Депутатите от партия „Демократи за силна България“ (ДСБ) Екатерина Михайлова – заместник-председател на ДСБ, ген. Атанас Атанасов – бивш директор на НСС, и Евдокия Манева проведоха в Шумен в петък вечерта среща с членове и симпатизанти на партията на тема „Кризата в България“. „До началото на март обединението на десните партии ще се състои“, каза на пресконференция преди срещата Екатерина Михайлова. Тя подчерта, че ДСБ настоява за провеждането на парламентарните избори и евровота на една дата. Ето какво коментира по въпросите за сигурността ген. Атанас Атанасов.
– Ген. Атанасов, как ще коментирате Закона за отбраната, който беше приет на първо четене в парламента?
– По Закона за отбраната, който беше гласуван на първо четене в Народното събрание в петък, ние гласувахме против. Мотивите бяха изложени много подробно от Иван Костов и Асен Агов, поради което аз ще коментирам само един аспект. Този закон е написан като буквар. Това не са норми, а описателни изречения, дълги и протяжни. Например, има един текст, който обяснява как българският президент като върховен главнокомандващ ще съдейства за световния мир. Но в този закон е регламентирана дейността на 4 специални служби. Двете от тях са свързани с армията – „Военна информация“ (това е Военното разузнаване) и Военната полиция. Може да се приеме, че тук е мястото да бъде регламентирана тяхната дейност. Но това, което е изумително, е, че в преходните и заключителните разпоредби се регламентира дейността на Националната разузнавателна служба (НРС) и Националната служба за охрана (НСО). Тоест, тези служби ще продължават да действат и да се управляват като военни единици. И това се случва 20 години след началото на демократичните промени. В програмата на правителството на Сакскобургготски в глава „Сигурност“ първа точка беше да се приеме законова регламентация на НРС и НСО. Сегашното правителство е същото и за тези 8 години не намериха време да направят това. Причината е много проста – изпълнителната власт не иска да влиза в конфронтация с президента, защото съгласно чл. 105, ал. 2 от Конституцията на Република България Министерският съвет е този, който отговаря за сигурността и обществения ред. Но те не искат да „дръпнат черджето“ на Първанов. Единственото нещо, което е регламентирано, е това, хората с висши чинове да могат да продължат още да служат. А това са основно бивши офицери от Държавна сигурност. Тоест, този закон вместо да даде зелена улица на реформите, той запазва статуквото.
– Какво е мнението ви за Закона за електронните съобщения?
– Имаше една скандална Наредба 40, която беше приета от бившия министър на вътрешните работи Румен Петков и която ВАС отмени като противозаконна. Текстове от тази наредба обаче сега ги инкорпорират в закона, което е нов скандал. Не че не е необходимо да има регламент за технически контрол, когато става дума за борба с организираната престъпност, но такава масовост и фактът, че 2 години операторите ще пазят данните за това кой с кого комуникира, създава опасност за злоупотреба с тези данни. Има един конкретен казус, който се опитват да решат с този закон, именно скандалът по „Галерия“ – тази прословута разработка на ДАНС. Защото беше установено от парламентарна подкомисия безспорно нарушение на права и то във вашата сфера. Един от фактите беше, че трима журналисти, един от тях издател, са били подслушвани, но така и не разбрахме кое е законовото основание. А са били правени проверки и справки за десетки лица, като те са касаели техните контакти в един много дълъг период от време – 3 месеца. Общо взето винаги, когато бившите комунисти са на власт, целият ресурс се съсредоточава в това, да се извлече информация за комуникацията между активните хора в обществото, за да могат да бъдат контролирани.
– А кой контролира Държавната агенция за национална сигурност?
– Председателят на Народното събрание Георги Пирински отказва да се упражнява контрол върху ДАНС. Колкото пъти пусна питане към министър-председателя, който отговаря за ДАНС, Пирински ми връща питанията с резолюция, че има специална комисия, която трябва да осъществява контрола. Но такава не е съставена. Цялата власт днес в България се контролира от бившата комунистическа партия. Казвам го най-отговорно и ако искате, ще ви посоча веднага имената – министър-председателят Станишев, президентът Първанов, председателят на Народното събрание Пирински и главният прокурор Велчев. Така че разделението на властите е само на книга и тази единна власт с всички средства потулва корупцията.