Водещ: Главният прокурор Борис Велчев беше изслушан от комисията по корупция на Народното събрание, с което казвам добро утро на Кирил Добрев, член на комисията по корупция. Здравейте.
Кирил Добрев: Добро утро. Искам само да ви поправя, комисията е по борба с корупцията.
Водещ: А не е по корупцията.
Кирил Добрев: Не е по корупцията.
Водещ: Има ли разлика?
Кирил Добрев: Огромна разлика, естествено. Вчера беше проведено едно закрито заседание на Комисията по борба с корупция. Закрито от гледна точка на това, че твърде е възможно информация да попадне в медиите и неща, които касаят определено класифицираната информация.
Водещ: То имаше ли информация, която да чухте и която да не я четете по медиите.
Кирил Добрев: Така, в рамките на шегата естествено, дори имаше версии, които главният прокурор вчера с интерес изслуша от народните представители, които се развиха.
Водещ: В смисъл версии, които са взети от пресата под някаква форма
Кирил Добрев: Естествено, твърде много се спекулира с всичко, което се случва в страната през последната една седмица. В общи линии ние решихме да пием вода от извора, знаете, че разследването върви…
Водещ: Извора Борис Велчев.
Кирил Добрев: Естествено, може би прокуратурата е институцията, която се ползва в момента с най-висок рейтинг. Може би затова. Та всъщност проведохме едно доста дълго заседание. Там получихме гаранции, че няма да има политически чадър срещу никой и че ще има пълна прозрачност при разследването. Искам да благодаря на Борис Велчев, тъй като знаете, че той не ние е подчинен и той дойде на добра воля в Народното събрание, за да бъде изслушан от народните представители.
Водещ: Как се уверихте, че няма да има политически чадър. В смисъл той Борис Велчев ли ги раздава чадърите или друг?
Кирил Добрев: Чадъри няма да има, чадърите ги прибрахме, чадърите ги прибрахме може би преди година и половина, тогава, когато БСП дойде на власт, под някаква форма.
Водещ: Само да включим сега ген. Атанас Атанасов, за да видим дали споделя вашите впечатления, добро утро, ген. Атанасов, също член на Комисията за борба с корупцията, да не сбъркам пак.
Ген. Атанас Атанасов: Добро утро, добро утро и на вашите зрители.
Водещ: Сега как мина вчера заседанието от ваша гледна точка? Достатъчно информация ли получихте от главния прокурор?
Ген. Атанас Атанасов: На първо място искам да кажа нещо, което коментирахте в студиото, а именно, че нямаше нужда заседанието да бъде закрито, защото главният прокурор не каза нищо повече от това, което сме прочели в медиите. И в тази посока искам да кажа, че занимаваме се с, това, което поне аз виждам, публично се занимаваме с повърхността на проблема. Нещата са много по-дълбоки и става въпрос за битка за власт и надмощие вътре в управляващата партия БСП. И това е тази информация, която стига до прокуратурата и която преди това сме прочели в медиите, се произвежда на едно място в България и то се нарича МВР. Това разбрахме вчера…
Водещ: Обаче от друга страна, г-н Генерал, ако има битка, борба за власт вътре в БСП, това не би трябвало да е предмет на Народното събрание. Така или иначе, дори на негова комисия.
Ген. Атанас Атанасов: Защо, не си прав. БСП е управляваща партия и това, което се случва в тази партия, е част от политиката в страната. Ние не можем да бъдем безразлични, включително опозицията, и то задължително опозицията, наблюдаваме какво се случва, защото, от една страна, има затъване до шията в корупция в управляващата коалиция, и от друга страна, на базата на тази корупция има вътрешна битка.
Водещ: А какво казвате, че е произведено в МВР?
Ген. Атанас Атанасов: Цялата информация чрез СРС-та се произвежда в МВР.
Водещ: Така, ама това лошо ли е, или е добре в случая?
Ген. Атанас Атанасов: Лошото е това, че първо излиза в медиите, а после отива в прокуратурата.
Водещ: От друга страна, ако пък нямаше СРС-та, може би нямаше да се стигне до това, което се стига сега.
Ген. Атанас Атанасов: Сега вижте, ето това е опитът за манипулация и манипулацията на общественото мнение. Трябва да има битка с корупцията и престъпността и това го иска българското общество на първо място преди Брюксел. Но под формата на битка с престъпността се нанасят удари по различни кланове вътре в управляващата партия и да рече, един Румен Петков, събирайки цялата информация през МВР, се бори със своя противник вътре в партията Румен Овчаров.
Водещ: Има ли сега какво да направи Комисията за борба с корупцията от ваша гледна точка? Какви мерки трябва да бъдат взети?
Ген. Атанас Атанасов: Вчера ние заявихме, става въпрос за представителите на ДСБ, че е необходимо да се състави, за пореден път го казваме, да се състави анкетна комисия на квалитетен принцип, защото не можем да очакваме Парламентарната комисия за борба с корупцията в конкретния случай да върши работа. И аз ще ви дам един аргумент, който вчера го споделих с колегите на заседание.
Водещ: Дайте го и аз ще помоля после г-н Добрев да го коментира.
Ген. Атанас Атанасов: Председател на Парламентарната комисия за борба с корупцията е г-н Бойко Великов, нищо лошо не казвам за персоната, но този човек е член на Бюрото на Висшия партиен съвет на БСП заедно с Румен Овчаров, с когото трябва да се бори. Как да очакваме тази комисия да се бори, след като на друго място се решават нещата?
Водещ: Аргументи от г-н Кирил Добрев.
Кирил Добрев: С ген. Атанасов може би сме ходили на една и съща комисия, но явно по различно време. Същите аргументи ги изложи вчера там, но става въпрос, че всички в Народното събрание са политически фигури. Ами другият председател на комисията нали ще бъде член на ръководството може би на ДСБ. Т.е имаме абсолютно реципрочни стойности. Вижте, проблемът тук е друг, проблемът е изцяло в съдебната система. Няма български гражданин през изминалите години, който да не се е докоснал до тази система и да не е усетил нейните пороци. Проблемът не е в правителството, проблемът не е в Румен Овчаров. Ген. Атанасов е доста деформиран по темата МВР, СРС-та и тем подобни неща. Повярвайте ми, това не е нашата тема.
Водещ: Добре, вашата версия сега е Комисията за борба с корупцията да се занимава докога? До разчистването…
Кирил Добрев: Комисията за борба с корупцията, значи първо имахме спор по тази временна анкетна комисия. Дали да я правим или да не я правим.
Водещ: Ето това ви питам сега. Вашата версия каква е? Да правите или да не правите?
Кирил Добрев: Според мене Комисията по борба с корупцията е специализиран орган към Народното събрание и той може да си свърши тази работа. Излишно е да правим допълнително временни комисии, които да превръщат Народното събрание в една говорилня. Нищо по-различно тя няма да реши и няма да свърши. Иначе мерките, които сме взели, са следните: Да се изведе като приоритет основни въпроси, които касаят скандала. И това е секторът енергетика, където ние правихме вече едно изслушване на представители на министерството и на представители на Агенцията за енергийно регулиране. Предстои парламентарен контрол върху Държавния резерв и всички въпроси, които възникват там, “Булгартабак”, сезирани сме от синдикатите, и Националната следствена служба.
Водещ: Т.е. икономическите аргументации, така да кажем, за скандала вие смятате една по една да ги изчиствате.
Кирил Добрев: Точно така. Значи комисията има някакви правомощия, в рамките на своите правомощия тя ще се опита да упражни някакъв контрол изпълнителната власт.
Водещ: Ген. Атанасов, това като действие как ви се вижда да се прави парламентарен контрол за Държавния резерв, отделно да се дискутира енергетиката.
Ген. Атанас Атанасов: Вижте, искам да кажа нещо. В модерните демокрации, към каквито стандарти се стремим ние, тези парламентарни органи, които направляват управлението от такъв ъгъл, именно за борба с корупцията и специалните служби, винаги се представляват и се ръководят от опозицията и са съставени на квалитетен принцип. Не може да очакваме г-н Добрев и там колегите му от БСП да вземат да осъдят съпартийците си за тяхното поведение. Това е политически абсурд. И искам да кажа нещо важно. Сега кой какво чел, нека да четем Конституцията. Парламентарната комисия за борба с корупцията не е специализиран орган на парламента, а е една от постоянните комисии, която няма повече правомощия от другите. Друго би било да се състави специална анкетна комисия, която да има предмет на дейност да изясни корупцията в правителството. И разбирам, че БСП постоянно бутат нещата към там, че не е реформирана съдебната система. Ами не е реформирана, защото ако беше реформирана, досега половината от правителството…
Водещ: Добре, само една дума последно искам да ви питам. Дава ли повод този скандал да се премахне следствието, както отдавна иска ЕК, от ваша гледна точка?
Ген. Атанас Атанасов: Проблемът не е в структурите, нито в закона, проблемът е в политическата воля. Разберете го това.
Водещ: Да, де, обаче шефът на следствието се оказа сериозно забъркан в този скандал, две следователки отдолу, към които вчера са повдигнати обвинения, което дава много ясна картина за маниера на действие на институцията изобщо.
Ген. Атанас Атанасов: Отваряте една друга тема, а искам да ви кажа, че…
Водещ: Да, затова исках засега само с да, не. Темата ще се дискутира очевидно по-нататък.
Ген. Атанас Атанасов: Аз винаги съм считал, че тежките дела в страната трябва да се водят от следователите, които имат опит. А МВР се провали в поемането на разследването. Разбирате ли, дознанието не заработи, няма кой да…
Водещ: Добре, тук ви прекъсвам, просто наистина нямаме време, а една дума от вас.
Кирил Добрев: БСП демонстрира, че няма политически чадър над никого. Било то и Румен Овчаров. Никоя партия досега, ген. Атанасов знае, не го правила. Адекватни бяха действията на министър-председателя, след посещението си отряза главата на двама зам.-министри и освободи, отпусна в отпуска министъра на мегаминистерството си. Значи всичко това показва, че има едни адекватни действия от страна на правителството и че ще има пълна прозрачност и случаят ще излезе докрай. Цялата истина, за да не се обясняваме след това.
Водещ: Добре, една дума и от вас за въпроса за следствието. Наистина е дълга темата…
Кирил Добрев: Не съм специалист на тази тема.
Водещ: Но сте парламентарист и политик. Имате поглед и върху това, което се искаше и като реформа на съдебната власт. Между другото БСП беше една от партиите, които бяха против на това следствието да бъде извадено от…
Кирил Добрев: Ами ако така продължава следствието, по-добре да го закрият.
Водещ: Добре, така завършваме.
This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.