– Демократичният свят, към който, надявам се, принадлежи и България, заяви ясно: парламентарните избори в Русия не бяха честни и свободни. Имаше изводи, че това е краят на демокрацията там. Но официална Москва и очевидно мнозинството руснаци не смятат така. Толкова ли е дълбока пропастта между нашите и руските разбирания за свобода и човешки права?
– Тя е издълбана от циничния възглед на върхушката в Русия, че изборите са досаден, но все пак необходим фасаден ритуал за защита на собствения й интерес. А този интерес е властта и всичкото имане, която тя дава в една диктатура на управниците й. Често съм чувал от руски правителствени и парламентарни дейци сравнения с практиките в демократичните страни. В Америка било така, във Франция било иначе… Животът в демокрациите не е в никакъв случай съвършен, но при нас има безпощаден коректив, гарантиран от свободата на избора и свободата на словото. В Русия и двете отсъстват.
– През двата мандата на Путин руснаците според собствените им оценки заживяха по-добре. Изчезна хаосът от годините на Елцин. Путин вероятно щеше да спечели изборите и без да ги манипулира. Защо тогава не бяха допуснати до изборите и бяха арестувани дейци на опозицията, защо им бе отказан достъп до контролираните от властта медии?
– За да бъде върнат страхът у хората, познат от времето на руската империя и болшевизма. За да се отстрани завинаги смисълът да има опозиция. Операция “Страх” започна с атаката и хвърлянето в затвора на мултимилионера Ходорковски, защото не споделяше възгледите на Путин. После бяха убити депутати с либерални възгледи. Журналистката Ана Политковская бе застреляна в главата пред дома й. Тя беше един от най-задълбочените критици на Путин. Статиите й са пропити с любов към Русия и с много тъга за горчивата съдба на обикновените руснаци. В Лондон бе отровен Юрий Литвиненко, бивш офицер от Федералната служба за безопасност и после политически емигрант, който публикува драматични разкрития за участието на руските специални служби в организирането на кървавия атентат в Москва, приписан на чеченците и помогнал на Путин да се възкачи в Кремъл. Страхът премахва гражданския контрол върху властта и прави кръга на Путин недосегаем.
– Ако мнозинството руснаци приемат с възторг всичко това – поне го виждаме в репортажите на казионните руски медии, – тогава не трябва ли светът да остави Русия да се развива по нейна воля?
– Никой не желае да върви срещу волята на руснаците. Изборът си е техен. Русия днес заприличва на корпоративната държава на Мусолини, чиято икономика се движи от големи държавни и послушни частни монополи. Обществото е сплашвано чрез мощния силов апарат, а мозъците на хората са промивани от контролираните медии. Но при смазана опозиция, която не е в парламента, при отсъствие на свобода на словото за опиянените сега от възторг руснаци възникват две основни заплахи. Първо, те ще научават все по-малко за колосалните проблеми на страната си. Второ, те няма да имат избор на алтернативни, различни от тези на правителството, и може би подобри решения на тези проблеми. Отсъствието на сменяемост в управлението в резултат на свободни избори, назначаването на послушни и заради това все по-посредствени и по-нерешителни приемници във властта вещаят разтърсваща криза именно заради нерешените проблеми в не тъй далечно бъдеще. Подобно сътресение в Русия поради геополитическата и суровинната й тежест се превръща в заплаха за всички ни.
– Говорите за колосални проблеми. Какви са те?
– Независимо от пороя петродолари, изсипал се над нея в резултат на баснословните цени на суровия петрол, Русия остава бедна страна. Тя произвежда толкова, колкото Белгия, но при 20 пъти по-голямо население. Малък, дълбоко корумпиран елит в Москва и Санкт Петербург, както и в някои губернски столици живее охолно и дори в разкош, а огромното мнозинство тъне в мизерия. Този елит е изнесъл само в швейцарски банки 60 милиарда евро, вместо да реинвестира печалбите си от руските суровини в развитието на страната. Той няма доверие на руските банки, които зависят от правителството й не притежават умения за кредитиране на предприемачите. “Газпром” например инвестира само 30 на сто от печалбите си в Русия и предпочита да купува компании в Европа и САЩ с цел да увеличава политическото влияние на
Кремъл. Специалисти предричат, че след десет години именно поради ниски инвестиции и отказ от сътрудничество с мощни световни компании “Газпром” няма да е способен да изпълнява доставките към европейските страни.
Територии, по-големи от няколко Българии, пустеят, обезлюдени поради тежката демографска криза, предизвикана от бедността и алкохолизма. Въпреки богатата земя или богатите й недра те са икономическа пустош. В същото време прирастът на вече 25-те милиона мюсюлмани в Русия е много по-висок, а руското тихоокеанско крайбрежие е заселено вече с 5 милиона китайци, които прииждат с равномерно темпо. Мюсюлманският проблем се изостря от липсата на свобода в Русия и погромите на руските войски в Чечения. Тези проблеми не могат да се решат само от Путин и неговия кръг, колкото и високо да е управленското им самочувствие. Необходимо е да се впрегне целият потенциал на Русия, включително и онзи, който е критичен към режима в Кремъл. А Путин прави точно обратното.
– Един циник би казал така: след като сами са го избрали, да ги оставим да изпият горчивата чаша. От какво са породени тревогите на демократичния свят?
– Още има хора, които възприемат демократичните ценности като някаква отвлечена парадигма. А те трябва да са основният ни интерес, който издълбоко влияе на живота ни. В случая с Путин за нас, българите, например възникват следните преки рискове: обвързвайки се изцяло с руската енергия, ние ставаме мишена за политическите прищевки на един все по-непредсказуем и агресивен Кремъл. Така се превръщаме в слабото звено в двата ни съюза – Европейския и Атлантическия. Ние ги подкопаваме, защото ги правим заложници на нашата зависимост. Друг риск е евентуалният неуспех на Путин да реши колосалните проблеми на Русия и с това да я тласне към криза. Тогава нашата зависимост бързо ще дегенерира в енергиен глад. Ето затова е важно да искаме демокрация в Русия.
Има още един исторически обусловен риск – Путин превръща Русия в заплаха, защото всеки несправил се с управлението, но амбициозен диктатор търси причините и враговете си навън. Така е било, откакто свят светува – като започнете с Александър Македонски и Юлий Цезар, минете през Наполеон, после през Сталин и Хитлер и стигнете до Милошевич.
This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.