това правителство…
В. Методиев: Това означава, господин Бареков, среда, в която може да се реализират сериозни корупционни практики, това означава. Как се контролира е съвсем логичен въпрос. Аз ще се опитам да дам пример пред себе си…
Водещ: Нали финансовият министър и премиерът са точно за това там – да контролират.
В. Методиев: Именно, именно. Аз го казах вчера на колегите си, имаше случаи през 1998 година, малко ще се върна, ще ми позволите, назад във времето, за нашето управление, в което тогава правителството определи… отпусна допълнително средства, 26 милиарда, тогава имаше много нули, 26 милиона днешни лева за ремонт на училищната мрежа, както на държавната, така и на общинската. В периода от май до септември всеки документ за всеки покрив на всяка сграда, за дограми, където е правено, носеше се отговорност конкретно от директорите на съответните училища, беше представен в Министерството на финансите, имаше пълен контрол върху движението на тези средства.
Водещ: А сега няма.
В. Методиев: А сега няма. Това е.
Водещ: Добре. Да спрем дотук с тази конкретна информация, защото наистина основният извод стана ясен, който вие искате да направите. Не се ли притеснявате обаче, че с атаката срещу ДПС, вие априори губите около 400 хиляди гласа за президентските избори след около няколко месеца и ги притиквате към лагера на господин Георги Първанов, който по този начин съвсем лесно вече ще получи подкрепата на ДПС за президентските избори и ще ви бие?
В. Методиев: В България имат право да гласуват близо 6 милиона и половина български граждани….
Водещ: Друг е въпросът колко го използват.
В. Методиев: От тях го използват, общо взето, около половината, тоест към 3 милиона и половина български граждани гласуват, като това е ниският праг на гласуване…
Водещ: Да, но на този фон тези 300-400 хиляди гласа на ДПС са си 10 процента, много внушителна цифра, на практика ще наклони везните…
В. Методиев: При 3 милиона гласуване сте абсолютно прав, повече от 10 процента е дори. Но аз съм убеден, че извън тези 300 хиляди гласа, останалите български граждани не искат президент на Доган, а господин Първанов е президент на Доган, това е тайна, която може би беше скрита допреди година време, сега вече можем ясно да го кажем и хората няма и да се учудят…
Водещ: Само че хората…
В. Методиев: … защото той направи това правителство.
Водещ: … хората ще бъдат поставени в друга ситуация – да избират между личности.
В. Методиев: Да, разбира се.
Водещ: И тогава вие ще трябва да издигнете личност, която може да спечели изборите срещу господин Първанов…
В. Методиев: Разбира се…
Водещ: От десницата.
В. Методиев: … това е безспорно…
Водещ: Готови ли сте на това?
В. Методиев: Изборът е мажоритарен, така че сте абсолютно прав.
Водещ: Тайна ли са кандидатурите, които са номинирани до момента, господин Методиев?
В. Методиев: Беше направен опит да се запази една конфиденциалност, който за съжаление, поне за мен за съжаление, не успя да се удържи. По време на консултациите често сме говорили, че всички неща, които помежду си достигаме като съгласие, може би ще ги съхраним до момента, до който се появят имената, защото…
Водещ: Така, и това се случи…
В. Методиев: … въпросът с имената винаги е най-любопитен. И нормално е според мен да се случи това, което се случи – да излязат във вторник след консултациите имена.
Водещ: Имената не са тайна.
В. Методиев: И те не са тайна, да.
Водещ: Господин Миланов преди малко разказа в нашето студио каква е стратегията и технологията на неговата партия да направи определена номинация за президентските избори и всъщност наистина тайната вече падна. Вие ли сте кандидатът, номиниран от “Демократи за силна България” за президент на страната от името на десницата, господин Методиев? Задавам ви абсолютно откровено този въпрос, повлиян от вашата откровеност.
В. Методиев: И аз трябва да ви отговоря абсолютно откровено.
Водещ: Кажете си.
В. Методиев: И отговорът е… тази фраза е друга, предназначена за друг сюжет, който вие изчистихте преди два дни, доколкото си спомням. Отговорът е – да. Бих желал обаче още две изречения към този ясен и кратък отговор. В “Демократи за силна България” имахме такова обсъждане върху двете възможности – политическа кандидатура, партийна кандидатура на десницата или обществена фигура. Ние, разбира се, сме отворени да продължим тези консултации, съвсем нямаме намерение да ги затваряме в тази област – дали да бъде партийна или обществена, но колегите в “Демократи за силна България”, не само в ръководството и парламентарната група, а вътре в самата партия много силно настояваха за политическа кандидатура.
Водещ: Какви бяха аргументите в тази посока – силна политическа фигура срещу господин Първанов?
В. Методиев: Основните аргументи са, че можем по този начин да демотивираме собствените си привърженици, да ги накараме тях самите да се почувстват в ситуация, както се изрази един колега – както БСП се чувстваше в лятото на 1996 година, търсейки подкрепата и помощта на професор от университет, не искаха да поемат върху себе си това нещо, да попаднат в тази ситуация да обясняват пред…
Водещ: Казано в кавички – кандидатурата професор Иван Маразов, ситуацията професор Иван Маразов, трябва да бъде избегната от българската десница в случая?
В. Методиев: Това беше тяхното мнение и съгласието им, че трябва да се направи рязък политически сблъсък между десницата и левицата.
Водещ: Защото професор Георги Бакалов като византолог и издигнат от СДС, влиза в тази, ще използвам тук и ще цитирам господин Доган – парадигма, на траколога професор Иван Маразов, нали?
В. Методиев: Ще направя една уговорка, ако ми разрешите. Аз познавам професор Бакалов много отдавна, защото съм бил негов студент, когато той не беше професор, тъй като и двамата сме доста на възраст. Мисля, че професор Бакалов е заемал много по-силно и ясно изразени обществени позиции, отколкото професор Маразов.
Водещ: Така е, той е автор и между другото на първата и неосъществена национална доктрина на България след 1989 година. . .
В. Методиев: Един от авторите…
Водещ: … в екип.
В. Методиев: Да, в екип. Да кажем веднага и името на директора на Института по история професор Георги Марков, който също е един достолепен българин.
Водещ: Те са едни от най-честите гости в нашето студио между другото.
В. Методиев: За което лично аз ще си позволя да ви поздравя, защото за мен това са изключително ценни хора за българската наука. Но те са ценни не само в науката, те са ценни със своето обществено присъствие, това беше уговорката при сравненията. Иначе да продължа нататък и да завърша. Предложението фактически на “Демократи за силна България” през моята номинация е да се направи сблъсък на политическо равнище.
Водещ: Готов ли сте на този сблъсък на политическо равнище с Георги Първанов? Тук само ще добавя, че тъкмо вие от десницата дадохте много силни аргументи за Георги Първанов да си изгради представата за силния президент на Република България, защото критиките основно бяха срещу него – че той е създал това правителство, че е бил архитект на изпълнителната власт, че има сериозно влияние във външната политика, че определя мандатоносителя, самият вие го нарекохте преди малко президент на Доган и така нататък. Това са силни аргументи в посока на това, че Първанов е много, много силен президент, човек, който моделира политическа действителност в България.
В. Методиев: Това са силни аргументи, че това управление, което е днес, е много слабо, аз така бих казал. След като то има нужда от настойник, след като той има нужда от непрекъснати политически патерици, за да може да се движи, каквито са, да кажем, Сакскобургготски и Първанов, това означава, че това управление е много слабо, много некомпетентно и няма никакъв шанс да може да се изправи и да се еманципира било от президента на страната, било от някакъв, как го нарекохте вие, мисля, регентски съвет, който управлява тази тройна коалиция…
Водещ: Аз не съм го употребявал, но той съществува в публичното пространство…
В. Методиев: Прощавайте, да, някъде…
Водещ: Добре, вие готови ли сте на политически, публичен, ярък сблъсък с човека, който така сериозно…
В. Методиев: Питате ме мен лично или партията?
Водещ: Вас лично ви питам като номинация вече…
В. Методиев: Да, разбира се, ще ви отговоря.
Водещ: … като първата, вие сте първата явна номинация в дясното пространство като кандидат-президент, това е новината от сутринта, ще трябва да я повторим няколко пъти да я чуят хората, но това е самата истина. Готови ли сте на този ярък сблъсък с фигура от подобен мащаб?
В. Методиев: Аз ще ви кажа изцяло личното си мнение, без да ангажирам колегите си в десницата. Аз със сигурност мога да победя Първанов, не – мога, а ще го победя. И ще ви кажа защо.
Водещ: Аргументирайте се.
В. Методиев: Разбира се. Аз познавам господин Първанов, ние сме заедно в политиката от десетина години, по едно и също време станахме. . .
Водещ: И сте историци, също така, имате професионална връзка…
В. Методиев: Това е вярно, че професионално се познаваме, защото сме историци. За много историци стана дума тази сутрин и това е хубаво…
Водещ: Исторически времена.
В. Методиев: Исторически времена. Познавам политическия път, познавам политическите възгледи и знам, че те са слаби, че могат да бъдат оборени. На първо място, България не трябва да има президент, който е непоследователен в поведението си. България не трябва да има начело на страната човек, който безгрижно ще създава политически ситуации, които раждат такива проблеми като “Атака”. Защото когато господин Първанов направи този завой от антинатовец и промилошевски настроен човек да тръгне към НАТО, трябваше да знае, че това му социално инженерство не може да бъде само негово дело, а трябва да се обърне към собствените си симпатизанти, към хората, които го подкрепят, хората, които правят БСП парламентарна партия, и да даде аргументи, защото така се прави в демокрацията, за да ги убеди защо се прави тази промяна. А не да я направи, да ги остави някъде си и тези хора да намерят впоследствие своето политическо представителство във формация, за която вие толкова много говорихте тази седмица, че не бих желал аз да го…
Водещ: Готови ли сте да спечелите гласовете на всички българи, които са срещу това правителство и които се ползват с някакъв националистически уклон в себе си?
В. Методиев: Всички хора, които са против това правителство и това управление, би трябвало да бъдат и в подкрепа на кандидат извън Първанов на тези президентски избори.
Водещ: Ще бъдете ли кандидат-президент анти-ДПС?
В. Методиев: На сто процента.
Водещ: Със сигурност?
В. Методиев: Бъдете убеден.
Водещ: Ще успеете ли да спечелите обаче гласовете, които сега стоят близо до центъра – там, където са НДСВ, там, където е формацията ГЕРБ, каквото и да означава това, на Бойко Борисов?
В. Методиев: Това, което трябва да преценят самите политически формации в центъра е, първо, и да го знаем, за да мога да отговоря коректно на вашия въпрос, дали те ще имат собствен кандидат. Аз научавам, че господин Антон Станков е номинация в скрит вариант. . .
Водещ: Всички номинации са скрити, имаме… значи, това е новината от сутринта, пак ще я повторя – две… една явна номинация на тези избори, дори действащият държавен глава още не се е номинирал на тях, и това е Веселин Методиев от “Демократи за силна България”. Така че за всичко останало говорим в условно наклонение.
В. Методиев: Отговорът на вашия въпрос – може да се търси послание, може да се търси подкрепа от избирателите, които са се ориентирали към българския център, тогава, когато се разбере дали той сам няма да излъчи собствен кандидат, защото в против случай да се говорят тези неща ще бъде некоректно.
Водещ: Е, вече давате тази възможност. Издигайки кандидатурата на Веселин Методиев, десницата, или тази част от десницата, която ви издига, дава възможност останалите да погледнат към вас и да започнат да си правят сметката, така, в положителния смисъл на думата. Защо да, защо – не…
В. Методиев: Аз мисля, че единната кандидатура на десницата – дали ще бъда аз самият или друг колега, ще се научи сравнително скоро, може би в близките двайсетина дни. И по този начин ще бъде изпреварено, както виждаме, всички останали. Тогава ще могат тези хора да си дават съвсем ясно и точно отговор на въпроса – бихме ли подкрепили тази личност, защото изборите са мажоритарни, има този смисъл. Ние с вас водим този разговор във връзка с номинация вътре в десницата.
Водещ: Имате ли личните качества да се преборите в тази битка? Освен всичко друго, аз съм следил близо две кандидатпрезидентски кампании. В предишната кампания, знаете, личните качества каква лоша шега изиграха на сигурния победител господин Стоянов. Всички така твърдят, анализатори, сериозни, че губейки в предизборния дебат по Би Ти Ви равновесие от атаките, които той получи, много сериозните атаки, които той получи, направи самоубийствен ход, така че тук е и въпрос вече и на лична подготовка. Имате ли тези качества, лични?
В. Методиев: Абсолютно сте прав. Много невъзпитано и нескромно ще бъде да съобщавам личните си качества, но…
Водещ: Господин Първанов е много ловък противник, той тогава не се яви на онзи дебат и спечели…
В. Методиев: Помня го, помня го този случай. Но мога да ви кажа едно нещо във връзка с конкретния случай, за който вие говорите, и тактиката, която Първанов тогава приложи.
Водещ: Печеливша отвсякъде.
В. Методиев: Нещо, което е видимо за мен като политически човек, е, че имам търпение. Мисля, че грешката тогава, която допусна господин Стоянов, беше проява на нетърпение.
Водещ: Като знаем какви са качествата на господин Първанов, предстои ни не президентска кампания в познатия смисъл на думата, а шахматна среща, и който изпадне в цайтнот – губи. Мисля, че доста мислене ще падне.
В. Методиев: В стилистиката на предизборните кампании има две неща, които със сигурност ще видим и тази година. Едното е остър сблъсък на медийно равнище, включително и дебатите, които се провеждат в телевизионните студия, и второто е това, за което вие говорите и го оприличавате на шахмат.
Водещ: Да ви питам тук – ако вие сте номинацията, ще пропуснете ли финалния дебат, който ще правим и ние най-вероятно, сега, напълно, така, изнанада ви задавам този въпрос?
В. Методиев: Защото е въпрос на тактика, наистина не би трябвало да ви отговоря сега.
Водещ: Но не би трябвало да ги пропускате тези срещи.
В. Методиев: Не би трябвало, разбира се.
Водещ: Тогава българският народ вижда кой колко тежи.
В. Методиев: Нямам, господин Бареков, случай в периода, в който съм бил на власт и в опозиция, да съм отказал да се явя в студио в телевизия.
Водещ: Два въпроса останаха за накрая. Как ще убедите почитателите на Демократическата партия, че можете да бъдете кандидат? Вие напуснахте тази партия и основахте ДСБ. И другият въпрос – какво е вашето обяснение за смяната ви като вицепремиер през 1999 година, когато господин Костов заяви, че се е освободил от… болшинството от министрите са се оказали според неговите думи, са били от, така, корумпираната част на политическия елит.
В. Методиев: Има една дума, която според мен никой няма да свърже с мен самия, и това е думата корупция.
Водещ: Това е отговорът ви за 1999 година.
В. Методиев: Това е отговорът ми за 1999 година. Аз не съм казвал лоша дума за Демократическата партия нито един път.
Водещ: Но я напуснахте.
В. Методиев: Има ситуации, в които се оказва, че заедно не може да се правят политики, и това съм го казвал наистина, в това не виждам нищо лошо. В тези ситуации всеки преценява и сам взима решение. Аз бях решил почти да престана да се занимавам с политика в този период и се отдадох на политическо образование.
Водещ: Добре. Благодаря много. Веселин Методиев, първата номинация за президентските избори, уважаеми зрители. Привилегията да я чуят и научат в ефир за първи път имаха зрителите на Би Ти Ви. Това е Веселин Методиев от “Демократи за силна България”. Той е готов да бъде кандидат-президентът, който ще победи Георги Първанов на тези избори. Има личните и политическите качества за това. Разбира се, оттук нататък диалогът в дясното продължава, а след тази новина тепърва ще чуем какви ще бъдат и коментарите на останалите политически сили.