Веселин Методиев: Колеги, които смятаха Сакскобургготски за партньор на десницата, не могат да го победят на избори за президент

Водещ Асен Григоров: Говорим за политика в студиото на “Денят започва” с г-н Веселин Методиев, заместник-председател на Демократи за силна България. Добро утро.

Веселин Методиев: Добро утро.

Водещ: Я, първо, като бивш министър на образованието да ви питам как гледате върху ставащото с учителската стачка, преговорите между учителите и правителството.

В.Методиев: Гледам с безпокойство по две причини. Първата е, че в някаква степен се получи гавра…

Водещ: Кой с кого?

В.Методиев: …с българското учителство, защото начинът, по който се опитват да водят преговорите, които са доста странни, правителствените дейци не проявиха уважение към достойнството на тази професия. Не го казвам от куртоазия, за да печеля тяхната симпатия, ни най-малко. Мисля, че във всеки вид преговори трябва да се съхранява достойнството на другата страна.

Водещ: Ама, те, учителите, не почнаха с преговори, те тръгнаха да правят гладни стачки, може би това пък…

В.Методиев: И, казвате, много лесно се изнервиха министрите на финансите и на образованието. Това ли е основанието им да се изнервят толкова бързо? Те са там, за да носят отговорност, а не, за да дават оценка за поведението на хора от различни сектори.

Водещ: Да, де, ама вие като ДСБ казахте, че подкрепяте, как беше, справедливите искания на учителите за реформи. Аз не съм чул учителите да искат реформи, те искаха заплати.

В.Методиев: Защото не сте чел споразумението между Съюза на българските учители и Министерството на образованието. Ние го бяхме прочели.

Водещ: Признах си. Не съм го чел. Какво искат учителите като реформи според вас?

В.Методиев:Там има желание за полуинтернатно въвеждане на учебно време в районите, където са маломерни паралелките, т.е…

Водещ:От страна на синдикатите има такова искане.

В.Методиев: Има искане за усъвършенстване на учебното съдържание, на учебните програми. Има искане за всички онези неща, които бяха спрени след 2001 година. Оценката за учителския труд, което е резултат от оценката на ученическите знания и умения, т.е. от тестовете, от матурите. Всичко това е съвсем естествено, необходимо е за страната. И за голямо съжаление вече четири-пет години е забравено.

Водещ: Ама, ето сега Лютви Местан казва, г-н Местан, че вече са се договорили вчера, че 4 процента увеличение, 4 плюс 6 и…

В.Методиев: Вие сте поканили г-жа Такева…

Водещ: …и реформи.

В.Методиев: …и тя ще отговори дали са се договори.

Водещ: Тя, ще отговори…

В.Методиев: Тя е човекът…

Водещ: Да, тя ще отговори след малко.

В.Методиев: …който трябва да даде отговор …

Водещ: Добре. Сега, темата, по която съм ви поканил конкретно, вчера вие дадохте една пресконференция, на която вие изразявате готовност за общ кандидат за президент в дясното пространство. Там споменавате ОДС и БНС. Как определихте този кръг, първо, на дясното пространство?

В.Методиев: Не сме го определили ние, а той е определен от изборните резултати, т.е. от волята на българските граждани. В 40-ото народно събрание има формирани три парламентарни групи, които заявяваха центристки или дясноцентристки идеи…

Водещ: … от трите за малко да влезе в правителството.

В.Методиев: И тя си страда от собствените си вътрешни проблеми.

Водещ: Е, това е въпрос сега защо я включвате в общия кръг, след

като така се получи…

В.Методиев: Защото се надяваме, че колегите в Български народен съюз, особено след конгреса на БЗНС отпреди десетина дни, ще възстановят своите…

Водещ: Завършил с победа на здравите сили, г-жа Мозер не успяха да

я…

В.Методиев: Завършил с победа на тези хора, които не желаят БЗНС да отива наляво. Аз така, бих го казал, защото тези хора не искат…

Водещ: В този смисъл вие не се готвите да подкрепите примерно Борислав Китов за кандидат – президент, така да…

В.Методиев: Не, не се готвим за това нещо.

Водещ: Така да разбирам.

В.Методиев: Абсолютно сте прав, да.

Водещ: Добре. А има ли личност, около която… за която вие сте мислили, сега, може и да не я споменавате, обаче…

В.Методиев: Не, не, нека да кажем…

Водещ: …личност, около която сте мислили…

В.Методиев: Да кажем…

Водещ: …и която примерно като седнете на преговорите, ще я предложите?

В.Методиев: Да ви спестя от времето на предаването. Това, което аз съобщих вчера, е, че ще поискам мандат, получих такъв мандат и от групата на Демократи за силна България на заседанието ни вчера, да започнем разговори с колеги от тези парламентарни групи, за да се стигне до механизъм за излъчване на кандидатури или обсъждане на личности и трябва да има разговори, след това те да прераснат в консултации, когато самите партийни коалиции са готови за това, кога ще стане аз не мога да отговоря, за да се стигне до преговори и да се подпише споразумение. Това са стъпките, по които вървя опозицията в периода 1995-1996 година, когато постигна такова съгласие…

Водещ: Когато беше успешно това движение…

В.Методиев: Когато беше успешно, тъй като аз съм участвал в…

Водещ: Кога според е крайният срок…

В.Методиев: …правенето на тази процедура, затова си позволявам да я кажа сега съвсем откровено.

Водещ: Кога според вас е крайният срок, в който това споразумение трябва да бъде подписано, за да е ефективна тази кандидатура…

В.Методиев: Да, ще ви отговоря.

Водещ: …за да се постигне някакъв успех?

В.Методиев: Личното ми мнение е, че е възможно при личност, която е популярна, позната на българското общество, това да приключи някъде три месеца преди самите избори. При личност, която е по-малко популярна, за да може да се развие кампания, за да може да бъде представена на българските граждани, този срок трябва да бъде увеличен примерно на половин година. Това са ориентировъчни числа.

Водещ: И личността, но чисто политическото споразумение между коалициите кога трябва да се направи?

В. Методиев: Може да предшества в рамките на седмица, десет дни, преди тези срокове, когато самият кандидат бъде представен на хората.

Водещ: Сега, има две имена, които… не, те не са си признали откровено, но, така, се лансират като възможни кандидатури вдясно, едното е на господин Филип Димитров. Вие категорично заявихте вчера, че това няма да бъде общата кандидатура. Защо?

В. Методиев: Защото не може общ кандидат да бъде политик, който трайно е търсил коалиция с НДСВ. НДСВ е в управлението на страната. Колеги, които са смятали в тези години, след идването на Сакскобургготски през 2001 година като политик, че десницата трябва да прави коалиция точно с него, не могат да отидат да го победят на избори. Разбирате сам, че това е доста неразумно от гледна точка на здравия политически разум.

Водещ: Тоест вие с това казвате не само за личността на господин Филип Димитров, ами и какъв не трябва да бъде като политическо поведение…

В. Методиев: Даваме една характеристика, даваме една характеристика.

Водещ: А какъв трябва да е този кандидат…

В. Методиев: Човек, който може да…

Водещ: …партиен непартиен, зависим – независим?

В. Методиев: Човек, който може да спечели доверието на хората, които гласуват за тези партийни формации, които са представени в парламента. Ще рече – не толкова може би тяснопартиен.

Водещ: Добре, опитът с господин Светослав Гаврийски не ви ли говори друго нещо – че може би пък кандидатът трябва да е партиен?

В. Методиев: Опитът с господин Гаврийски е в случай, когато Демократи за силна България са подкрепили сами един независим непартиен кандидат. Тук не говорим за такъв случай…

Водещ: Тук говорим вече за партиен кандидат.

В. Методиев: …тук правим опит за… Не, извинявайте, нещо не се изказах правилно, изглежда. Казвам, че господин Гаврийски беше подкрепен само от ДСБ…

Водещ: Така.

В. Методиев: …а тук правим опит за президентските избори личността да бъде подкрепена и от ОДС, и от БНС, и от ДСБ.

Водещ: Добре, възможно ли е чисто политически избор, мажоритарен, но чисто политически, какъвто е изборът за президент, да бъде спечелен от непартиен човек, според вас?

В. Методиев: Това се нуждае точно от разговори и консултации. Сега трябва да ви кажа моето частно мнение, което надали интересува някого толкова много. Аз мисля, че може, но…

Водещ: Кажете го…

В. Методиев: Да, мисля, че може…

Водещ: Вие смятате, че може, защото вашето мнение, като имате мандат за преговори, то по някакъв начин…

В. Методиев: Има някаква стойност, вярно, вътре в тези разговори, а не пред медиите толкова. Но ще ви кажа защо защото политиците на десницата, извинявам се, че ще го кажа нескромно, изключвам ДСБ, демонстрират прекалено много вътрешни противоречия в тези дни. Това се случва и в ОДС, това се случва и в БНС, вие сам го казахте. Тъй че има основателна загуба на доверие.

Водещ: Другата фигура, която се очаква или се предполага, че ще се кандидатира като кандидатура на дясното пространство, е на бившия конституционен съдия Георги Марков, вече лидер на партия. Имате ли мнение по… може ли това да бъде кандидатура, която да стане обединителна за дясното?

В. Методиев: Нека да видим, поне да навършат 50 дни като партия колегите, за да има, така, ясна оценка. Това, което господин Марков е правил в годините, и като конституционен съдия…

Водещ: Това исках да ви кажа, вие като фигура го познавате…

В. Методиев: Познавам го от 1991 година.

Водещ: Така, в този смисъл едва ли ще ви изненада с нещо сега за…

В. Методиев: Не, ще ме изненада, защото ми е интересно качеството му на партиен лидер, той в такова качество не е участвал в българската политика, като шеф на партия, и то партия, правена от Яне Янев, това е много странна, за мен поне, симбиоза, и затова искам да видя… все пак да минат дни, за да мога да бъда по-категоричен. Що се отнася до мнението ми за господин Марков, той има две неща, които са свързани с неговото политическо битие, което едното е много добро, а другото е доста проблематично, и трябва да даде отговор на проблематичното.

Водещ: Кое е проблематичното?

В. Методиев: Той е обвиняван много пъти за принадлежност към бившите служби. Трябва да каже “да”, “не”, за да може това нещо да остане встрани от една бъдеща кампания.

Водещ: Добре, така да завършим.

В. Методиев: Може ли да кажа нещо накрая…

Водещ: Да.

В. Методиев: Благодаря ви. Тъй като новината от вчерашния ден на пресконференцията беше това наше желание за разговори, все пак да кажа, че сутринта вчера имаше разговор между ръководството на ДСБ, председателя на партията господин Костов и двама колеги, с мисията на Международния валутен фонд. Искам да кажа три неща, които се потвърдиха като опасения, които са свързани с разговора ви за учителската стачка. На първо място, този бюджет е наистина с двойно дъно. Правителството води задкулисни преговори на тъмно с Международния валутен фонд, и то по искане на правителството, фондът не е на това мнение, там се договаря излишък, който да бъде до 3 на сто от брутния вътрешен продукт. Има общо признание, че не могат да правят реформи, включително в тези социални области, като образование и здравеопазване. И в крайна сметка Международният валутен фонд е също на мнение, че съвсем умишлено, скрито, се планират приходите. Те ще бъдат много по-големи. Тези неща мисля, че са не по-малко важни от това как десницата ще отиде на президентски избори. Благодаря ви.

Водещ: Добре, тук слагаме точката. Нямам време да ви задавам повече въпроси по нещата с Международния валутен фонд, въпреки че и те са спорни. Благодаря ви за участието в предаването.

В. Методиев: И аз ви благодаря.

Водещ: Заместник-председателят на Демократи за силна България Веселин Методиев с позиция на партията по евентуалната единна кандидатура на десницата за президентски избори.

Споделяне: 

Facebook

Последни Новини

Стоян Михалев: Трябва ни реформаторско програмно правителство с...
ПП-ДБ няма да направи компромис и да участва в управление, в което е ДПС...
Атанас Атанасов: Има риск под давление на Пеевски...
"Служебната власт е изключително удобна на статуквото. Но основният въпрос на тези избори е...
Свободата е ценност, за която е наша отговорност...
Да гласуваме преди бандата, която управлява България, да стане мафия. Ярки гласове на демократичната...
20 години Клуб “Лучников”
Националния клуб за демокрация "Светослав Лучников" отбеляза 20 години от създаването си. 20 години...
Йордан Иванов: Иска ли (може ли) Борисов да...
Нескрит принцип е, че политиците говорят пред медиите това, което искат да се чуе....