– Доцент Паница, какви са аргументите за внесения от опозицията вот на недоверие?
– Твърдим, че здравеопазването е в дълбока криза, от която до хаоса има само една крачка. От една страна, са недоволни лекарите и сестрите, а от друга – пациентите. Когато в един обществен договор и двете страни са недоволни, очевидно нещата не вървят.
– Не направиха ли управляващите и някои обнадеждаващи ходове все пак – като например да се стопират част от дълговете, да не се стигне до закриване на болници?
– Това са твърдения на Министерството на здравеопазването. Те обаче нямат нищо общо с истината. Проблемите в здравеопазването започнаха след 2001 г. Стартът на реформата беше през 1998 г. със закона за здравното осигуряване и поредица от други закони…
– Именно, реформата започна по ваше време.
– Здравната реформа стартира добре. Беше консултирана с експерти от Световната банка – на медицинско и финансово ниво. След 2001 г. обаче реформата беше тотално спряна. През тази година се въведе ДДС върху лекарствата – изискване, което ЕС визираше някъде около 2010 г. и то в размер на 20 на сто. Медикаментите обаче се увеличиха с 50-60%, а някои и 100 на 100. Парадоксът е, че лекарствата в Пловдив, София и Варна струват по-скъпо от техните аналози във Виена, Мюнхен и Берлин. Това са фактите. Стартът за този ценови шок беше първият гаф на предишното правителство. Втората грешка е, че управляващите оттогава досега вървят към одържавяване на НЗОК. А здравната каса по проект беше замислена като независима институция, която да стои отделно от държавата. В последните години обаче тя е превърната във финансов филиал на здравното министерство. Това одържавяване на НЗОК е фатално. Да не говорим, че бюджетът на касата е оспорен в Конституционния съд. Няма подписан Национален рамков договор, започна чак сега подписването на индивидуалните рамкови договори. Има и други проблеми, които се създадоха през последните 4-5 години – спирането на приватизацията на лечебни заведения. Имаме едва около 10% частна собственост, а сме вече в ЕС. Функционираща пазарна икономика и 10% частна собственост! Такъв парадокс няма никъде. Сега има здравни заведения монополисти, липсва конкуренция.
– Каква алтернатива предлагате?
– НЗОК трябва да функционира като независима институция от държавата. Иначе нормално развитие на здравеопазването няма да има.
– Друг аргумент за вота на недоверие е ниското заплащане на медицинските работници…
– След 2-3 години може и да осъмнем без медицински сестри. Персонал, който е крайно недостатъчен.
– Откъде могат да се вземат пари обаче за вдигането на заплатите?
– Това е проблем на бюджета. Щом като две години наред има преизпълнение на бюджета с около 2 милиарда лева, явно, че вземанията са повече, отколкото е предвидила държавата. Те могат да се пренасочат в други посоки.
– Вашата прогноза – ще мине ли вотът на недоверие при гласуването му в четвъртък?
– Нашето желание е да разберат хората за какво става дума. След това, което се случи при гласуването на чл. 3 от закона за изборите за Европейски парламент, мога да очаквам всичко.
– Тоест, подкрепа от НДСВ?
– Оттук нататък не е изключено нищо.
– Много хора ви обвиняват, че това е политически ход заради предстоящите евроизбори?
– Дано на тези хора никога не им се налага да влязат в болница. Ако се случи и им поискат пари за лекарства, за инструменти и материали, ако ги накарат да си платят храната, тогава ще разберат, че не е политически ход.
This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.