Водещ Асен Григоров: Добро утро. Вие сте с минутите за политика на “Денят започва”, политиката от няколко седмици насам е много объркана със скандали около досиета, агентурни папки, савойски афери и т.н. Днешните вестници отделят наистина много внимание. Вчера в. “Труд” публикува не материал точно, ами една препратка към интернет-страница, в която се беше появило, как да го наречем, досие на Петър Стоянов като агент Виктор и “Труд” днес продължава всъщност темата – скандалът “Виктор”, Петър Стоянов дава ултиматум да го оневинят. Румен Петков казва: “Ще помогна на г-н Стоянов да си изчисти името, както помогнах и на всички останали.” Вътре във вестника има интервю на ген. Кирчо Киров, който казва, че агент Гоце няма, а и Виктор няма, и това общо взето е настроението в днешната преса, да не чета всички вестници.
Като втора тема ще говорим и по друг въпрос. Ето, да ви покажа, нов независим орган ще следи съдебната система. Това пък са тежките преговори по четвъртата поправка в българската конституция. Мая Манолова и Анелия Мингова ще дискутират тази тема, както и предложенията на управляващата коалиция за промените в Закона за избор на президент и вицепрезидент. Сега добро утро на г-н Методи Андреев и г-н Атанас Атанасов…
Методи Андреев: Добро утро.
Атанас Атанасов: Добро утро.
Водещ: …Хора, които все нещо ще знаят около тази папка “Виктор”. Как се появи всъщност тази папка? Четохте ли сайта? Прилича ли ви на досие? Изобщо как ви изглежда цялата история?
М. Андреев: Ами, да кажа аз първо, защото, така, свързват “Труд”, свързват тяхна публикация с мое изказване. Истината е, че аз никога не съм казвал, че съществува агент Виктор… в това, което е вършила комисията, и сега категорично ще заявя, че комисията никога, г-н Петър Стоянов по никакъв начин не е бил свързван с документи или някакви папки, или някакви неща, които да покажат, че той има агентурно минало, още повече да е агент Виктор. Така че това беше един, мога да кажа, добре обмислен ход от страна на хора, които искат, разбира се, да намерят в бедата, в която изпада г-н Първанов, съпричастност и в друга посока, т.е. да…
Водещ: Сега какво излиза – че двама потенциални кандидат-президенти всъщност са забъркани в…
М. Андреев: Ами, вижте какво излиза – излиза така, че сега излизат хора, които казват – нито единият, нито другият е бил агент. Аз казвам, че г-н Петър Стоянов не е бил агент, тъй като комисията по никой начин и по нищо не е прочела, че той е агент, но пък аз твърдя, че Георги Първанов е изразил съгласие за сътрудничество и това е агент Гоце, както излезе в пресата.
Другото, което мога да кажа, че г-жа Валерия Велева, която забърка скандала, тя забърка скандала, днес четем в “Труд”, че отдавна разполагали в “Труд” с този документ от интернет сайта, и как да го кажем там, тази писаница в интернет-сайта, тогава не мога да разбера защо беше неистовото желание на г-жа Валерия Велева именно аз да кажа, че агент Виктор бил Петър Стоянов от този интернет сайт.
Водещ: Тя казва, сега в днешен коментар, “От компроматите боли, г-н Стоянов” й е заглавието на коментара.
М. Андреев: Да, точно така. Явно признава, че това е компромат. Това. . . аз разбирам, че тя го признава, че е компромат. И другото, което е, ако продължават журналисти г-жа Валерия Велева да правят такива компромати, аз смятам, че в. “Труд”, който е един уважаван вестник, ще заприлича на явочна квартира за клюки и интриги.
Водещ: Нещо подсказвате с тази явочна квартира ми се струва?
М. Андреев: Нищо не подсказвам. То стана ясно, че г-н Тошо Тошев има картон, на който пише, че е бил явочна квартира “Бор”. Той отрече, но аз знам, че това не е така, защото да бъдеш явочник трябва да си много близък на службите. Това са всъщност ятаците на службите. Това не е…
Водещ: Добре, сега да не влизаме…
М. Андреев: …обект на разговора, да, но затова… понеже…
Водещ: …да, в атаки на колеги…
М. Андреев: …вие ме попитахте, затова, да.
Водещ: …най-малкото от наша страна не е много коректно. Г-н Атанасов, на вас как ви изглежда папката “Виктор”?
Ат. Атанасов: Този компромат, основната му цел беше да се разсее общественото внимание от основния проблем – бил ли е днешният държавен глава Георги Първанов агент на Държавна сигурност и, така, да се омесят нещата в публичното пространството, хората да се объркат и да кажат – абе, единият е бил, ама другият май не е бил, и нещо такова. Аз обаче искам категорично да заявя, че има категорични данни в публичното пространство и няма нужда да ги търсим из разни папки за това, че Георги Първанов е бил сътрудник на Държавна сигурност”.
Водещ: Е, той самият излезе и прочете част от папката “Гоце”.
Ат. Атанасов: Така, но той каза, че имало папка, а нямало агент. Най-категоричното доказателство за това, че Георги Първанов е бил сътрудник на “Държавна сигурност”, е неговата позиция по отношение на вербувалия го офицер. Той излезе и публично го защити, каза, че това е един достоен човек, който 20-30 години е работил за сигурността на България…
Водещ: Вие ли казахте, че това бил Георги Юруков от външно министерство?
Ат. Атанасов: Не, никога не съм казвал никакви имена, но…
Водещ: Откъде излезе това име тогава? Мисля, че от…
Ат. Атанасов: Нямам представа.
Водещ: …страна на ДСБ, ако не се лъжа, излезе името.
Ат. Атанасов: Не, никой от ДСБ не е казвал никакви имена. Аз казах нещо друго.
Водещ: Защото Кирчо Киров казва в интервюто в “Труд”: “Познавам г-н Георги Юруков и г-н Любчо Трохаров. Те никога не са били служители на Първо главно управление.”
Ат. Атанасов: Аз казах нещо друго и днес ще го повторя във вашето студио. Ние от ДСБ предлагаме и вече имаме подкрепата на другите опозиционни десни политически сили, да се създаде парламентарна анкетна комисия, която да се запознае с материалите в тази папка и да се запознае и с всички материали от работата на комисията “Андреев” и на работата на комисията “Бонев”, и всичко това да стане публично достояние.
Водещ: Това само в дясната опозиция ли имате подкрепа? Има ли…
Ат. Атанасов: На този етап да.
Водещ: Правихте ли някакви сондажи, да кажем, с другите…
Ат. Атанасов: Вчера започнахме събирането на подписите. Ще предложим на всички парламентарни групи, защото е важно българското общество да знае какъв държавен глава има. А това го казвам във връзка с това, че когато станат ясни всички документи от тази папка и всички други обстоятелства, ще стане ясно кой е водещият офицер, каква е била неговата кариера, след като Първанов е станал президент. Вижте, изобщо поведението на Първанов за тези пет години беше насочено в посока да бъде реабилитирана “Държавна сигурност”. Нека да припомня на вашите зрители раздаването на ордени и медали на такъв тип хора. Неговата позиция за… в кадрово отношение кои хора бяха назначени на възлови позиции, кои ръководят българските служби – офицерите от “Държавна сигурност”. На тях Георги Първанов има доверие. И между другото искам да посоча един друг факт, който е свързан с това, което се случи сега около Георги Първанов. Тази папка беляза кариерата на много други хора. Чрез тази папка бившият директор на Националната разузнавателна служба Бриго Аспарухов стана народен представител. Чрез тази папка…
Водещ: Как така?
Ат. Атанасов: Ами така. Чрез тази папка доскорошният директор на Националната разузнавателна служба Димо Гяуров днес е посланик в Будапеща.
Водещ: Добре, Димо Гяуров не беше ли назначен от г-н Петър Стоянов?
Ат. Атанасов:Да, влезе в колаборация с новия президент.
Водещ: Той е дал днес едно интервю във в. “Стандарт”. Ето сега ще го намеря, но в интервюто казва, че папката “Гоце” не е пипана изобщо и тя била…
Ат. Атанасов: Аз…
Водещ: …прономерована, прошнурована, заведена. Ето – нищо не е махано от папка “Гоце”, казва г-н Димо Гюров.
М. Андреев: Аз искам да го питам откъде знае.
Водещ: Да.
Ат. Атанасов: Да вярваме ли на един посланик, който е заел този пост благодарение на подписа на днешния президент?
Водещ: Ама, ето, бившият директор на НРС казва това и сегашният директор също казва.
Ат. Атанасов: А сегашният директор благодарение на тази папка уреди всичките си роднини на възлови позиции в държавата. Ето я ролята на тази папка. Ето за тази зависимост говорим ние.
Водещ: Добре де, но папката вече излезе в публичното пространство така или иначе. Защо изобщо се влиза, преди наистина да има обявени кандидати за президентските избори, в такъв дебат? Свързано ли е това всъщност с, да кажем, отварянето на част от досиетата, които Румен Петков направи преди време?
Ат. Атанасов: Е, Румен Петков отвори кутията на Пандора, разбира се, и аз съм сигурен, че и това също беше част от този сценарий, защото той започна да раздава оценки – имало добри и лоши ченгета, индулгенции за едни, а другите били доносници. Оттам тръгна това деление сега да се каже: абе, Георги Първанов бил агент, ама той бил от добрите.
М. Андреев: Истината е, че това, което вие четете от в. “Труд” днес, интервюто на ген. Кирчо Киров е много интересно и аз препоръчвам на всички ваши зрители да седнат да го прочетат. Заедно обаче с интервюто на Веселин Ангелов, което той даде във в. “Гласове” и да проверят колко разминавания има…
Водещ: Веселин Ангелов, да кажа за зрителите…
М. Андреев: Да, това е, така.
Водещ: …също член на вашата закрита комисия.
М. Андреев: Аз ще ви кажа две сериозни разминавания. Веселин Ангелов, който беше член на нашата комисия, твърдеше, че няма агент Гоце, защото, видите ли, вторият доклад на оперативния работник ставало дума в него, че от Първанов не става агент. Не става просто за тази работа. Тук друго пише ген. Киров. Той казва следното – че оперативният работник по тогавашна технология лично мнение е изразил, че Първанов би се съгласил да сътрудничи, което означава, че той го е оценил, че става за агент. И другото, Веселин Ангелов твърди, че разписката за парите била от 20 лв. Той е историк. Много точно цитира всичко, даже си водеше и дневници. Тук ген. Кирчо Киров говори за седем лева, т.е. почват да се разминават нещата в тази папка. Истината е, че в тази папка има един доклад, в който се препоръчва да бъдат разкрити, да се разкрият пред Първанов, разкриват се, предлагат му сътрудничество, той приема на патриотична основа и му дават въпросната задача да напише доклад за института, в който работи. Не донесение, не донос, а доклад, в който да опише какви са темите, по които се работи в отделните секции. Интерпретациите на ген. Киров, че това било поръчка на Шесто, няма такова нещо. Докладът е трябвало да бъде прехвърлен на Шесто управление, но не е поръчката от Шесто. Така че тези неща говорят само за едно – че тази папка действително може да е пипана. Затова аз много сериозно настоявам, ако ще се отваря тази папка, да се отвори папката заедно с архива на комисията, в която бях председател, и да се видят и протоколите на комисията, в която председател беше ген. Богомил Бонев.
Водещ: Как върви, между другото, тази дискусия за отварянето на досиетата в Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред, ген. Атанасов?
Ат. Атанасов: Отказват управляващото мнозинство този въпрос да се разглежда в комисията..
Водещ: Кой въпрос? Нали миналата седмица…
Ат. Атанасов: Въпросът с досиетата.
Водещ: …имаше изслушване, г-н Андреев беше…
Ат. Атанасов: В подкомисията изслушването е съвсем друго…
Водещ: Така.
Ат. Атанасов: …но в парламентарната Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред аз вчера предложих писмено да се включи като точка в дневния ред разглеждането на нашия законопроект и го отхвърлиха управляващите, затова, че аз смятам, че тяхната позиция е двулична. От една страна, те искат да успокоят общественото мнение, казват – да, да, ще го решим този въпрос, има решение там на, как беше, съвета на тройната коалиция за решаване…
Водещ: Така.
Ат. Атанасов: …а в следващия момент никакви действия в тази посока. Всичко се отлага в публичното пространство и се разиграва една сцена, в която искат отново да отвратят хората от този проблем. Важният проблем е, и за това днес се поставя – наистина наближават президентските избори. Трябва българското общество да знае за кого гласува, дали тези, за които гласува, са свободни хора, или те са зависими от тайни служби.
Водещ: Това ме подсеща, че ген. Богомил Бонев в края на краищата май че единствен обяви, извинявайте, сравнително ясно, че ще се кандидатира за тези президентски избори. Как ви се струва влизането на Богомил Бонев в цялата история?
Ат. Атанасов: Всеки български гражданин, който е навършил 40 години и отговаря на определени изисквания, може да се кандидатира…
Водещ: Да, сега не ставаше дума да цитираме закона…
Ат. Атанасов: …но на предните избори Богомил Бонев игра втория кон на БСП и подпомогна победата на Първанов. Това беше ясно. Сега, дали се вклинява със същата цел, нека да видим, може и това да е някаква такава изкуствена патица, която отклонява общественото мнение.
Водещ: Вие имате ли мнение?
М. Андреев: Аз имам мнение, да. Да се кандидатира, никой не му пречи. Ако хората го…
Водещ: Да е жив и здрав.
М. Андреев: …да, да е жив и здрав. Ако хората го подкрепят, да стане президент.
Водещ: Т.нар. скандал “Виктор” помага или пречи на г-н Стоянов в евентуалната му кандидатура за президент?
М. Андреев:Моето лично мнение е, че г-н Петър Стоянов не бива да започва своята кандидатпрезидентска кампания заради скандала. По принцип този скандал според мене има оздравителен характер, защото все пак тези писаници по интернет сайтовете трябваше да намерят адекватна реакция от човека Петър Стоянов. Освен това тези приказки под сурдинка, че той бил агент, трябваше в крайна сметка да бъдат ясно заявени, че не са истина и че са спекулация. В този смисъл този скандал има за мен положително развитие.
Водещ: По-скоро оказва…
М. Андреев: По-скоро положително и даже мога да ви кажа нещо друго – този скандал отново реанимира и изключително важният въпрос – ще има ли България закон за разкриване на архивите на “Държавна сигурност” или управляващите чакат да минат…
Водещ: Накрая това е въпросът.
М. Андреев: Да, или управляващите отново ще чакат да минат поредните избори и след това да правят политически изгоден на тях закон. Ако ще има закон за архивите на “Държавна сигурност”, той трябва да е готов, поне месец да бъде приет преди изборите за президент, за да има действително смисъл на тези избори приетият закон. Аз смятам, че… и мога да направя прогноза, че всичко това, което се развива и което се говори от управляващите, по-скоро няма да има приет закон преди президентските избори и в този смисъл трябва всички политици, които желаят това да стане, да посочват управляващите, да им напомнят техния ангажимент, който поеха в тази тройна коалиция, и още повече вие журналистите да подкрепяте решението на вашия съвет за медиите, тъй като там много ясно беше казано – закон с обективен орган, който да реши въпроса. Това е решението.
Водещ: Декларацията на Съюза на издателите. От гледна гледна точка на ДСБ как стои сега Петър Стоянов?
Ат. Атанасов: Вижте, за нас от ДСБ…
Водещ: Аз само да кажа, Иван Костов казва: Не желая да се включвам в предизборните кампании на Петър Стоянов и Георги Първанов. Единият търси от мен индулгенция. Явно става въпрос за…
Ат. Атанасов: За Петър Стоянов.
Водещ: …г-н Петър Стоянов.
Ат. Атанасов: Вижте, за нас от ДСБ е ясно, че Петър Стоянов не е бил агент като Георги Първанов на “Държавна сигурност”, но по-големият проблем е в друго – че Петър Стоянов няма подкрепата на цялата десница и той я няма тази подкрепа на цялата десница заради неговото отношение към личността на Сакскобургготски и към управлението на НДСВ. Нашите привърженици за съжаление са разочаровани от Петър Стоянов поради тази му позиция. Това е положението.
Водещ: И т.нар. скандал няма да се отрази по никакъв начин?
Ат. Атанасов: Аз ви казах, че скандалът с Виктор е част от сценария на Георги Първанов. Това е компромат на хората на Георги Първанов за отклоняване на общественото внимание от въпроса бил ли е Георги Първанов агент на “Държавна сигурност”.
Водещ: Добре.
Ат. Атанасов: Затова се разиграва цялата история.
Водещ: Добре. Позиция на Методи Андреев и Атанас Атанасов. Само последно, първа страница на “Труд” пак, днес вестникът е доста богат на информация: вземат службите от Първанов, Националната разузнавателна служба и Националната служба за охрана, които сега са на подчинение на президента, да преминат към изпълнителната власт. Това обсъждаха вчера депутатите от парламентарната Комисия по вътрешен ред и сигурност.
Ат. Атанасов: Аз съм член на тази комисия…
Водещ: Да, затова ви питам.
Ат. Атанасов: …и вчера бях изумен, когато отидох на заседание, видях първа точка от дневния ред – изслушване на позиции на ръководствата на двете служби. Ни в клин, ни в ръкав беше включена тази точка и обстоятелството, че днес тя е на първа страница на в. “Труд” също ми показва, че това всъщност е част от този сценарий да бъде общественото мнение фокусирано оттам нататък кой трябва ръководи службите…
Водещ: А по принцип вие какво мислите? Къде трябва да стоят тези служби, защото наистина тук пише, че те работят по укази на Държавния съвет от 1990 г.
Ат. Атанасов: Четири години управляващи от НДСВ, и сега БСП, постоянно твърдят, че трябва да има законова уредба на тези служби. И до ден-днешен няма. Съгласно чл. 105, ал. 2 от конституцията отговорността за опазването на обществения ред и сигурността на страната е на Министерския съвет и там е даден отговорът в конституцията.
Водещ: В този смисъл има логика това да се обсъжда, въпреки че вие казвате сега…
Ат. Атанасов: Абсолютно.
Водещ: …не е моментът.
Ат. Атанасов: Не, всеки момент може да започне да има законова инициатива, но много странно, появиха се вчера шефовете на служби и почнаха да обясняват, че имали проекти. Законодателна инициатива в България според конституцията има Министерският съвет и народните представители. Тези, които имат законодателна инициатива, нямат намерение, някой друг обяснява отстрани, че трябвало да се случи нещо.
Водещ: Добре. Благодаря.