Атанас Атанасов: Самото назначение на Георги Петканов за министър в този кабинет беше най-лошият знак към Брюксел

Водещ Николай Бареков: Вестник “Труд” се спира тук от битова гледна точка на друг един голям конфликт, който се разгоря напоследък между генерал Атанасов, един доклад за дейността на “Гранична полиция”, и бившия министър на вътрешните работи Георги Петканов и настоящия Румен Петков. Вчера ген. Атанасов в Русе е обявил, че ген. Валери Григоров, това е директорът на “Гранична полиция”, си е построил собствен хотел в Приморско. А от своя страна в. “Труд” казва, че ген. Атанасов е раздул от бунгало цял хотел. Показват и хотела в Приморско, който наистина на снимката изглежда като бунгало. Валери Григоров се заканва да съди ген. Атанасов. Въобще, както сами виждате, уважаеми зрители на Би Ти Ви, още тайни крият докладите за корупцията на МВР. Това е темата за нашия разговор сега с бившия шеф на българското контраразузнаване, сега депутат от “Демократи за силна България”, ген. Атанас Атанасов, добро утро.

Атанас Атанасов: Добро утро, г-н Бареков. Добро утро и на вашите зрители.

Водещ: Първо, как ще реагирате на това, че ген. Валери Григоров, бивш ваш колега от системата на МВР, по повод вашето твърдение за доклада и след това за въпросната вила тук или хотел ще ви съди?

Ат. Атанасов: Няма да го коментирам изобщо това какво ще прави Григоров. Мен не ме уплашиха Филчев и Петканов с всички процеси, които образуваха срещу мене, та сега изказванията на Григоров. Това го разглеждам като негова защитна позиция, но искам да му кажа от екрана на вашето предаване…

Водещ: Въпросът е да няма опасност да сте казали неистина и това да дискредитира и другите неща, които говорите.

Ат. Атанасов: Тази информация за въпросния хотел в Приморско е информация от медиите и дотук слагаме точка. Няма да се занимавам с Григоров. Аз считам, че в конкретната ситуация Григоров най-вероятно ще бъде бушонът, който ще изгори в тази история, която стана известна на обществото. Мен ме интересуват покровителите на цялата тази работа, а не този, който е бил там организатор или нещо друго.

Водещ: Той е изпълнител според вас. Има и покровители.

Ат. Атанасов:Моят принос и на нашата партия “Демократи за силна България” по пътя към ЕС е да разкрием всички онези язви, които са известни на нашите приятели от ЕС, и да се опитаме да ги неутрализираме преди датата 1 януари 2007 г. Един от големите проблеми е корупцията в МВР. Многократно съм казвал на Румен Петков, че първото нещо, което трябва да се…

Водещ: Кога му го казахте – като депутат или като министър?

Ат. Атанасов: Когато станах депутат и когато той стана министър, разбира се.

Водещ: Той стана министър.

Ат. Атанасов: Какво виждам сега? Вместо да се захване с корупцията с… (не се разбира – бел. ред.)… която е много сериозна, макар че в МВР работят около 60 000 души. Голямата част от тях, огромната част от тях са честни хора, но там има корупция, наследена корупция от времето, когато министър на вътрешните работи беше Петканов.

Водещ: Им е наследена или по ваше време сигурно… Вие бяхте пък 4 години на власт.

Ат. Атанасов: И вместо… Вижте, не искам да се връщам 5 години назад. Говорим сега какво се случва…

Водещ: Е, трябва да се върнем, ако трябва да бъдем честни в анализа.

Ат. Атанасов: Нали може да говоря, г-н Бареков? Значи, та какво прави Румен Петков, вместо да се заеме с корупцията в неговото министерство. Той настоява да получи цялата информация от митниците. Това най-явно се… Аз си мисля, че това е един от съветите, който той е получил от т.нар. обществен съвет, който уж разпусна…

Водещ: Е, той беше там само две седмици общественият съвет. Надали е дал много съвети през две седмици.

Ат. Атанасов: И сега продължават да му дават съвети и да го съветват и най-вероятно тях ги интересува цялата информация от митниците. Това е нещо недопустимо. Никъде не се случва в демократичните страни, защото с тази корупция в МВР, ако им се даде тази цялата информация от митниците, най-много да започнат да изнудват всички, т.е. упражняват рекет върху добрия бизнес…

Водещ: Какво доказва този доклад за “Гранична полиция”, за който вие съобщихте в парламента? Докладът всъщност е една ревизия, която според този доклад има данни, че са се загубили около 14 млн. лв. през годините от хора, които турски граждани, които влизат в България, гастарбайтери, излизат или им се удържат официално таксите.

Ат. Атанасов: Турски граждани, защото ние с Турция имаме визови отношения, т.е. не са безвизови нашите отношения и след 2003 г. беше въведено правило… Много е важно да се посочи, след 2003 година…

Водещ: Така.

Ат. Атанасов: …или през 2003 г. беше въведено правило, че тези такси за визите могат да се плащат на гранично контролнопропускателните пунктове и… потокът на турски граждани през България от Западна Европа е много голям в двете посоки. Знаете, че има големи колонии в Германия, в Холандия, които работят. Работата е проста. Срещу тези такси, които те плащат – 20 евро за еднократно влизане, 40 евро за многократно влизане, трябва да им се издават държавни таксови марки. Това е документът, а какво са правили граничарите – в един случай са издавали, в друг случай не са издавали, а са вземали парите. За това става въпрос. Тази схема беше…

Водещ: Какво доказва това всъщност – че те…

Ат. Атанасов: Че има корупция…

Водещ: …са взимали парите, без да издават марки?

Ат. Атанасов: …без да… и са присвоявали парите.

Водещ: Защото, ето, каза ген. Григоров тук, че имало много турски граждани с двойно гражданство, такива, които са си купували в консулските отдели извън България марки и т.н. Той казва – това са пари, които нямаше как да стигнат до държавата.

Ат. Атанасов: Аз бих посъветвал Григоров да не говори по темата, защото това може да бъде използвано един ден срещу него. Както се казва в модерния свят, няма да го коментирам всичко това. Аз съм убеден… наистина този доклад не е мой. Този доклад е подписан от шест души служители на ревизионната служба на МВР, които много щателно…

Водещ: Кога е правен докладът?

Ат. Атанасов: Много интересно. Докладът е правен в периода на оставка на правителството Сакскобургготски след изборите до избирането на новото правителство и аз считам, че всичко това е направено от Петканов и неговите хора с цел замитане на следи. До Петканов са стигали много сигнали по времето, за което той е бил министър, за тази корупция. Те са били неглижирани и когато е станало ясно, че той няма да продължи да бъде министър на вътрешните работи, е трябвало да се имитира някаква дейност за борба с корупцията.

Водещ: И сега новият министър дава доклада на прокуратурата. Снощи прокуратурата съобщи, че е получила доклада и започва да работи по него.

Ат. Атанасов: Вижте, аз прочетох един постинг в интернет, в който пишеше: Петков дава доклада на прокуратурата, цитат, и човекът, който беше написал постигна беше написал така: “В България да дадеш нещо на прокуратурата означава да чакаш от умрял писмо.” Това прочетох като постинг, но искам да ви кажа какво според мен се случва. Това е димна завеса, която се пуска. Прокуратурата сега да прибере всичко, да сложи гриф за секретност и да се престане да се говори по този въпрос. Аз обаче искам да питам кога Румен Петков даде този доклад на прокуратурата? Може би след моето питане в петък. А 100 дни този доклад, като му стоя на бюрото защо не предприе никакви мерки и даването на този доклад на прокуратурата това ли ще бъде неговото действие за борба с корупцията в МВР. И знаете ли какво може да се случи? Най-много след т.нар. проверка на прокуратурата накрая да образуват дело срещу тия, които са писали доклада. Нещо, което, да речем, се случи на мен, когато аз написах доклад за корупцията.

Водещ: Кога го написахте този доклад за корупцията?

Ат. Атанасов: През 1999 г.

Водещ: Взе ли тогава под внимание този доклад министър-председателят Иван Костов?

Ат. Атанасов: Костов много пъти е заявявал своята позиция, че този доклад му е бил изключително полезен, но в същия момент винаги е казвал, че той е щял да направи промени в своето правителство, независимо дали има този доклад, така че друга е темата днес на България.

Водещ: Не, темата е откъде тръгват тези корени. Вие казвате корените на корупцията, описана от МВР. Вие казвате, че въпросният шеф на “Гранична полиция” всъщност е само една малка част от цяла верига, че той над себе си е имал покровители в този канал, изграден, според доклада.

Ат. Атанасов: Мен ме интересуват политически…

Водещ: Кои са били?

Ат. Атанасов: …политическите покровители… Има политическо ръководство на Министерство на вътрешните работи към него момент и аз лично считам…

Водещ: Така?

Ат. Атанасов: …че Георги Петканов…

Водещ: Това е бил министърът тогава.

Ат. Атанасов: …министър на вътрешните работи, най-малко е отговорен за безстопанственост, това е престъпление по Наказателния кодекс. И питам тук по какъв начин ще бъде проведено едно всестранно, обективно и пълно разследване за този голям скандал. Г-н Бареков, минимум 14 млн. аз смятам, че са повече от 20 млн., за две години.

Водещ: Допускате ли да се облажвали обаче хората над Григоров?

Ат.Атанасов:Разбира се, разбира се.

Водещ: Тоест те да са получавали част от парите?

Ат. Атанасов: Разбира се. В противен случай това е нямало да бъде толерирано.

Водещ: Ами значи и министърът да е получавал част от…

Ат. Атанасов: Аз казвам, че най-малко…

Водещ: Така ли излиза?

Ат. Атанасов: Г-н Бареков, най-малкото, което съществува като факти, е, че за Георги Петканов има данни, че е осъществил състава на престъпление по Наказателния кодекс “безстопанственост”, защото като министър на вътрешните работи той отговаря за дейността на материално отговорните лица. А Румен Петков…

Водещ: А допускате ли, допускате ли…

Ат.Атанасов: …днес с поведението си прикрива дейността на своя колега от… сегашния министър Георги Петканов.

Водещ: Допускате ли обаче политическото ръководство на МВР в предишното правителство да се е облагодетелствало директно от финансовите потоци?

Ат. Атанасов: Казах ви го няколко пъти, вие искате да ви кажа име. Аз ви казвам…

Водещ: Ами да или не?

Ат.Атанасов: …че за мен има покровителстване на цялата тази схема от политическото ръководство на МВР…

Водещ: Срещу какво обаче?

Ат.Атанасов: Най-вероятно срещу получаване на взятки, както се казва.

Водещ: Така, а сега ще ми кажете ли кой назначи на работа генерал Валери Григоров като началник на “Гранична полиция”?

Ат.Атанасов: Това не си спомням.

Водещ: По кое време е назначението?

Ат.Атанасов: Мисля, че стана 2000 година. Това какво значение има?

Водещ: Кой беше на власт 200 година?

Ат. Атанасов: Г-н Бареков…

Водещ: Ама кой беше на власт 2000 година?

Ат.Атанасов: Вие кажете на вашите зрители кой беше на власт.

Водещ: Ами Иван Костов, СДС и вие бяхте шеф на контраразузнаването.

Ат.Атанасов: Така. Аз не съм назначавал никого и много моля да ви кажа нещо. Аз очаквах, че по този начин ще подходите.

Водещ: Ама това не е нищо необективно. Аз ви питам дали вие сте

имали информация тогава с какви хора работите.

Ат. Атанасов: А сега може би искате да кажете, че Иван Костов е организирал цялата тази схема?

Водещ: Няма такова нещо, господин генерал, аз нищо не ви казвам, питам ви вас.

Ат. Атанасов: В този доклад е написано, че срокът, в който е извършен одитът, касае периода 2003 – 2005, април 2003 – май 2005. В този период от време министър-председател беше Симеон Сакскобургготски, вътрешен министър беше Георги Петканов, главен секретар на МВР беше Бойко Борисов. По време на тяхното управление се е случило това. Кой е назначил Григоров е друга тема.

Водещ: Ами, както виждате, назначен е по времето на СДС и на Иван Костов. Искам да ви питам тук даваха ли си сметка тогава тогавашното правителство и тогавашното управление какви хора назначават по високите етажи в МВР. Защото обвиненията към вас с днешна дата, не от мен, а от вашите политически опоненти, са, че вие също сте покровителствали контрабандните канали?

Ат.Атанасов: Кои ние?

Водещ: Ами тогавашното правителство, както вие обвинявате днешното и предишното.

Ат.Атанасов: Сега, искам да ви кажа, че това не е контрабанда. Това е… става въпрос за директно присвояване на пари.

Водещ: Да, така е, не е истинската контрабанда, прав сте.

Ат. Атанасов: Няма нищо общо с митниците тази тема. Става въпрос за корупция в МВР, вътре. А след като има толкова сериозни сигнали, доказани от доклади в самото Министерство на вътрешните работи за корупция в това ведомство, как ще очакваме ние то да се бори с корупцията в държавата? И министърът на вътрешните работи Георги… прощавайте, бившият, Георги Петканов, Румен Петков получи няколко много сериозни сигнала от Брюксел за корупция в своето ведомство и какво трябва да направи. Общо взето, към този момент не се случва нищо като адекватна реакция оттам. Напротив, прикриване…

Водещ: Искам да ви…

Ат. Атанасов: Знаете ли, когато беше гласувано днешното правителство, в деня, в който беше гласувано днешното правителство, аз тогава, след гласуването поисках думата да обясня свояотрицателен вот. И казах тогава на Сергей Станишев в пленарната зала: “Как ще изпълните вашето обещание, посочено в програмата ви, за решителни мерки за борба с корупцията и престъпността, след като корупцията е във вашата коалиция. Вие влизате в коалиция с тези, които до вчера управляваха и за които има толкова много информация…

Водещ: Грешката на БСП е, че всъщност поразяваща корупция е оставило след себе си НДСВ, това е записано в… документи.

Ат. Атанасов: Така, а какво правят те, за да се борят с тази корупция – прикриват я. Между другото Румен Петков не за пръв път прикрива Георги Петканов. Георги Петканов беше министърът в правителството на Сакскобургготски, известен, че е най-близкият на БСП, че е човекът, толериран от БСП, а самото назначение на Георги Петканов за министър в този кабинет беше най-лошият знак към Брюксел, защото Георги Петканов остави, меко казано, зад гърба си трупове, камари от трупове и корупция в държавата.

Водещ: Искам да ми кажете – откривате ли вина и в правителството на СДС и Иван Костов в част от назначенията, правени в МВР по ваше време, и в част от изграждането на така наречените контрабандни канали, корупция в МВР и т.н.? Все теми, които са горещи и днес. Откривате ли и ваша вина, честно ви питам.

Ат.Атанасов: Няма правителство, което де е успяло да се справи с престъпността и корупцията изцяло, да ги ликвидира. Такива очаквания може да има само в тоталитарните общества, където няма съд и присъда, нали, нещата се решават по бързия начин. По време на правителството на Костов имаше политическа воля за борба с корупцията. Да, имало е и корупция, имало е и корупция и на митниците…

Водещ: В какво се изрази тази политика… А, като казвате корупция в митниците, вие лично давал ли сте информация, доклади във висшето политическо ръководство по ваше време, че в българските митници се осъществява корупция?

Ат.Атанасов: За отделни случаи – да, а отделно от това, известно е на българското общество за една разработка на Националната служба за сигурност за корупция в МВР, когато бяха уличени няколко висши служители от НСБОП за корупция. И след това те по времето на Петканов, така се случи, че това беше на прехода между двете правителства, по времето на Петканов те бяха пенсионирани с почести…

Водещ: Бяха ли взети мерки от предишното правителство на Иван Костов по вашите доклади и сигнали за корупция в МВР и митниците?

Ат. Атанасов: Вижте, по мой доклад, както знаете…

Водещ: И по ваши сигнали, не само доклади.

Ат.Атанасов: …и по сигнали от НСС, бяха извършени някои от министерските промени. Това беше волята на ръководството…

Водещ: Кои бяха министрите, които бяха уволнени по информация от контраразузнаването за корупция?

Ат.Атанасов: Единият от тях е… значи, недейте по този начин да поставяте въпроса – кои бяха. Аз не мога да я коментирам тази информация, която и към ден днешен представлява държавна тайна, т.е. все още е засекретена, макар че беше публикувана в медиите. Нямам право да коментирам конкретните имена.

Водещ: Вие твърдите, че по ваше време са били взимани от политическото ръководство на държавата сигналите, които сте давали вие, като… най-малкото на внимание. Бяха ли взети на внимание сигналите за приватизацията на БГА “Балкан”? Един актуален въпрос, поставен от сегашния министър на вътрешните работи Румен Петков.

Ат.Атанасов: Вижте, когато Румен Петков и сегашното правителство говорят на темата корупция, обществото остава с впечатление, че между правителството на Иван Костов и правителството на Сергей Станишев не е имало нищо.

Водещ: Не е така. Има пълна картина и поради вашето говорене, мисля че хората си дават сметка…

Ат.Атанасов: Не, не, аз говоря за днешните управляващи. БГА “Балкан, с две думи, това е бил възможният ход на правителството тогава.

Водещ: Вие сигнализирахте ли, че този ход не е полезен?

Ат.Атанасов: Не, ние не можем да сигнализираме дали този ход е полезен или не. Ние сме давали определени сигнали…

Водещ: За държавата.

Ат. Атанасов: …какво представлява, да речем, Гад Зееви, какъв бизнес има. Общата картина се е сглобявала от цялата информация, която е получавана. Отделно от това БГА “Балкан” към него момент беше оставена от правителството на Жан Виденов с около… не си спомням, но някъде над 150 милиона долара задължения. Тя беше ликвидирана…

Водещ: Да завършим така нашия разговор, генерал Атанасов. Вие сте били от хората, писали много доклади по темата корупция, каква е съдбата на докладите, писани в МВР за корупцията в държавата? Каква, общо взето, е съдбата на тези доклади?

Ат. Атанасов: За съжаление тези, които стигат в прокуратурата, по-нататък нищо не се случва, защото една от най-корумпираните институции днес в България е прокуратурата. Нещо, което ни бе посочено от толкова наблюдатели отвън, и от нашите приятели от Европейския съюз. И слава богу, му изтича мандатът на това лице Никола Филчев, за да се реши този проблем. Нищо не свършиха…

Водещ: Кой е виновен тогава, само прокуратурата ли е виновна, че съдбата на докладите е нерадостна за корупцията…

Ат.Атанасов: Наказателната отговорност в страната се търси от една-единствена институция – прокуратурата. Другото е въпрос на политическа воля. И затова, ето, в конкретната ситуация, за повода, за който аз съм тук, искам да кажа, че това какво ще направи прокуратурата по този случай мен не ме интересува. Аз ще искам да се търси политическа отговорност за покровителите и тези, които прикриват тази…

Водещ: Кои са покровителите, още един път и с това да завършим.

Ат.Атанасов:Политическото ръководство на МВР в предния кабинет. Това са покровителите.

Водещ: Благодаря. Генерал Атанас Атанасов, депутат от “Демократи за силна България”, със своя разговор и своята интерпретация на тема “корупция” в докладите, писани от МВР през годините.

Споделяне: 

Facebook

Последни Новини

Решение на Националното ръководство на ДСБ
Националното ръководство на ДСБ, като взе предвид: - Тежката политическа криза и блокирането на...
Кристина Петкова: Всички ходове на ГЕРБ имат за...
Всички виждаме този дисонанс в говоренето на Борисов. Онзи ден казва “Предлагам себе си...
Позиция на “Продължаваме промяната – Демократична България”
Единственото решение за излизане от тежката политическа криза е отключване на работата на Народното...
Атанас Атанасов: Правителство с равноотдалечен премиер за нас...
Атанасов подчерта, че един от важните принципи в политиката е, че „подкрепа се търси”....
Декларация на ПП-ДБ в първия ден на 51-ото...
Много бих искал да започна това изявление в оптимистичен тон. Да се фокусирам върху...