Бойкот на референдума е „ДА“ за „Белене“

ИЗЯВЛЕНИЕ

От името на Парламентарната група на Синята коалиция

Относно закриването на блокове 1-4 на АЕЦ Козлодуй

София, 18 януари 2013 г.

В разяснителната кампания за референдума, който ще се състои на 27 януари т.г., членовете на Инициативния комитет „Не на измамата Белене“ и ние, народните представители от Синята коалиция се сблъскахме с много спекулации, произволни разкази за развитието на ядрената енергетика у нас и в света и с откровени неистини. Такава неистина е натрапваната версия за това кой носи отговорността за закриването на четирите малки блока на ядрената централа в Козлодуй. Цялата истина по този драматичен епизод ще изложим днес пред вас, за да влезе веднъж завинаги в стенограмите на Народното събрание и за да спрат, надяваме се, злонамерените й интерпретации.

На срещата си в Мюхен през 1992 г. Г-7 приема политика за ядрената безопасност в страните от Централна и Източна Европа. Тя предвижда финансова подкрепа за спешни краткосрочни програми за повишаване на безопасността и стратегия за извеждане на блоковете в средносрочен период. Мотивите са ясни – последиците от Чернобилската ядрена катастрофа все още не са овладяни, а повечето съветски реактори в бившия вече комунистически блок са от същия тип.

В същата тази година в България тече политическа драма. Премиерът Филип Димитров иска вот на доверие, губи го и правителството му пада. Президентът Желев натоварва своя съветник Любен Беров да състави ново правителство с мандата на ДПС. То е гласувано тайно на 30 декември 1992 г. Ето и стенограмата за резултата от вота, в който СДС не участва:

Ремзи Осман: Въз основа на резултата от проведеното тайно гласуване на основание чл.84, т.6, във връзка с чл. 81, ал. 1 и ал. 2 от Конституцията н РБ и 4 от Допълнителните разпоредби на Правилника на НС

Реши:

Избира Любен Борисов Беров за министър-председател на Република България. …..

/Всички депутати от БСП и ДПС стават прави, бурни ръкопляскания/

Така е подменена волята на избирателите от 1991 г., когато те със сигурност не са искали правителство на БСП и ДПС.

Шест месеца по-късно с подозрителна бързина се развиват събития, които решават съдбата на 1 и 2 блок на АЕЦ Козлодуй. На 7 юни 1993 г. тогавашният министър на енергетиката Никита Шервашидзе е упълномощен от кабинета Беров да преговаря с ЕБВР за помощ от 24 милиона екю за укрепване на безопасността на блоковете. Преговорите траят няколко дни и на 16 юни 1993 г. споразумението вече е одобрено от правителството. В решението му с номер 329 е записано: Дава съгласие за подписването на договора при условие, че спирането на първи и втори блок на АЕЦ Козлодуй, което се очаква не по-късно от 1 април 1997 г., не наруши електроенергийния баланс и нормалното електроснабдяване на страната.

Беров си отива година и три месеца по-късно. Изборите през студения декември на 1994 г. излъчват кабинета на лидера на БСП Жан Виденов, който само за две години катастрофира България. Правителството на Иван Костов получава в наследство освен астрономическата инфлация, съпътстваща икономическия колапс на страната, и задължението да спази подписаното споразумение за 1 и 2 блок на АЕЦ Козлодуй. До края на своя мандат той не ги затваря и на 15 май 1998 г. пише писмо до европейския комисар по разширяването Ханс Ван Ден Брук, в което посочва: …нашата позиция е, че блокове 1 и 2 трябва да продължат работа до 2005 г., а блокове 3 и 4 до 2010-2012 г.

Костов се придържа към тази позиция неизменно в последвалите тежки присъединителни преговори. Те водят до меморандума, подписан на 29 ноември 1999 г. от министъра на външните работи Надежда Михайлова и новия комисар по присъединяването Гюнтер Ферхойген. В този документ, предмет на много спекулации, няма, подчертавам няма съгласие, между българското правителство и Европейската комисия за датите на закриване на блоковете. По-съществената му стойност е, че меморандумът избягва задължаващото споразумение за закриването на блоковете. Така вратата за удължаване на живота им остава отворена. Тази стойност се потвърждава в последвалите събития.

Когато кабинетът Сакскобургготски решава през 2002 г. да закрие блокове 1- 4 преждевременно, актът на МС е обжалван пред ВАС от 11 народни представители, сред които и днешните депутати Ангел Найденов, Михаил Миков, Любен Корнезов, Емилия Масларова и Петър Димитров. В решението си с номер 164/9.01.2003 г. тричленният състав на ВАС приема закриването на 1 и 2 блок, защото има международно споразумение за това, но отхвърля закриването на блокове 3 и 4, защото има само меморандум, но не и споразумение за тях. Милко Ковачев, министър на енергетиката, Меглена Кунева, министър по европейските въпроси и главен преговарящ, и Соломон Паси, министър на външните работи обжалват решението на ВАС, но искането им за затваряне на блокове 3 и 4 е отхвърлено със същите мотиви от петчленния състав на ВАС с решение 3044 от 28 март 2003 г. Нито Кунева, нито Сакскобургготски се съобразяват със съдебните решения, затварят блоковете съответно в 2003 и 2006 г. и приключват преговорите за българското членство в ЕС. В същото време, те гласуват решение за възобновяване на проекта АЕЦ Белене.

През февруари 2004 г. Меглена Кунева казва: „Нека мислим за нова АЕЦ, а не за тази от миналото“. А по-късно пред НС заявява: „Аз принадлежа към тези хора, които са гласували „за“ и са подкрепили развитието на ядрената енергетика по отношение на централата „Белене“.

Така АЕЦ Козлодуй беше принесен в жертва на измамата АЕЦ Белене. Затова и бойкотът на референдума е скритото „да“ за тази измама.

Споделяне: 

Facebook

Последни Новини

Инж. Грети Стефанова: Вместо да закриват нощния...
Спират напълно две нощни линии на градския транспорт в София. Решението е на Столичния...
Атанас Атанасов “затвори с ритник отворената от ГЕРБ...
Лидерът на ДСБ генерал Атанас Атанасов отговори на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, който заяви,...
Позиция на коалиция „Демократична България“
“Демократична България” потвърждава своята позиция, че изборът на номинацията за министър-председател и съставът на...
Атанас Атанасов: Трябва да намалим емоциите и да...
Коалицията ни е стабилна. Имаме еднакви цели, но по различен начин виждаме тяхната реализация....
Бонка Василева: Защо и кой има изгода да...
Разпадът на "Топлофикация София" е очевиден. По един брутален начин подмениха управителните съвети и...