Според доклад на Съвета на Европа България е на едно от първите места по търговия с органи. От две години алармираме за този проблем, породен от държавната политика. Промяната на Закона за трансплантациите преди две години хвърля голямо съмнение върху това, че е възможно да се извършват нарушения и дори да се отиде в сектора на незаконния износ на биоматериали. Притеснително е също, че легалният им износ е толкова огромен като количество. И това е нещо, върху което трябва да се фокусираме, преди да стигнем до въпроса за нелегалната търговия. За 5 години България е изнесла 21 тона биоматериали. Това е официална цифра от отговор на министър Орешарски. Данните са на митниците – какво е изнесено през границите на страната. От тези 21 тона са върнати обработени биоматериали, подходящи за трансплантация, само за 4-5 случая. Всичко друго, което излиза от България, от български донори, не е ясно къде отива. Проблемът е, че се работи по договор с частна фирма. Той е между ” Бултрансплант”, сега неин правоприемник е Агенцията по трансплантации, и “Остеотек” – една фирма, която е дъщерна на американска, но е със седалище във Франция. Биоматериалите се разпространяват по света по този частен път и не знаем какво се случва с тях. Законът се коригира в посока коренна промяна във философията на донорството. А именно: от информирано съгласие – в информирано несъгласие. Ако човек не е упоменал писмено в здравната си книжка, че не е съгласен да подлежи на експлантация, тя се извършва. Законът го позволява, ако неговите близки в разумно кратък срок не заявят несъгласие. Това става на мястото, където е настъпила смъртта в съответното болнично заведение.
В много от случаите такава бърза реакция не е възможна. Този разумно кратък срок е наистина много кратък. Става дума за съхранение на органи и той може да бъде до няколко часа. И ако близките са на по-голямо разстояние, законът позволява пълна експлантация. Така има една широко отворена от закона врата да се вземат органи от починалите. В договора с “Остеотек” има притеснителни клаузи. Една от тях е, ч е екипите, които извършват експлантации, получават бонуси. Това несъмнено са финансови бонуси. И то за повече и по-качествена продукция. Това звучи доста притеснително за един договор, който е сключила българската държава в лицето на Агенцията за трансплантации. Разрешението за експлантация на съдебно-медицинските случаи, което е една много сериозна тема, се дава от съдебния лекар, който ръководи такъв екип. Тази практика също позволява извършването на нарушения. Във Франция например разрешение за експлантация на съдебно-медицински случай се дава от главния прокурор. Ние имахме такова предложение за промяна в закона, то беше отхвърлено от мнозинството. Над 70% от случаите, на експлантация са именно тези, които подлежат на съдебно-медицинска експертиза. Това го казвам на базата на отговор на министър Гайдарски на поставен актуален въпрос.
Такава експлантация опорочава изцяло следствието. Подготовката на трупа заличава уликите – дезинфекциране, обръсване и след това как да се търси причина за смъртта. Затова в много случаи тя оставя неуточнена. Ще отправим отново въпроси и към министър Гайдарски каква е държавната политика за предотвратяване на нелегалната търговия. А и за да стане по-ефективен процесът на трансплантация. Промяната в закона беше с основен мотив че това ще доведе до повишаване на броя на трансплантациите. Би било добре, защото там изоставаме. Но за съжаление, те изобщо не са увеличени за година и половина. Дори са по-малко от времето преди влизането на закона в сила. Разполагам и с данни за конкретни случаи, в които са намерени трупове с неизвестна причина за смъртта, а експлантацията е извършена, което личи от протоколите за това. Законът и цялата регламентация трябва да бъдат променени. Износът на биоматериали трябва да бъде изравнен с износа на органи, тъй като той може да става само с участието на държавата на ниво МС. Очевидно обществената чувствителност към този проблем досега не беше достатъчно силна. И както винаги, се провокира отвън.
This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.